hücrelerde sayı, metin sorunu

Merhaba arkadaşlar. Sizlerin yardımıyla basit bir makro yaptım. Fakat her hesaplaması doğru çıkmıyor.Çünkü:
Bazı ürünlerin kodları nokta içeriyor. Ã?r: 80051.3 gibi... Ben ürün kodlarını hücreleri biçimlendir menüsünden "genel" olarak seçtim. Aktif hücreye yazdığım ürün kodunu üstteki tablodan ararken sayısal olarak karşılaştırma yapıyor. Tabi içinde nokta olan kodları sayı olarak göremiyor, yanlış hesaplama yapıyor. Bütün kodları metin olarak biçimlendirdim fakat o şekilde de olmadı. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim? Hücrelerin içeriğini yazarken nokta koyduğumda, bu nokta karakterini virgüle çeviren bir kod yazsam olur mu? Olursa hangi olaya yazacağım?(Klavyeden nokta yerine virgül yazmak istemiyorum. Elim virgül yazmaya alışırsa bu sefer başka programlarda el alışkanlığı oluşacağından sık sık yanlış yazabilirim.)
Teşekkürler. Kolay gelsin...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn pcci

Bu işin bir kolay yolu olarak bilgisayarın ayarlarını kendinize göre değiştirin. Bunun için;

denetim masası-bölgesel ayarlar-sayı sekmesinden "." ve "," ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

selamlar

selamlar. Bir sorum daha olacaktı arkadaşlar. Bulunduğum hübreden ayrıldığım anda (entera basmak, mausla başka yere tıklamak vs.) ayrıldığım hücrenin değerini ikiyle çarpan bir makro nasıl olur? activecell.value*2 yazınca yeni girdiğim hücrenin değerini alıp çarpıyor. Bu sorum da önceden sorduğum dosyadaki makroyla ilgili. Cevaplarınızı dört gözle bekliyorum...Kolay gelsin... :eek:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn pcci

Ekte bir örnek hazırladım. burada A2:A10 aralıklarındaki hücrelere sırayla tıkladığınızda B2 hücresine bir önceki aktif hücrenin iki katını yazmaktadır.

selamlar

Leventm cevabın için çok tşekkür ederim. Yalnız ben dosyayı indiremedim. Dakikalarca yüklemesi iöçin bekledim. Kendi konumundan da açamadım. Açabilirsem çözüme bakacağım. Tekrar teşekkür ederim. Kolay gelsin...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Birde zipli gönderiyorum bunu deneyin