Hücre Rengine Göre Başka Bir Hücreye Değer Atama

Excel Vers. ve Dili
2007
Merhabalar herkese iyi forumlar sitede baya araştırdım denemediğim makro formül kalmadı desem yeri, tabi kendi beceriksizliğimden olsa gerek :) yapamadım istediğim şeyi. Bana öncelikli olarak seçtiğim bir hücrenin dolgu rengine göre rengin kodunu veren bir formül lazım. Sonrasında bu formülü aşağıdaki örneğin "-----" şeklinde kesilen kısmından sonrasında kullanacağım bu kısım içinde select case den başka bir öneride bulunursanız çok mutlu olurum. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

--Deneme kabulü karışık gruplar;
Puantaj ile grup içi sınıflandırma yapılmıştır. Ayırma işlemi örnek tekrarlarının ortalaması alınarak
tekerrürü ile oranlayarak bulunur. Yüzde değerler %90 ve üzeri için "Yeşil", %85 ve %90 arası değerleri için
"Sarı" ve %85 ve altı değerler ise "Kırmızı" renk ile kodlanır.

Puantaj ile değerlendirme;
100 - 95 -> 5 Puan
95 - 90 -> 4 Puan
90 - 85 -> 3 Puan
85 - 80-> 2 Puan
80 - 75-> 1 Puan
75 -0 -> 0 Puan
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Puanlar, damla çapları oranı ve yüzey kaplama oranlarının toplamı ile değerlendirme alır.

7,8,9,10 Puan ve sırası ile renkler, "Yeşil", "Yeşil" renk koduna sahip örnekler başarılı kabul edilir ve" Kabul" değeri alır.

7,6 Puan ve sıraları ile renkler, "Sarı", "Sarı" veya "Yeşil", "Kırmızı" renk koduna sahip örnekler kabul edilebilir ve "Belki" değeri alır.

7,6,5,4 Puan ve sıraları ile renkler, "Kırmızı", "Yeşil" renk koduna sahip örnekler incelenmesi gereken örnekler olarak kabul edilir ve "İncele" değerini alır.

4,3,2,1,0 Puan ve sıraları ile renkler, "Kırmızı", "Kırmızı" veya "Kırmızı", "Sarı" renk koduna sahip örnekler reddedilir ve "Red" değerini alır.