Soru Hücredeki veri değiştirilince bilgi sahibi olmak istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007, 2010, 2013
Türkçe
Merhaba arkadaşlar;
Özellikle söyleyim Makrodan hiç anlamıyorum, mümkünse excel ile çözmek istiyorum.

Elimde bir 300 kişilik ve 16,17 ayrı sütundan oluşan bir personel listem var.
Bu excel sayfasına benim dışımda başka kullanıcılar da erişim sağlayabiliyor.
Benim istediğim, benim dışımda yapılan değişiklikleri görebilmem. Benim dışında sayfaya ulaşan kişi bu sayfadaki herhangi bir hücredeki veriyi değiştirirse, ilgili hücrenin rengi değişsin, bende bu sayfayı açtığımda değişen hücre renklerinden dolayı ilgili hücredeki verinin değiştiğini bu sayede anlayabileyim.
Yönetici olmadığım için bu dosyayı kısıtlayamıyorum.
Bunun yolu var mıdır?

Bu konuda acemi olduğumdan bana uygun dille anlatabilirmisiniz.

ÖmerBey

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba,
Gözden geçir sekmesi altında Çalışma kitabını koruma ve paylaşma özelliği var. Doğrudan onu kullanarak yapılan değişiklikleri görebilirsiniz, hatta şifre de kullanabilirsiniz. Detaylı anlatım için...
Ya da ara ara dosyanızın yedeğini alır ve iki dosyayı birbiri ile karşılaştırabilirsiniz. Yalnız bu özellik sadece belli sürümlerde var. Detaylı anlatım için...

Excel Vers. ve Dili
Türkçe Ofis 2007
Eğer Makro kullanmak istemiyorsanız ve hatırladığım kadarıyla Paylaşıma açık Excel dosyası bir kullanıcı tarafından açılmış iken diğer kullanıcılar bu dosyayı ancak salt okunur açılabiliyordu, bu durum son versiyonlarda değişmemiş ise;
  1. İki ayrı sayfa oluşturun, bu sayfaların adlarını "test" ve "fark" belirleyin.
  2. Günlük çalışmanız bittiğinde, her zaman, çalışma alanınızı kopyalayıp, "test" sayfasında aynı hücrelere denk gelecek şekilde yapıştırın.
  3. "fark" sayfasında diğer sayfalarda veri olabilecek hücrelere =EĞER(asıl!A1=test!A1;"";"Değişik") formülünü uygulayın. ("asıl" yerine kendi orijinal sayfa adını yazın)
  4. Eğer sizin kullanmadığınız dönemde, başkası tarafında bir değişiklik yapılmışsa o hücrede "Değişik" yazacaktır.
  5. Herhangi sayfa adının üzerinde sağ tıklayın, açılan listeden "Kod Görüntüle" tıklayın. "Project - VBAProject" Başlığı olan kısımda "test" sayfasına tıklayıp, Properties kısmında "Visible" özelliğini 2-xlSheetVeryHidden yapın, aynı işlemi "fark" sayfası içinde uygulayın. Diğer kullanıcıların gözlerinden saklayın.
  6. Değişiklikleri kontrol etmek veya "test" sayfasını güncellemek istediğinizde, Bu sayfaların "Visible" özelliğini -1 -1 xlSheetVisible yapın.