Hücredeki Veriye Göre Numaralandırma Yapma

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
merhaba arkadaşlar;

muhasebede hesap tablomda müşteri isimlerine göre numaralandırma yapmaktayım. fakat bu numaralandırmayı basit (yani klasik 1-2-3 seç sürükle bırak) şekilde yapıyorum. buraya kadar her şey normal. fakat işimi zorlaştıran konu verdiğim numaralar müşteri isminin aynı olmasına göre aynı olsun istiyorum.
örneğin 1. satır: ahmet - 2. satır: mehmet - 3.satır recep - 4. satır ahmet
ben 1 satırdaki ahmet verisine 0001 numarası atayıp aşağı doğru çektiğimde 2 satırdaki isim 1. satırdan farklı olduğu için 0002 ve diğer satır da 0003 şeklinde gitsin ama 4 satırdaki ismin 1 satırdaki isimle aynı olduğunu görünce otomatik olarak 1 satıra verdiğim numarayı vermesini otomatik olarak yapsın istiyorum. bu isteme sebebim aynı olan verileri sıralayım manuel olarak sıra numarası veriyorum ve bu bir yerden sonra yanlış yapmama sebebiyet veriyor. bu formülü nasıl ayarlayabilirim. yardımcı olursanız sevinirim. umarım istediğim düzgün ve açık bir şekilde anlatabilmişimdir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Merhaba, numaralandırma isimlerin sağ tarafında ise bu formülü kullanabilirsiniz.
İsimlerin A sütununda, numaralandırmanın da B sütununda olduğunu varsayarak yazdım.
İlk isime 1 numarayı verdikten sonra devamı için örneğin B3 hücresine:
=EĞERHATA(EĞER(VE(A3<>"";EĞERSAY($A$2:A3;A3)=1);MAK($B$2:B2)+1;DÜŞEYARA(A3;$A$2:$B$10;2;0));"")

Excel Vers. ve Dili
2007 türkçe
hocam çok teşekkür ederim. müthiş çalışıyor internette baya arattım ama komplike bir formül olduğunu tahmin ettiğim için en son çare buraya sormak olduğunu düşündüm. ellerine sağlık..

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 TR x64
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
24-04-2021
=EĞER(DEĞİL(EBOŞSA(G12));BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($G$10:G12);"") bu formülü kullanarak numaralandırma için seçilenhücreye gelen veriler düşey ara ile gelmekte kısacası fomüllü hücrenin değeri boş veya sıfır olsa bile sayıyor

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
EBOŞSA fonksiyonu hücrenin tamamen boş olmasına (hiç veri girişi yapılmamış hücre) bakar. Yani siz hücreyi formülle boş ("") bırakıyorsanız bu fonksiyon işinize yaramaz.

Bunu yerine G12<>"" sorgusunu kullanabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 TR x64
24-04-2021
hocam öncelikle teşekkürler denedim yapamadım ama bilen varsa formüllü hücrelere numaralandırma yapmak için alternatif formüllerde yazabilecek varmı?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Bunun için küçük bir örnek dosya paylaşırsanız dosyanıza uygun yapıda formül önerebiliriz.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 TR x64
24-04-2021
Bunun için küçük bir örnek dosya paylaşırsanız dosyanıza uygun yapıda formül önerebiliriz.
=EĞER(B7<>"";BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($B$7:B7);" ") Böyle düzelttim formülü oldu hocam yarın iş yerindeki dosya karmaşık onda dener denemez cevap bırakırım. Ayrıca dosyayı alamıyorum korhan hocam ama çözemez ise ona benzer bir dosya yaparım burdan atarım bu yaptığım formül olmaz ise teşekkürler hocam

Excel Vers. ve Dili
Microsoft Excel 2016
Hocam merhabalar. Konunun başındaki sorunun çok benzeri bir sorunum var ve @sySTemsi nin yazdığı formülü Microsoft Excel'de denediğimde işe yarıyor gibi görünüyor. İş dolayısıyla Google Workspace'de bu sorunu çözmem gerekiyor ancak formülü orada uyguladığımda (isimler A yerine D sütununda olduğundan ve 293. satırdan itibaren numaralandırmaya başladığımdan A2'yi D292, A3'ü D293, B2 ve B3'ü de B292/B293 olarak değiştirdim) farklı isimlere farklı numaralar geliyor ancak aynı isimli olan ürünlerde yalnızca en üsttekine numara yazılıyor diğerleri boş bırakılıyor. Ben mi bir hata yapıyorum yoksa formülde bir yeri mi değiştirmem gerekiyor acaba? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler @GhostCu @Korhan Ayhan @rcpsrmt