hucreleri gruplayıp toplamı gormek istiyorum

arkadaslar merhaba,

ben ekteki dosyada B sutunu (POZ ) stununda yer alan degerlere gore bir gruplama yapıp aynı olan numalar için A sutununda bir değer atamak istiyorum.
ornegin;

POZ sutununda 1 olan hucreler icin A sutunda 1 yazmasını ve bu A sutununu ozet tabloda nasıl gorebilecegimi bilmiyorum.
ben hucreleri birlestir yoluyla manuel olarak yaptım ama birlestirilmiş hucreleri ne otomotik suzde, ne de ozet tabloda toplayamadım..
bana yardımcı olursanız cok sevinirim..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000 Ing.
A sutununda değer yok,

Ne kadar a sutunu olduğunu mu saymak istiyorsunuz
yoksa b sutununda seçilen bir değer için a sutununu 1 ile doldurmak mı istiyorsunuz?

a sutununa degerleri b'deki poz degerlerine gore atamasını istiyorum. yani poz 1 olanlar icin a'ya 1 , 2 olanlar icin a'ya 2 yazmasını istiyorum ama bunu a sutununda her satırda degil poz degerlerine gore gruplayıp yapmasını istiyorum. ben bunu manuel olarak kendim poz numaralarına gore hucreleri birlestirip elle yazdım ama burada da toplama sorunu cıktı. birlestirilmis hucreleri toplayamadım ve ozet tabloda goremedim..
umarım sorunu tam olarak anlatabilmisimdir..

yardımlarınız icin simdiden tesekkurler.

sefa

tesekkurler isakarakus ama tam olarak bu degil. cunku pivotta poz'ları sayıyor.ama ben syf'ları saymasını istiyorum..bunu nasıl yapacagım..mesala gonderici sutunundaki sg ifadelerinin syf sayısı gerekiyor bana..bunu pivota nasıl atabilirim..23 satırlık bi ifadede bunu saymak kolay ama 12000 satırlık bir excelde bunu nasıl yapabilirim...2 gundur uzerinde dusunuyorum ama bir turlu formule edemedim... :( :(
bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
sefadincer' Alıntı:
a sutununa degerleri b'deki poz degerlerine gore atamasını istiyorum. yani poz 1 olanlar icin a'ya 1 , 2 olanlar icin a'ya 2 yazmasını istiyorum ama bunu a sutununda her satırda degil poz degerlerine gore gruplayıp yapmasını istiyorum.
Aslında siz örnek dosyada eklediniz elinizden geldiğince anlatmaya çalıştınız ama ben hala ne yapmaya çalıştığınızı hiç anlamadım.
Pozda 1 yazıyorsa a sütunundada 1 , poz 2 ise a sütununda 2 olacaksa a ve b sütunu tamamen aynımı olacak?
Yoksa b sütununda ilk karşılaştığı 2 sayısının a sütununa 2 yazacak diğerleri boşmu kalacak..

Anlayan arkadaş varsa bende yardımlarını rica ediyorum. yada siz olayı somut- herkesin amacı anlayabileceği hale getirmelisiniz.

aslında yapmak istedigim sey su,

simdi a sutununda bazı poz degerleri var..bunlar da tekrarlı sayılar iceriyor..mesela 1 poz numarası 4 satır da geciyor ve bunlar farklı islemler..2 poz numarası da 3 kez tekrarlanıyor. benim ogrenmek istedigim ise bu poz sutununu tekrarsız bicimde saymak..
fakat bunları e/i bazında, gonderici bazında da sayabilmem lazım...
nasıl yapacagım?? :agla: :agla:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000 Ing.
Merhaba
bunu pivottable ile yapabilmen lazım anladığım kadarıyla,

alanların yerlerini değiştirerek istediğin gibi bir raporlama elde edebilirsin.

mesala gonderici sutunundaki sg ifadelerinin syf sayısı gerekiyor bana..
fakat bunları e/i bazında, gonderici bazında da sayabilmem lazım...
bu ifadelere göre rapor.