Hücre ve Sayfa Koruma

Excel Vers. ve Dili
Microsoft® Excel® for Microsoft 365 MSO (Version 2202 Build 16.0.14931.20648) 32-bit
İngilizce
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
31-08-2023
Herkese selamlar. Ben Excel de bi konu için hesaplama tablosu düzenledim. Çok fazla formül içerikli olduğu için diğer iş arkadaşlarımla paylaşmadan önce aşağıdaki korumaları yapmak istiyorum.

1. Sadece benim belirttiğim hücrelerde veri girişi ve değişikliği yapılabilsin diğer taraflarda hiçbirşey değiştirelemesin. çünkü onlarda zaten formulle kendisi değişiyor.

2. Tümünü seçip kopyalayıp yeni bir sayfaya yapıştırarak emek harcadığım tablayu başkaları çalamasın.

3. formüllerle bulunan değerleri kişiler gelip nasıl bir formül yazdığımı göremesinler. ordan da emeğimi çalarlar çünkü.

bu istediklerimi nasıl yapacağımı anlatırsanız çok sewinirim. şimdiden teşekkürker. İyi Günler...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2000 - Tr
Formülleri gizlemek için ;
Araçlar > Koruma > Sayfa koruma kısmını giderek koruyabilirsiniz.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn ozgur1234,

1- Tüm sayfayı seçin. Biçim, Hücreler, Koruma sekmesinde Kilitli ve Gizli'yi onaylayın.
Sadece veri girişi yapılacak hücreleri seçin. Biçim, Hücreler, Koruma sekmesinde Kilitli ve Gizli onaylarını iptal edin.
Araçlar, Koruma, Sayfayı Koru komutu ile sayfayı şifreli olarak korumaya alın.

2- Kilitli ve Gizli formül hücreleri olan bir sayfa korumalıyken belli bir alan seçilip kopyalanırsa sadece değerler kopyalanır, (gizli) formüller kopyalanmayacağı için emeğinizi çalamazlar. Sayfanın tam kopyası oluşturulursa korumalı haliyle kopyalanacağı için yine formülleri göremezler.

3- İlk maddede açıklandığı şekilde sayfayı korursanız formüllerinizi göremezler.

Bu açıklamalar Excel 2003 içindir. Siz de kullandığınız Excel'in versiyonu ile dilini profilinize ekleyiniz.

Metin Karaağaç

Uzman
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro Plus-Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10-12-2025
WATERHORSE' Alıntı:
sadece 1 hücreyi veya sayfadaki birkaç hücreyi nasıl kitliyoruz veya varmı böyle bir imkan
Sn. mehmett bütün açıklamayı yapmış zaten. Mesajı dikkatli okuyun.