hücre verileri ayni degil ise bos hücre eklenilmesi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Ingilizce
Merhaba,

bir tabloda 2 sütündaki hücrelerde yazili olan verileri karsilastirarak satirlar arasindaki bos bir sütuna eger ayni ise ok. sonucunu yazdiriyorum ama deger ayni degilse error yazdiriyorum. eger altalta birkaç hücrede ayni deger var ise sonuçlarin ok. almasi için karsidaki hücrenin altinada bos satir eklenilmesine çalistim ama basaramadim.
Bunun için sizdem ricam nasil bir çözüm yazilmasina yardim etmeniz.

Tesekkürler,,

X

xxrt

Misafir
Dosyanızı İnceledim,Fakat Sorunuzu birkaç defa okumama rağmen anlıyamadım.. :?

X

xxrt

Misafir
Tekrar İnceledim.Sanırım Anladım..
=EÐER(M9="";"Boş";EÐER(K9="";"Boş";EÐER(K9=M9;"ok";"error")))

Hücrenin İçinde Değer Yoksa BOÞ Yazacak..

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Ingilizce
Gunaydin,

cozum dosyaniz icin size tesekkur ederim ama benim bunu izahım seklimde eksiklikler vardi,

oradaki formulde istedigim eger karsilatirmadaki sonucta veriler tutmuyor ise "error " verdiginde sagdaki satira bos hucre eklemesi ve eger yine tutmuyor ise yine sag tarafa bos bir hucre eklemesiydi. Buna ilaveten mesela ayri bir sutunda yine sag ve sol tarafdaki ayni satirda bulunan hücre verilerinin karsilastirimasi ve aradaki farkin arti veya eksi olarak orada sonucda cikması
( veya kücük veya büyük )

Bunun icin yaklasik dusundugum gibi bir sekli olan dosyayi ekliyorum

ilginize tesekkurler,

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Ingilizce
Merhaba tekrar,

yanlislik ile ayni dosyayi 2 defa yuklenildi, yani heriki Book2.xls 'de ayni,

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Sn.tender ,
Yanlış anlamadı isem sol tarafta asıl verileriniz var ve sağ tarafata sonradan gelen veriler var. Bu sağdaki verileri ilgili olduğu soldaki veriler ile eşleştirmek istiyorsunuz. Anlattığınız şekilde bir çözüm yerine Düşeyara-Vlookup ile yanlarına taşıtsanız sağ taraftaki verileri olmazmı. ? vlookup-düşeyara ile ilgili bir arama yaparsanız forumda pek çok örnek bulabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Ingilizce
Merhaba Sayın Danersin,

ilginiz icin cok tesekkurler,

Vlookup ile pazartesi degistirerek kullananacagim , yanliz sorum vlookup icin sinirlamasi varmi? yukarida yazdigim gibi sheetde sag ve solda 2 farkli tablo var ve bunlarin birer sutununda ayni rakamlar var, bir tarafta sadece 1'er defa sira ile yazili olmasına karsilik diger taraftaki tabloda bazi rakamlar birkac defa cıkabiliyor , benim yapmak istedigim bu 2 tablodaki rakamlarin aynı sayida karsilikli olarak siralanmasiydi eger rakamlar esit degilse birt tarafta ayni sayi tekrarlandigindan oraya bos hucre acarak ustteki veriyi kopyalamasıydı,

=IF(K9=M9;"OKEY"; IF (K9<>M9; INS M9:Z9))

Burada daha onceki yazdigimi degistirdim, ama buraya bos satir olarak insert ettigim yere hemen onun ustundaki degerlerinde icine kopyalanmasiydi, yani
<CTRL +d > ama birkac deneme sonucunda her kopyalama istedigim olmadi, hemde bos satir ilave edilmesi yaklasik 350 satirdan sonra devam etmedi.

Acaba bunun formule ilavesi olabilirmi yoksa macromu gerekli ?

tesekkurler , :? :oops: :oops:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Ingilizce
Merhaba ,

üstte Sayin Danersin'e yazdigim gibi denedim ama maalesef mümkün olmadi; , tekrar degikliklerde denedim ama basaramadim lutfen bunun için sizdem ricam bunun ile bana tekrar yardimci olabilirmisiniz ?

yardımcı olabilirseniz çok Tesekkürler

:? :shock: :( :agla:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Ingilizce
Merhaba,

sizden tekrar özür dileyerek daha önceki dosya eklenmesinde olduğu gibi yukarıdaki dosyaların her ikisininde aynı olduğunu belirtmek istiyorum.

Saygılarımla,,

G

Guest

Misafir
Pardon yanlışlıkla kaş yapayım derken göz çıkardım galiba yanlışlıkla iki dosyada gitti.Tekrar eklerseniz yardımcı olmaya çalışırız. :oops: :hey:

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Ingilizce
Merhaba ,

simdi dosyayi tekrar ekledim, bunun formülasyonunda bana yardimci olunabilirse çok sevinirim.

Tesekkürler,

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekteki örneği inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Ingilizce
Merhaba,