hücre bölme

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 İngilizce
Arkadaşlar merhaba benim iki sorum elimde bir excel listesi var olacak hücrelerin içerisindeki değerleri bölmem gerekiyor (Ã?rneğin aracın şase numarası) bunları parçaal komutuyla komututla bölüyorum ama plaka sorun çıkarıyor.Çünkü bir aracın plakası 61ABC45 öteki 61K7777 bunları
plaka il plaka harf ve plaka rakam olmak üzere 3 sütuna bölmem gerekiyor . bu yapılabilirmi

2.sorum ise müşterinin adresi ben verileri kulladığımız programdan çektiğim için adres kısmında cumhuriyet mahallesi Trabzon yazıyor yani arada uzun boşluklar var hücre içerisinde bu boşlukları 1'e indirmek mümkünmü

Dosyanın ufaltılmış bir örneğini gönderiyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
tarkan@tarkanvural.com.tr
Merhaba;
Yüzeysel inceledim de; plaka ayrıştırma konusunu kodlarla yapmak sanırım mümkün.
Mevcut trafik sisteminde araç plakalarının örneğin;
34T2222
34TA333
34TAR44
şeklinde üç varyasyonu var. Ã?ncelikle en son 4 karakterin rakamsal değer olup olmadığını denetlettirmeli, 4 hane rakamsal değilse 3 haneyi denetlettirmeli, 3 hane de rakamsal değilse son 2 haneyi denetlettirmeli ve bunlara göre, ( if - then ) hangi şartlar oluştuysa =parçaal ( = mid ) formülünü devreye alarak bölme işlemini yapmalı.
Þu an sadece fikir olarak yardımcı olabiliyorum, işlerden başımı kaldırdığımda kod çalışması konusunda da yardımcı olmaya çalışırım.
( 2. soru ile ilgili boşluk almak için bir yol vardı şu an aklıma gelmiyor ama evdeki kitapları inceleyip buna da yardımcı olmaya çalışırım)

Saygılarımla;
Tarkan VURAL

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 İngilizce
İlginize teşekkür ederim

Adresteki sorunu kırp fonksiyonu ile çözdüm (sözcükler arasındaki birden fala boşluları siliyor)

Ama plakada sorun hala devam ediyor.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 İngilizce
Arkadaşlar konu hakkında bir fikri olan yok mu ?

Yardımlarınızı bekliyorum .

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
Ekli örneği inceleyin ...

Excel Vers. ve Dili