hücreler toplu şekilde sayıya çevrilebilirmi...

benim yaklaşık 30 000 adet hücrede birim fiyatlarım var fakat hücrelerdeki birim fiyatların tamamının sonunda boşluk karakteri girldiğinden sayıya gönüştüremiyorum..tek tek elle onların boşluklarını silmem imkansız..toplu bir biçimde tüm birim fiyatlardaki boşluklar nasıl silinebilir..eğer silebilrsem onları sayı formatına dönüştürüp matematiksel işlem yaptırıcamm..yardımlarınızı bekliyorum...

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Tüm hücrelere birden olacağını sanmıyorum ama her hücre için formülü verebilirim.

örneğin A1 hücresindeki gereksiz boşlukları kaldırmak için B1 e şu formülü yazınız

KIRP(A1)
Her ihtimale karşılık yanlışlık olmasın diye ingilizce formülü vereyim
TRIM(A1)

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
ya da rakamların sonunda sadece boşluk karakteri varsa bul değiştirden değişecek yere bir boşluk yazın ne ile değiştirilecek yere hiç bir şey yazmayın ve tamama basın

Kemal Demir

Özel Üye
Alternatif bir kodda önerilebilir.

Sn.Danersin'in benle paylaşmıs olduğu kod Aşagıdadır..

Sub KIRP()
Selection.CurrentRegion.Select
Set xxx = Selection
For Each x In xxx
x.Activate
ActiveCell.Value = Application.WorksheetFunction.Clean(ActiveCell.Value)
ActiveCell.Value = Application.WorksheetFunction.Trim(ActiveCell.Value)
Cells.Select
Cells.EntireColumn.AutoFit
Range("A1").Select
Next x
End Sub

Umarım İşinize Yarar

KIRP formülü ile yaptım fakat kırpılan değeri sayıya dönüştürdüğümde yine işlem yapmıyo #DEÐER çıkıo...

bul değiştir ile yaptığımda ise yetersiz bellek yüzünden tamamı gösterilemio dedi :((

Kemal Demir

Özel Üye
Sub seçilialandaboşlukal()
Selection.CurrentRegion.Select
Selection.Replace What:=" ", Replacement:="", LookAt:=xlPart, SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False
Cells.Select
Cells.EntireColumn.AutoFit
Range("A1").Select
End Sub

bolebirşeymi

çok teşekkür ederim tam benim sorunum için yapılmış bişii bu ...inanamadım... sadece yavaş çalışıo ama tam işimi görüyo.
Allah razı olsun..

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın dmzkn, bende excel 2003 kullanıyorum, rakam yazarken sonuna olabildiğinde boşluk koydum ama akıllı alet otomatik olarak rakama çevirdi boşlukları attı.
Başka bir deneme yapayım dedim, text dosyası oluşturdum, text dosyasından excele attım, atarken sağında boşluk bırakmasını istedim ama Excel yine boşlukları attı.
Sizde nasıl rakam sonunda boşluk oluşuyor buna anlamadım

necdet bey şöle anlatiim, bende bir adet paket program vardı v.basic le yazılmış..onun çıktıları tablo halinde alınıyordu..o programdan çıktıları pdf formatında alıp onları *.doc 'a sonrada kopyala yapıştır ile excel le aktardım..herşey sorunsuz olarak gerçekleşti fakat..sayılar nedense şu şekilde geldi..

örn : 23,250,000

biçimine baktığımda genel biçim görünüyodu ...daha sonra f2 tuşula konrtol ettiğimde yanlarında birer boşluk olduğunu farkettim..ne hikmetse boşlukları silmeme rağmen vede biçimini sayıya çevirmeme rağmen excel onları sayı olarak görmedi.. benim bilgisayarımda bölgesel ayarlarda ondalık ayıracı "," bu arada ..buna rağmen olmadı ama zafer beyin gönderdiği program hepsinin boşluğunu silerek sayıya dönüştürdür..Alah razı olsun ondan yoksa 30 000 tane fiyatı nasıl ben girerdim tekrardan...
durum bundan ibaret ...