Hücre Değişince UserForm TextBox anında değişsin

cocoa35

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2016 32 Bit ve Excel 2020 32 Bit Türkçe ve İngilizce
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2024
Merhaba arkadaşlar, bir konuda takıldım Benim UserForm5 var vede bu userformda bulunan TextBox4'e " PROSES HESAPLARI" Sayfasındaki B3630 Hücresi değişince hücre değerinin değiştiği anda TextBox4'e gelmesini istiyorum , Hücrede formül var aşağıdaki kod'lar başka bir dosyada çalışıyor ancak bir türlü bu dosyada çalıştıramadım bir yerde eksik bir şeymi yapıyorum veya TextBox ayarları ile ilgili bir sorunmu çözemedim bu konuda lütfen yardım.

PROSES HESAPLARI Sayfa içindeki kod'lar

Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, [A1:I3676]) Is Nothing Then Exit Sub
If IsError(Sheets("PROSES HESAPLARI").Range("B3630").Value) = False Then UserForm5.TextBox4.Value = Sheets("PROSES HESAPLARI").Range("B3630").Value
End Sub

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Formun kod kısmına aşağıdaki kodu kopyalayın.
Kod:
Private Sub UserForm_Initialize()
    TextBox1.ControlSource = "Sayfa1!A1"
End Sub
formül sonucunda bir değişiklik olduğunda texbox da değişir.

Yanlız burada dikkat etmeniz gereken bir konu var. Eğer TextBox da bir değişiklik yaparsanız hücredeki formül silinir TextBox daki değer yazar.

ControlSource textbox ile hücreyi çift yönlü birbirine bağlar.

Textbox Locked özelliğini aktif ederek kullanıcının textbox içeriğini değiştirmesini aşağıdaki kod ile sağlayabilirsiniz.
Kod:
Private Sub UserForm_Initialize()
    TextBox1.ControlSource = "Sayfa1!A1"
    TextBox1.Locked = True
End Sub

cocoa35

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2024
Örnek bir dosya yaptım ve bu dosyada istediğim gibi çalışıyor ancak bunu benim esas dosyama uyguladığımda çalışmıyor! sorunu bir türlü bulamıyorum

Ekli dosyalar

cocoa35

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
10-12-2024
Örnek bir dosya yaptım ve bu dosyada istediğim gibi çalışıyor ancak bunu benim esas dosyama uyguladığımda çalışmıyor! sorunu bir türlü bulamıyorum
Tamam çözüldü arkadaşlar sorun Text1 ile girdiğim sayfa başka Text4 ve Text5 'e sonuçları aldığı sayfa başka olduğu için benim dosyada çalışmıyordu şimdi Text4 ve Text5 'e aynı sayfadan sonuçları aldım çalıştı :) Bilgi olsun diye yazdım belki başka arkadaşlarda bu sorunu yaşayabilirler