Hücrelerdeki renkleri nasıl değiştirebilirim

Sayfa 1 de hücrelerde yazdığım rakamları Sayfa 2 de formülle aktardığımda aynen aktarmasına rağmen sayfa 1 deki hücrelerde yazılanları renkli olarak sayfa 2 ye aktaramıyorum devamlı otomotik yani siyah renkte aktarıyor. oysa bazı hücrelerde renk vermek suretiyle tasnif etmekteyim. öğrneğin bazı hücreler kırmızı, bazı hücreler yeşil olarak değiştirmeme rağmen formülle 2 nci sayfada aynı şekilde aktarmamaktadır. devamlı siyah olarak aktarmaktadır.teşekkürler

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yerleşik fonksiyonlarla biçim aktarması yapamazsınız, bunun için makro yazmak gerekir. Eğer böyle bir çözüm düşünürseniz bir örnek dosya eklemenizde fayda olacaktır.

leventm' Alıntı:
Yerleşik fonksiyonlarla biçim aktarması yapamazsınız, bunun için makro yazmak gerekir. Eğer böyle bir çözüm düşünürseniz bir örnek dosya eklemenizde fayda olacaktır.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Sn icra22

Cevap Yaz'ı tıkladıktan sonra gelen pencerenin altındaki "Bir ataç ekle" tuşunu, ardından gelen pencerede ise Gözat'ı tıklayın ve dosyanızı seçip Gönder'i tıklayın.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyanızı görünce aslında eksik bilgi verdiğimi gördüm. Sorunuz aslında excelin hazır özelliklerinden olan koşullu biçimlendirme ile çözülebilir. Fakat verilerininizin iki ayrı sayfada olması koşullu biçimlendirmede her hücreye ad tanımlanmasını gerektirir, birde bu kadar çok veriyi koşullu biçimlendirmek dosya büyüklüğünüzü muhtemelen onlarca megabayt düzeyine çıkarır. Sizin için en ideal çözüm yine vbada fakat dosyanızın listeleme isimli sayfasında verileri neye göre aktardığınızı belirtirseniz bununla ilgili size bir kod önerebilirim.

Bu sorunumla ilgilendiğiniz için teşekkürler Benim fazla excel bilgim yok kendi çapımda ve sitenizden edindiğim bilgilerle birşeyler yapmaya çalışıp ihtiyacım olan işlerimi görüyorum. Görevim itibariyle rakamlarla uğraştığım gönderdiğim dosyadan belli oluyor. Yani gördüğünüz rakamlar aslında dosya numaralarıdır, bazı dosyalar farklı tasnife tabi oluyor bende her tasnif çeşidi için renk vermek suretiyle yazıcıya dökmek istedim. yani a renginde olan dosyalar ayrı b renginde olan dosyalar ayrı ayrı işlem görmektedir. Listeleme sayfasına aktardığım veriler yine başka bir excel programından olup bunları yazıcıya dökmek için çalışıyorum. İnşallah sayenizde bu sorunu çözeceğiz. Ancak makro hazırlamasını bilmiyorum onun için gönderdiğim dosyada uygulayıp yine aynı şekilde bana gönderirseniz sevinirim. Çünkü daha öncede makro düzenlenmişti. İlk çalışmada aynen istediğim gibi aktardı. ancak değişiklik yapmak istedim değişiklikleri uygulamadı. bir defaya mahsus uyguladı kısacası Listeleme sayfasındaki görünen dosya numaraları görüldüğü gibi sayfa1 den formülle aktardığım dosya numaralarıdır. Sayfa1 deki görünen dosya numaraları ise biraz önce anlattığım gibi ana dosya olan başka bir programdan kopyala yapıştır suretiyle tesbit ettiğim verilerdir. Görüldüğü gibi yan sütunlarda T F İ gibi harfler mevcut işte her dosya numarasının karşısında görünen harfe göre renklendirip listeleme sayfasında yazıcıya aktarabileceğim düzene getirmeye çalışıyorum. Yani T harfi ile işaretlenen dosya numarası ayrı renk F harfi ileişaretlenen dosya numarası ayrı renk İ harfi ile işaretlenen dosya numarası ayrı renk harf yoksa o da ayrı bir renk olarak gösterip yazıcıdan aynen çıktı vermesini istiyorum. Bunun anlamı T harfini kapsayan dosyaların miktarını değilde T harfine göre vermiş olduğum renge göre miktarlarını ve numaralarını tespit etmeye çalışmaktır. Sayfa1 de Süzmeden T leri seçip renklendirebilirim, aynen F leride seçim renklendirebilirim ancak sayfa1 de yazıcıdan çıktı almaya çalıştığım zaman sayfa sayısı binleri bulur onun için listeleme suretiyle sayfa sayısını azaltmaya çalışıyorum bu durumda her sayfaya 500 adet dosya numarası sığmaktadır. İlgilenen arkadaşlarıma başarılar sonucu bekliyorum.

Sayın Leventim
Danerim Bir sutundan diğer sutunlara nasıl dağıtabilirim başlığı altında istediğim hususların büyük kısmını halletti, ancak 10000 hücrelik işlemde sorun olmuyor 25000 hücrelik işlemde hata veriyor. Büyük ihtimalle yine benden kaynaklanıyor. Bunuda acemiliğime verin, Danerimin verdiği makroyu uyguladım.A,B,C,D...................derken soldan sağa olan sütunların tamamı doluyor ve yetmiyor tabiki bunlar sayfalandırılacak her sayfaya 500 dosya numarası düşeceği için soldan sağa olan sütunlar yetersiz kalıyor, bu nedenle yine A,B,C,D................sutunlarının yukarıdan aşağıya olmak üzere ikinci kez dizilmesi lazım yani bu durumda tekrar A56,B56,C56,D56.................satırları başlangıç kabul edilerek tekrar 50'şer hücre olarak dağılmasını istiyorum. Yani sayfa düzeni olarak yukarıdan aşağıya 50 satır, soldan sağa da 10 sutun olarak ayarlayacağımdan her sayfaya 500 dosya numarası gözükecektir. Danerimin düzenlemiş olduğu makroyu 10000 den fazla hücreye uyguladığımda (ActiveSheet.Paste Destination:=Range(Cells(1, sutun), Cells(50, sutun)) cümlesi sarı görünerek uyarmakta. IV sutununa kadar tamamen doldurdu, ancak bu sütunlar yetmediğinden istediğim hususları 2 sayfaya bölerek hallettim. Tek sayfada olmuş olsaydı daha iyi olurdu. Yine mükemmel hepinize teşekkür ederim örnek dosyanın boyutu büyük olduğundan gönderemiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
@ icra22'nin bahsettiği Danerim ben oluyorum :)

bu konunun bir kısmı bu başlıkta.
http://www.excel.web.tr/viewtopic.php?t=10669
sn.icra22 sizde başka bir başlığa referans verirken o başlığa gidip adres çubuğundaki adresi kopyala-yapıştır ile mesajınıza eklerseniz program onu bu şekilde link olarak verir.. o başlıktaki içten teşekkürünüz içinde teşekkür..

Sorunuza gelince diğer başlıkta verdiğim kodda ufak bir değişiklik ile 256 sütun bitince 4 satır boşluk vererek 55.satır ve ilk sütundan yazmaya başlayacak kod aşağıda.. dosyaya kasten eklemedim kodu. amaç biraz da balık tutmayı öğretebilmek..

diğer dosyada araçlar>makro>visual basic düzenleyicisine gidip kodların yazdığı modülü bulup eskisinin yerine bunu yapıştırmanız yeterli..

[vb:1:3f2ad5ce5c]
Sub Makro1()
Application.ScreenUpdating = False
sonsat = Cells(65536, 1).End(xlUp).Row
sutun = 2
k = 1
For i = 51 To sonsat Step 50
Range("a" & i & ":a" & i + 49).Cut
ActiveSheet.Paste Destination:=Range(Cells(k, sutun), Cells(k + 49, sutun))
sutun = sutun + 1
If sutun = 256 Then
k = k + 54
sutun = 1
End If
Next i
End Sub
[/vb:1:3f2ad5ce5c]

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın danersin, Bir önce verdiğiniz örneği bende incelemiştim, elimden geldiğince parametrik hale de getirdim. Bu örnektede tek sütun üzerinde çalışılıyor, ben bir kaç sütun üzerinde çalışması için uğraştım fakat Range verirken değişkenin nasıl kullanılacağını bilemediğim için onu mecburen el ile girmek zorunda kaldım.

Rang verirken değişkenli nasıl yapılır? onu merak ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002 TR
Necdet bey sorunuzu yanlış anlamadıysam aslında yukarıdaki kodda

Range("a" & i & ":a" & i + 49).Cut
ActiveSheet.Paste Destination:=Range(Cells(k, sutun), Cells(k + 49, sutun))

range için iki farklı kullanımı örnekliyor. ben 3 sütunu 50 satırlık bölümlere ayıran bir örnek yazdım.

[vb:1:4d94dd2c5e] Sub Makro1()
Application.ScreenUpdating = False
sonsat = Cells(65536, 1).End(xlUp).Row
sutun = 4
k = 1
For i = 51 To sonsat Step 50
Range(Cells(i, 1), Cells(i + 49, 3)).Cut
ActiveSheet.Paste Destination:=Range(Cells(k, sutun), Cells(k + 49, sutun + 2))
sutun = sutun + 3
If sutun > 253 Then
k = k + 54
sutun = 1
End If
Next i
End Sub[/vb:1:4d94dd2c5e]

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Teşekkürler Sayın danersin,

Sizin kodlarınızla bende denemeler yaptım istediğim kadar sütunu aktarabildim ama range genel yapısını bilmediğim için zorlanmıştım. Tekrar Teşekkürler

Sayın Danersin
Ã?ncelikle mesajımda danerim diye hitap ettiğim için özür dilerim. bu sorunumu çözebilmem için yaklaşık 5 yıldır çevredeki yakın arkadaşlarımdan excel bilgisi olanlarla paylaştım ancak çözüm getiremediler. Tabiki sayenizde bu sorunum çözüldüğü için çok heyecanlandım. Danersin yazacağıma danerim yazmışım, neden heyecanlanmıyayım, hem hücreleri renklendirmeyi hemde bir sütundaki hücreleri birden fazla sütuna dağıtmayı birlikte öğrendim, galiba bende makroyu öğreniyorum gibi, öğreneceğimde sizlerin sayesinde teşekürler