Hücrenin Değerine Göre Diğer Hücrenin Değeri Değişsin

Arkadaşlar aslında sorunun cevabı çok basit ama bir türlü işin içinden çıkamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekte yer alan dosyada evet ve hayırlardan oluşan açılır kutular oluşturdum. Bir hücrede evet seçtiğim zaman yandaki hücrenin otomatik olarak boşalmasını, eğer evet seçtiğim hücreyi boş yaparsam da yandaki hücrenin otomatik olarak hayır olmasını istiyorum. İki Hücrenin de aynı anda evet ve hayır olmasını istemiyorum. Biraz karışık oldu ama yardımlarınızı bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
=eĞer(a2="evet";"";eĞer(a2="";"hayir"))

Açılır hücreye hayır sectiginde ustteki hucrenin ne yazacağını yazmamişsin, o yuzden hayır secenegini kullanirsan yanlış yazacak.. hayır secildiğinde ne görmek istyorsan onuda yaz ona göre formulü değiştirelim..

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
=eĞer(a2="evet";"";eĞer(a2="";"hayir"))
yukarıdaki formülü girmeye çalıştığımda

Kod:
Girdiğiniz geçerli değil.

A kullanıcısı bu hücreye girilebilecek sınırlanmış değere sahip.
şeklinde bir uyarı alıyorum ve ilk defa karşılaştım böyle bir uyarı ile neden olabilir sizce?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 Türkçe
yukarıdaki formülü girmeye çalıştığımda

Kod:
Girdiğiniz geçerli değil.

A kullanıcısı bu hücreye girilebilecek sınırlanmış değere sahip.
şeklinde bir uyarı alıyorum ve ilk defa karşılaştım böyle bir uyarı ile neden olabilir sizce?
bu formulü A1 hücresine yazdığımda böyle bir sorunla karşılaşmadim. Muhtemelen formulü A2 hücresine yazmış olabilir misiniz? çünkü o hücre liste ile kisitlanmiş..

Sayın efee2000 ekteki gönderdiğim dosyayı tekrar incelerseniz sevinirim.
Formülü yazmak konusunda sıkıntı çekmiyorum. Ancak formülü yazdığım hücre açılır liste olduğu için a2 hücresinde ilk seçimimde istediğim işlemi yapıyorum ancak b2 hücresinde işlem yapıp a2 hücresine tekrar döndüğümde yazdığım formül çalışmıyor. Acaba vba kodları ile mi yapmamız gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
2003
Ekteki dosyanızı inceleyiniz.

Son düzenleme:
Sayın Conari ekte vermiş olduğunuz dosyayı inceledim . benim gönderdiğim dosyayla aynı herhangi bir değişiklik yapılmamış

Excel Vers. ve Dili
2003
tekrar ekleyeyim.
A sütünuna evet girilir ise B boş
A sütünü silinir ise B Hayır olur.

Excel Vers. ve Dili
2003
Eğer B sütununda da da Hayır veya boşa göre de çalışsın derseniz.

ekli dosyayı inceleyin.
İşlem Kod ile yapılmıştır.

Sayın conari çok teşekkür ediyorum. Tam istediğim gibi oldu.