Hücre Atlama

Herhangi bir hücreye veri girişi yapıldıktan sonra,yön tuşlarını ve diğer tuşları kullanmadan sonraki ya da altındaki hücreye geçiş yapılabilir mi?
İlginize teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Herhangi bir hücreye veri girişi yapıldıktan sonra,yön tuşlarını ve diğer tuşları kullanmadan sonraki ya da altındaki hücreye geçiş yapılabilir mi?
Hayır yapılamaz en azından bir enter tuşuna basılmalıdır. Ancak yazılacak bir kodla imleç ayrıldığı hücreden istenilen bir hücreye taşınabilir.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Bu kodu kendinize uyarlayınız.

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Address = "$A$1" And Target > 0 Then [A20].Select
If Target.Address = "$A$20" And Target > 0 Then [B1].Select
End Sub

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn Seyit Tiken

Verdiğiniz kod ancak veri girişi yapılıp imleç hücreden ayrıldıktan sonra çalışır. Fakat soruda hiç bir tuşa basmadan hücre atlamadan bahsedilmiş. (bu işlem textboxlarda yapılabilir.) Hatırlatma yapmak istedim.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sn. Levent Bey,
Haklısınız. Excel hücrelerinde imleç hücreyi terketmedikçe herhangi bir döngü olmaz-eylem gerçekleşmez. Ama "kanaatimce" soruyu soran arkadaşımız, bu şekilde sorduğuna yüksek ihtimal verdiğimiz için, bu kodu(size ait olan) yazma gerekliliğini hissettim. Saygılarımı sunar, hayırlı çalışmalar dilerim....

Sayın Seyit Tiken söylediği gibi bir şey istiyorum.Bir sıraya örneğin 50 tane 1 ile 5 arasında değişen değerler vereceğim.İstiyorum ki, B1 hücresine 2 yazdığımda imleç C1 hücresine,oraya bir değer verdiğimde D1 hücresine otomatik olarak geçsin.
İlgilerinize teşekkür ediyorum.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Yukarıda verilen kodlardaki hücre adreslerini kendinize göre değiştirirseniz bence sorununuz hol olur. Kodu, ilgili sayfanın kod penceresine kopyalayıp-yapıştırınız. Her bir kod satırı bir eylemi gerçekleştiriyor. Kod üzerinde alıştırma yapıp kendinize göre uyarlayınız.....

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Seyit bey sizi kutluyorum gerçekten soruyu siz doğru anlamışsınız.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Kodlar hangi ÜSTAD'ımıza ait :). Eğer cevap verme durumuna gelmiş isek siz ve sizin gibi değerli üstatların ve fedakâr arkadaşların sayesindedir. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Saygılarımı sunuyorum...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Rica ederim. Saygı bizden.

leventm, CEVAP VERİRKEN İSİMLERDE KARIŞIKLIK YAPMIŞIM. ÖZÜR DİLİYORUM.SORUMU SİZ ANLAMIŞSINIZ. YARDIMCI OLABİLİRSENİZ SEVİNİRİM. İYİ GECELER

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Zaten Seyit beyin verdiği kod istediğinizi yapıyor. Kodun uygulanması için dosyanızı ekleyebilirsiniz.

Seyit Bey'in verdiği kod benim işimi tam anlamı ile görmüyor. Benim istediğim şey, hücreye veri girdiğimde imleç sonraki hücreye otomatikman gitmeli.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
leventm' Alıntı:
Hayır yapılamaz en azından bir enter tuşuna basılmalıdır. Ancak yazılacak bir kodla imleç ayrıldığı hücreden istenilen bir hücreye taşınabilir.
Verilen CEVAPLAR okunmuyor anlaşılan.... Enter tuşuna basmak çok mu zor? Excelin imleç ve hücre bağlamında böyle bir özelliği yoktur.

Seyit Tiken,
öncelikle merhaba,

End Sub
şeklindeki kodları bu siteden edindim işimi görüyor fakat birkaç hücreyi aynı anda şeçip DELETE tuşuna basınca hata veriyor. yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler...

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bu kodu On Error Resume Next kodlarınızın başına yazınız.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Makrosuz da yapabilirsiniz. İlkin tüm sayfayı seçili yapın. > Hücre Biçimlendirme > Koruma > Kilitli, kutucuğunu boşaltın ve Enterleyin. İmlecin atlamasını istediğiniz hücre(leri) seçili yapın > Hücre Biçimlendirme > Koruma > Kilitli, seçili yapın ve Enterleyin. Araçlar > Koruma > Sayfayı Koru > Yalnız, Kilidi Açılmış Hücreleri Seç'i, seçili yapın. Diğerleri boş kalsın. Ve Enterleyip deneyin.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın MaD_EviL,

Aşağıdaki gibi kullanınız

On Error Resume Next
End Sub