Hücre değerine göre verileri 4lü gruplar halinde renklendirme

Excel Vers. ve Dili
2007
Arkadaşlar merhaba,
Yaptığım bir çalışmada bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Ekteki dosyada her bir sütunda 24 er veri var. ben bu verileri ilk 4 en büyük değer, sonraki 4 büyük değer, sonraki 4 büyük değer,....., en son 4 en küçük değer şeklinde renklendirerek göstermek istiyorum. Bununla beraber birbirinin aynı değere sahip hücreler aynı rengi almalılar. Ekte gruplanmamış verilerim ve istediğim renklendirmiş hali (örnek gösterim)görülmekte. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. çok teşekkürlerrrr

Sahil

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
Merhabalar,

Sayın sahille aramıza hoş geldiniz.

Sizin hazırlamış olduğunuz dosyada 5 adet koşullu biçimlendirme görünüyor,oysa excel 2003 sadece 3 koşullu biçimlendirmeye izin vermektedir.

Benim size hazırlayabileceğim dosya, 3 koşullu ve bir hileli (yapmacık) toplam 4 koşullu biçimlendirme yapabilirim.Evet olur diyorsanız çalışmaya başlıyalım.

Eğer macrolarla bu işlem yapılmazsa başka çıkış yol göremiyorum.

İyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
2007
Teşekkür ediyorum, hoşbulduk daha önce de sitenden yaralanıyordum, problemlerim genelde çözümlenmiş cevaplanmış sorulardan oluşuyordu.
ben aslında excel 2007 kullanıyorum, yükleme yaaprken sorun çıktığı için belki 2007 kabul etmiyordur diye 2003 olarak gönderdim.
benim bu tabloda macı verileri 4 erli şekilde gruplamaktı, böyle altı grup yani 6 farklı renk kullanacaktım, ancak örneği hazırlarken farkettim ki birbirinin aynı değere sahip hücre sayısı çok fazla bu sebeğle gruplama genelde 6 dan küçük oluyor, ancak her değer birbirinden farkı olursa 6 farklı rengi sütunda görebilirm.
çok net açıklayabildim mi emin değilim, makro ile olabilecek sanıyorum, cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
Merhaba,

Evet,bunu macro ile çözmek gerekiyor,değerli hocalarımız bu konuyu okuyunca eminim yardımcı olacaklar.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2007
çok teşekkürler, sizce ne zman geri dönüş yapabililer?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 TR
Foruma girdikleri zaman,ve okudukları zaman.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

2007 kullanıyorsanız koşullu biçimlendirme ile yapabilirsiniz.

B4:AM27 aralığını seçin

Koşul1 için formül,

=TOPLA.ÇARPIM((B4>B$4:B$27)/EĞERSAY(B$4:B$27;B$4:B$27&""))+1<=4

Renk kırmızı

-------------------------------------------------------------------------
Koşul2 için formül,

=TOPLA.ÇARPIM((B4>B$4:B$27)/EĞERSAY(B$4:B$27;B$4:B$27&""))+1<=8

Renk turuncu

Koşul3 için formül,

=TOPLA.ÇARPIM((B4>B$4:B$27)/EĞERSAY(B$4:B$27;B$4:B$27&""))+1<=12

Renk sarı

Koşul4 için formül,

=TOPLA.ÇARPIM((B4>B$4:B$27)/EĞERSAY(B$4:B$27;B$4:B$27&""))+1<=16

Renk açık yeşil

Koşul5 için formül,

=TOPLA.ÇARPIM((B4>B$4:B$27)/EĞERSAY(B$4:B$27;B$4:B$27&""))+1<=20

Renk yeşil.

İşlemi bitirin. 6. koşulu eklemeye gerek yok B4:AM27 aralığını seçin zemin rengini koyu yeşil yapın.

Benzersiz verilerin adet hesaplarıyla ilgili detaylı bilgi için linki inceleyiniz.

Benzersiz veri adeti bulma yöntemi

.

Excel Vers. ve Dili
2007
Tekrar merhaba , eki gönderemedim, invalid file uyarısı alıyorum

Son düzenleme:

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Her koşul için renk belirlediniz mi?

.

Excel Vers. ve Dili
2007
evet biçimlendirmeden dolgu rengini değiştirdim. sayfayı resim olarak da gönderemedim, size girdiğim formülasyonu göndermemin başka bir yolu var mıdır acaba?

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Resim olarak değil, önce excel dosyasını rar yada ziple sıkıştırın sonra foruma ekleyin.

.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
İlk olarak koşulları benim verdiğim sıraya göre ekleyin. Sırasında yanlışlık yaparsanız sonuçlar yanlış olur.

Diğer bir durum ise,

="TOPLA.ÇARPIM((B4>B$4:B$27)/EĞERSAY(B$4:B$27;B$4:B$27&""""))+1<=4"

Formüldeki fazladan tırnak işaretleri. (Fazlalıkları renklendirdim) Yani bu şekilde değil.

=TOPLA.ÇARPIM((B4>B$4:B$27)/EĞERSAY(B$4:B$27;B$4:B$27&""))+1<=4

bu şekilde olması gerekir.

Excel Vers. ve Dili
2007
Sanırım en dıştaki " ayraçlarını kendisi atıyor, dediğiniz şekilde düzenlenmeye çalışılmış hali ekte bulunmakta, ancak yine renklendirme oluşmadı. virgül-nokta uyumsuzluğu ya da biçimlendirmede seçilen geçerli seçim-bu çalışma sayfası gibi değişkenlerden olabilir mi acaba?

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Şuan bende 2003 olduğu için 3 koşulu ekleyebildim. Söylediğim gibi tırnak işaretlerini silmeniz yeterli. Başka bir problem yok. 2003 olarak 3 koşul ile yaptığımı ekliyorum 2007 ye uyarlayamazsanız akşam dosyanızı 2007 olarak hazırlayıp eklerim.

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2007
Ömer Bey çok teşekkür ediyorum, verdiğiniz dosyaya diğer koşulları da ekledim tam olarak istediğim gibi renklendirme oluyor, yardımınız ve ilginiz için çok çok teşekkür ediyorum, ellerinize sağlık, iyi günler diliyorum

Muratizmir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
İşletim Sistemi Windows 7
Excel 2010-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
24-11-2024
Bende yeni bir başlık açmaktansa benzer olan sorum için bu başlığı kullanmak istedim.
Elimde yaklaşık 9000 satırdan oluşan bir veri var. Örnek olarak sundum.
Yapmak istediğim A1 sütununda bulunan verilerin aynı olanların yan hücresine aynı numarayı versin veya aynı olan verilerin renklerini değiştirsin. Koşullu biçimlendirme ile denedim ancak orada istediğim şekilde yapamadım, sadece benzer veya benzersiz olanları bulabiliyorum ki buda benim işimi görmüyor.
Örnekde birinci sayfada orjinal hali, ikinci sayfada yapılmak istenen şekillerden biri ve üçüncü sayfada da yapılmak istenen şekle örnek başka bir şekil var.
Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar