hücre değerine göre formül oluşturma

Excel Vers. ve Dili
2008
Merhaba arkadaşlar başlıkta anlatamamış olabilirim.

Excelde dosyaların özeti olan tabloda bir formül yazmak istiyorum.

Örneğin üyelik sitemi olan bir yerde her üyenin takibi için bir excel açıyoruz. bu excellerdende veri çeken ana özet tablo yapmam lazım. mesela 1. üyeyi a1 hücresine yazdım. daha sonra bu üye ye ait isim bilgileri adres bilgilerini b1,b2,b3 şeklinde devam ederek formülle özet tablo oluşturuyorum. dosya isimlerinide 1. üye için 1 olarak vereceğim. 2. üyeyi açtığımda formülü aşağıya çektiğimde ------ +'[1ı.xlsx]Üye Bilgileri'!$B$2 ------- şeklinde olan formüldeki dosya ismi ----- +'[2ı.xlsx]Üye Bilgileri'!$B$2 ------ şeklinde a2 hücresinde yazan üye numarasına göre formül şekillensin istiyorum. biraz karışık anlattım kusura bakmayın.

Excel Vers. ve Dili
2008
İstediğim şey olmayacak birşey mi arkadaşlar başka bir yoluna mı bakmalıyım. Yokmu bir cevap verecek;)

Excel Vers. ve Dili
2008
Tekrar merhaba arkadaşlar

Şimdi yapmak istediğim şeyi yaptım. fakat özet excel ile birlikte veri çektiğim excel açılmadan değerler gelmiyor. kısacası size şu şekilde anlatayım.

önce müşteriler için özet bilgi tablosu oluşturdum. Her bir müşteri için ayrı ayrı excel çalışma kitabı açarak bu tablolardan veri çekeceğim.

Örneğin aşağıdaki tabloda kişilere ait bilgiler her excelde aynı yerde olacak bunu form şeklinde yapacağız.
A B C
1 Üye no 34001
2 ADI MEHMET
3 SOYADI AHMET
4 ADRES İSTANBUL
5 TEL 555555555

Daha sonra özet tabloda bu üyelere ilişkin bilgiler tablo olarak aşağıdaki şekilde göstermek istiyorum

A B C D
1 Üye no ADI Soyadı Adres Tel
2 34001 Mehmet Ahmet İstanbul 55555555
3 34002
4
5

YAPMAK İSTEDİĞİM İSE TAM BURADAKİ 34002 NOLU MÜŞTERİYE ÇALIŞMA EXCEL KİTABI OLUŞTURDUKTAN SONRA BEN B3 HÜCRESİNE GELİP + (ARTI) İLE VERİ GETİRMEK YERİNE BURAYA FORMÜL YAZIP OTOMATİK OLARAK VERİNİN GELMESİNİ İSTİYORUM.

Formül yazdım fakat üye bilgilerini içeren excel açılmadan veriler gelmiyor. Başvuru hatası veriyor. Yazdığım formül şu şekilde + DOLAYLI("["&$A3&".xlsx]Sayfa1!B3") .

Elimden geldiğince açık anlatmaya çalıştım. Başv hatası excelde formüllerle ilgili yenileme, otomatik veri alma gibi bir sorunda olabilir. Neden açınca çalışır. Başka Bir formülle mi yapmalıyım.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
DOLAYLI formülünün çalışması için dosyanın açık olması şarttır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
DOLAYLI yerine boş hücreye "=" yazıp diğer dosyadaki hücreyi tıklarsanız veriyi direk almış olursunuz. Bu şekilde yaptığınızda formül kurduğunuz dosyayı açarken size "verileri güncelleştirmek istiyor musunuz? bir soru gelecektir. Evet derseniz veriler güncelleştirilir. Hayır derseniz ilk okuttuğunuz verileri görürsünüz.

Excel Vers. ve Dili
2008
korhan bey cevabınız için teşekkürler

müşteriler için açtığım çalışma kitabında sadece 1 tablo olmayacak 4 ila 5 sayfada veriler olacak ve her biri için eşittir yapmak zaman kaybı. ayrıca bu tabloların kullanımı ben yapmayacağım için sıkıntı oluşturur. yapacak kişinin her müşteride bu bilgileri düzenlemesi ve formülleri kurması zor. arkadaşım için sistem oluşturmaya çalışıyorum. yaptığı işle ilgili program yatırımı yapacak bütçesi yok. eğer iş istediği gibi giderse lisans satın alacak

sizce konuyu başka bir başlık altında açmalımıydım.