Hücredeki açılır listedeki seçenek değişince diğer tüm açılır listelerin güncellenmesi

acarcnr

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 365 Türkçe / Ingilizce
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
23-11-2026
Merhabalar, ben temel basit bir database kurmak istiyorum. Bu vinçlerin metre ve radiusuna göre max. kaldırabileceği tonajı sonuç olarak bana yazdırmasını istiyorum. Database geçmeden önce bunu excel ile yapmayı denedim. Hücrelerin kesişimlerini bulduruyorum fakat bir A marka vinç sayfa1'de B marka vinç sayfa2'de bulunmakta. En üste vinç seçimi için bir açılır list daha yaptım fakat bu değişiklikleri bir türlü ona bağlayamadım. En basit haliyle nasıl yapabilirim? Şuan yapacağım projede en büyük sıkıntım bu. Örnek resimler ile daha net anlatabilirim. Şimdi karışık bir düzende yazdım amacım tam olarak anlamak sonra bunu yaptığım asıl iş ile birleştirmek.

Dosyayı buraya yükledim. Tablo çok daha büyük ama küçük bir kesit yaptım.

acarcnr

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
23-11-2026
Altın üye oldum dosyayı direk buradan ekliyorum. Bunu çözebilirsem birçok şey ile kombine edip dosyalardan kapasite bilgilere bakmadan hazır olarak önüme gelecek ve işimi kolaylaştıracak. :)

Ekli dosyalar

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
@ÖmerFaruk
Öncelikle çok teşekkür ediyorum..
Dosyanızı inceledim. Çok güzel...
Aynı mantığı kullanmışız. Ben ad tanımlaması yapmadan, veri doğrulamalarda formül kullandım. Siz ise ad tanımlamalarını yaparak bu adları veri doğrulamalarda referans olarak kullanmışsınız.

Saygılarımla...

acarcnr

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
23-11-2026
İkinize de çok teşekkür ederim. Çok işime yarayacak bunlar.

acarcnr

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
23-11-2026
@ÖmerFaruk Bey, formül güzel olmuş fakat ben vinç seçince alttaki değerler nasıl üsttekine göre değişiyor bir türlü anlamadım. Aynı formülü kullanarak yeni bir excel oluşturdum. Her şey güzel çalışıyor ama metre ve radius seçenekleri değişmiyor. :) Rica etsem açıklayabilir misiniz? Makro veya benzer bir şey de göremedim. Kaçırdığım bir nokta var herhalde.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
AD tanımlamaları var orada. Yeni bir excel oluşturduysanız AD ları da tanımlamalısınız.