Hücrenin Taban rengini koşullu olarak değiştirme ???

Ã?ncelikli olarak bu siteyi yapanı kutluyorum.Abi helal olsun...

Soruma gelirsek ;
Başka bir hücredeki koşula göre örneğin hücrede A , B, C veya D yazmasına göre Bu hücrenin taban renginin değişmesini naswıl sağlarım. Bu renk değişimini A B C D yazan hücre içinde yapabilirmiyiz?
Þimdiden çok teşekkürler

sorunuzu tam anladıysam Hücrede yazan herhangi bir bilgiye göre bu hücrenin taban rengi değişsin istiyorsunuz.
Hücreyi seçin daha sonra Biçim(Format) menüsünden---Koşullu biçimlendirme(Conditional Formatting) var oraya tıklayın.Ekrana gelen pencereden "Arasında"(Beetwen) kutusundaki açılır oka tıklayın.Ordan karşınıza çeşitli ihtimaller çıkacak.Mesela hücrede "A" yazıyorsa taban rengi kırmızı olsun.Karşımıza çıkan bu ihtimallerden "Eşitse"(Equal to) yu seçin.Yanındaki boş alanada "A" yazın direk.Daha sonra Sağ alt köşedeki "Biçim"(Format) butonuna tıklayın.Karşımıza biçimlendirme penceresi çıkacak.Üst menüden "Desen"(Pattern) seçin.Oradan seçeceğiniz renk hücrenin taban rengi olacaktır. "Tamam"(Ok) tıklayın.Tekrar "Tamam"(ok) tıklayın.
Artık o hücreye yazacağınız değer eğer "A" olursa hücrenin rengi seçtiğiniz renk olur.Diğer durumlarda eskisi gibi boş olur.İhtimalleri kullanarak şu sayıdan küçükse,büyükse,şu sayılar arasındaysa gibi çok amaçlı kullanabiliriz.
Aynı hücrede iki koşul isteyebilirsiniz.Mesala "A" ise kırmızı "B" ise mavi "C" ise sarı olsun.İlk yaptığınız gibi ilk koşulu koyun.Sonra "Tamam"(ok) tıklamdan koşullu biçimlendrime ekranındaki "Ekle"(Add) butonuna basın size bir koşul daha eklemek için pencereyi aşağı doğrı genişletir.En fazla üç koşul koyabilirsiniz.
Kolay gelsin. :arkadas:

Alternatif

Kod:
Private Sub Worksheet_Calculate()

' Bu kod genesis tarafından yazılmıştır istediğiniz yerde istediğiniz şekilde kopyalayıp kullanabilirsiniz

Dim oCell As Range
    For Each oCell In Range("B2:B27")
        Select Case UCase(oCell)
             Case "A"
                 oCell.Interior.Pattern = xlColorIndexNone
                 oCell.Interior.ColorIndex = 3
             Case "B"
                 oCell.Interior.ColorIndex = 4
             Case "C"
                 oCell.Interior.ColorIndex = 5
             Case "D"
                 oCell.Interior.ColorIndex = 6
             Case "E"
                 oCell.Interior.ColorIndex = 7
             End Select
    Next oCell
End Sub

bu sorunun aynısını başka başlığa yazmışım chaylak

Bu olay benimde başımda.
fakat 3825 satır ve her geçen gün daha artıyor.

yazılan cevabı daha önce denedim ama 20. sini yaparken ööğh oldum
demek istediğim bunu bir satıra formul yazsak da sonra mauzla aşağı doğru çeksek ve bu her satıra işlense.
bende D sutununda sipariş edilen rakamlar var G sutununda ise bu siparişlere göre gelen sayılar var.
benim olayım şu:
EÐER G < D 'den sutun A dan sutun G ye o satırın taban rengi sarı olsun

şimdiden teşekkürler

G

Guest

Misafir
Merhaba
Çözümüne bir başka yaklaşım A1 hücresine girin sonra Format menüsünden Condational formating den ekrana gelen pencereden Cell Value İs seçeneğini Formula İs olarak değiştir.Sağtaraftaki kutucuğa =$D3>$G3 yazın daha sonra pencerenin sağındaki format butonuna tıklayın ekrana gelen yeni pencerede Patterns sayfasını açın ve sarı kutucuğu işaretleyerek Ok butonununa basın.Sonra Condational formating penceresine Ok dediğinizde istediğiniz format gerçekleşecek.Sonra aşama içinde bulunduğunuz hücre formatını diğer hücrelere taşımak için A1 hücresini kopyalayın formatı uygulamayı düşündüğünüz alanı komple seçin Edit Menüsünden Paste Special seçeneğini seçin ekrana gelen pencereden Formats kutucuğunu işaretleyin ve sihirli düğmeye(OK) basın istediğiniz format diğer bütün hücrelere uygulandığını göreceksiniz.
:bravo: :keyif: :bravo:
Kolay gelsin

arkadaşlar yardımlarınız için öncelikli olarak çok teşekkürler

Fakat koşullu format 3 tane ihtimale izin verdiği için ayrıca benim de 5 ihtimalim olduğu için bu pek işime yaramadı bunu eğer (if ) komutuyla yazmak mümkün değilmi?

Daha önceki kodu sildim .bugün yeni bir internet kafe açılışına gittim
Oradaki kodu yön göstermesi içn yazmıştım.
Sub karakış()
Dim i As Integer
For i = 1 To Cells(65536, 6).End(xlUp).Row 'ngi sütünda biçimlendirme yapmak istersen onu deniyinF SÜTÜNÜN DENEDİM
If Cells(i, 6) = 1 Then
Cells(i, 6).Interior.ColorIndex = 6
ElseIf Cells(i, 2).Value = 2 Then
Cells(i, 6).Interior.ColorIndex = 3
End If
Next i
End Sub

Daha önceki kodu sildim .bugün yeni bir internet kafe açılışına gittim
oarada hızlı bir şekilde kodu yön göstermesi içn yazmıştım.
Sub karakış()
Dim i As Integer
For i = 1 To Cells(65536, 6).End(xlUp).Row 'ngi sütünda biçimlendirme yapmak istersen onu deniyinF SÜTÜNÜN DENEDİM
If Cells(i, 6) = 1 Then
Cells(i, 6).Interior.ColorIndex = 6
ElseIf Cells(i, 2).Value = 2 Then
Cells(i, 6).Interior.ColorIndex = 3
End If
Next i
End Sub
Not ElseIf lerle çogaltılabilirsiniz