HÜcre İÇerİĞİnİ Kİlİtleme

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2016 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
14-01-2024
Ekteki dosyda görüleceği üzere sarı ile işaretlediğim alanlar değişmemesi gereken bölümler hep aynı kalacak.Yanlışlıkla silinirse ya da bu bölümlerdeki veri değiştirilirse hesaplama yanlış olacak.

Bunu engellemek bu bölümleri kilitleyebilirmiyiz?

Aynı değerler belli arallıklarla devam ediyor.Her bir hücre için tek tek ayar yapmamak için nasıl bir makro kurabilirim?

Şimdiden teşekkürler

Ayhan Ercan

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365- Türkçe
Merhaba Sn ahmedelizmiri

Önce, sayfada tüm hücreleri seçin, Hücre biçimlendirmeden "Koruma" sekmesni açın ve ordan "Kilitli" Onay kutucuğunu boşaltın.

Sonra, korumalı olmasını istediğiniz hücreleri seçin. İlk adımdaki işlemin aynının tersini yapın, seçtiğiniz hücrelerin biçimlendirmelerinde Koruma sekmesindeki "Kilitli" Onay kutucuğunu işaretleyin.

En son olarakta Excel Menuden, Araçlar > Koruma > Sayfayı Koru yapın. İşte bu kadar..... :)

Excel Vers. ve Dili
14-01-2024
hızlı cevap için teşekkürler peki bunu sayfa içerisinde belli aralıklarla gelen aynı bölümlere kısa yoldan uygulayabilirmiyim?

aslında sayfa 5000 sıra falan aşağı gidiyor yani bunu kısa yoldan yapamazsam korunması gereken her bölümü tek tek seçip ayarlamam gerekir.

saygılar..

Ayhan Ercan

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365- Türkçe
Merhaba,

Aynı anda birkaç hücre birden seçip yapın. Hatta Örneğin;

B7:B12 seçin sonra CTRL tuşuna basın ve basılı tutun ve F7:F12 seçin, sonra diğer hücreleri seçin...

CTRL tuşunu basılı tuttuğunuz sürece seçtiğiniz hücreler "Seçili" kalacaklardır..

Excel Vers. ve Dili
14-01-2024
bir arkadaş bu formülleri hesaplamayı benim makro üzerinde yapmıştı bir örnekten hesaplama alıp makroile bütün ürün verilerine uygulamıştık.

benim öğrenmek istediğim bu hücre kilitlemeyi makro üzerinde bütün bölümleri seçmeye gerek kalmadan 2 dk içerisinde makro ile nasıl yapabilrim.

dediğim gibi aşağı doğru 5000 kadar satır bulunmakta ctrl ile seçsem de 1 saatimi alabilecek birşey belki daha da fazla..

yine de öneriniz için teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr + office 2016 tr
27/03/2018
Merhaba benimde benzer bir konuda yardıma ihtiyacım var. Benimde elimde çok sayfalı bir excell dosyam var. Bu dosyanın her sayfasında tüm hücreleri kitledikten sonra, sadece A11:E40, H11:I40 ve K11:K40 hücrelerinin kilitlerini açmak istiyorum. Acaba bu şekilde bir makro oluşturabilir mi? Yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.