Hücredeki metni sütunlara ayırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Excel Vers. ve Dili
türkçe excel 2010
Merhabalar

Ekteki dosyada A sütunundaki metni içinde belirttiğim gibi ( saat, Ad Soyad ve Firma ismi ) ayırmak istiyorum. Metni sütunlara ayır yaptım ancak ad soyad karakterleri aynı olmadığı için karışık geldi. Yani adın içinde firmanın ilk 3 karakteri de geldi. Ekte örnek bir dosya gönderiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Teşekkürler

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
türkçe excel 2010
öncelikle ilginiz için teşekkürler. tahminim metni sütunlara ayırdan yaptınız. ancak eklediğim dosya da isimler aynı karakterde. 10 karakterde 12 vs olabiliyor. bu sebepten ötürü metin ayırma işlemi karman çorman oluyor.

siz formüllü yapmış olabilirsiniz, ben bunu görememiş olabilirim veya kod yazmış olabilisniz onu da göremedim.

catalinastrap

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 / Türkçe
öncelikle ilginiz için teşekkürler. tahminim metni sütunlara ayırdan yaptınız. ancak eklediğim dosya da isimler aynı karakterde. 10 karakterde 12 vs olabiliyor. bu sebepten ötürü metin ayırma işlemi karman çorman oluyor.

siz formüllü yapmış olabilirsiniz, ben bunu görememiş olabilirim veya kod yazmış olabilisniz onu da göremedim.
orjinal dosyanızı ekleyin.Bakalım

Excel Vers. ve Dili
türkçe excel 2010
orjinal dosyanızı ekleyin.Bakalım
şirket dışına böyle dosyaların çıkması yasak olması sebebi ile orijinal dosyayı gönderemiyorum.

=SOLDAN(A1;BUL(":";A1)-1) bu formülle isim soy ismi ayırdım ( Saati metni sütunlara ayır yöntemi ile yaptım.). ancak bu formülü sağdan diye uyguladığımda ":" sonrasını değilde içinden 3-4 karakter getiriyor.

catalinastrap

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 / Türkçe
şöyle yapınız ozaman;
Metni sütünlara bölmeden önce a kolonuna bir kolon ekleyiniz ve soldan 14 aldırınız
sonra buradaki formülü yukarıdan aşağı çekip kopyala özel yapıştır değerleri deyiniz.
b de kalmış olan data larınızı metni sütunlara dönüştür fonksiyonundan sınırlandırılmış ı seçerek
sekme ,boşluk ve diğer i seçiniz diğerde : olmalı sonra sonuçlandırıp.Saat vs kolı-onlarını siliniz sanırım bu şekilde işleminiz hallolmuş olur

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Dosyanız ekte.

Dosyanız ekte. İyi günler dilerim.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Aradığınız cevaba ulaşmış iseniz, "Konu Araçları" menüsünden konuyu kapatınız.
Kullandığım formüllerle ilgili olarak; tam olarak neyi ifade ettiğinin anlaşılması için, formülü parça parça başka hücrelere alıp, formülün bu parçasının sonucuna bakarsınız, ayrıca bu parçalardaki sayısal kısımları 1 artırıp azaltarak sonucunu takip edebilirsiniz.
Tekrar iyi günler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...