Soru Hücreye Girilen Metin İçin Otomatik Satır Yüksekliği Ayarlama

Excel Vers. ve Dili
office 2010
Öncelikle Herkese Hayırlı Ramazanlar. Benim sorum şu olacak;

B11'den K11'e kadar birleştirip tek satır(hücre) yaptım. Buraya diğer sayfadan formüle göre çektiğim 1, 2 veya 3 prarağraf olabilen metin geliyor. Haliyle bu satırın metnin 3 durumuna göre de yüksekliğinin (alt ve üst ) otomatik ayarlanması gerekiyor. Genişlik sabit onda sıkıntı yok. Bunla ilgili kod konusunda yardımcı olabilirmisiniz.

ÖmerFaruk

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-64
Merhaba
B11-K11 aralığınız Sayfa2 de formüllere veri aldığınız hücre Sayfa1 A1 olduğunu varsaydım. Değilse koddaki ilgili yerleri değiştirin

1. B11-K11 birleşik hücreniz için hücre biçimlendirmeden Metni Kaydır seçeneğini aktif edin
  2. Aşağıdaki kodları Sayfa1 in kod sayfasına yapıştırın
C#:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Dim SatırYuk As Double
Dim Paragraf1 As Integer, Paragraf2 As Integer    
    If Intersect(Target, Range("A1")) Is Nothing Then Exit Sub
    SatırYuk = 12 ' Yükseklik az gelirse burayı değiştirirsiniz'
    Paragraf1 = InStr(1, Worksheets("Sayfa1").Range("A1"), Chr(10), 1)
    Paragraf2 = InStr(Paragraf1 + 1, Worksheets("Sayfa1").Range("A1"), Chr(10), 1)
    If Paragraf1 = 0 And Paragraf2 = 0 Then
        Worksheets("Sayfa2").Range("B11:K11").RowHeight = SatırYuk
    ElseIf Paragraf1 > 0 And Paragraf2 = 0 Then
        Worksheets("Sayfa2").Range("B11:K11").RowHeight = SatırYuk * 2
    Else
        Worksheets("Sayfa2").Range("B11:K11").RowHeight = SatırYuk * 3
    End If
End Sub

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Aşıdaki kodu kendi çalışmanıza uyarlayınız.
Kod:
Private Sub Worksheet_Calculate()
[a1].RowHeight = Len([a1])
End Sub

Excel Vers. ve Dili
office 2010
İlginiz için teşekkür ederim Seyit Tiken ve Korhan Ayhan.
Seyit Beyin kod olmadı nedense ancak Korhan Beyin yolladığı aradığım şeydi sağolun.

ibrahimpeng

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003-2007 dili Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
27-04-2035
Merhaba
B11-K11 aralığınız Sayfa2 de formüllere veri aldığınız hücre Sayfa1 A1 olduğunu varsaydım. Değilse koddaki ilgili yerleri değiştirin

1. B11-K11 birleşik hücreniz için hücre biçimlendirmeden Metni Kaydır seçeneğini aktif edin
  2. Aşağıdaki kodları Sayfa1 in kod sayfasına yapıştırın
C#:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
Dim SatırYuk As Double
Dim Paragraf1 As Integer, Paragraf2 As Integer   
    If Intersect(Target, Range("A1")) Is Nothing Then Exit Sub
    SatırYuk = 12 ' Yükseklik az gelirse burayı değiştirirsiniz'
    Paragraf1 = InStr(1, Worksheets("Sayfa1").Range("A1"), Chr(10), 1)
    Paragraf2 = InStr(Paragraf1 + 1, Worksheets("Sayfa1").Range("A1"), Chr(10), 1)
    If Paragraf1 = 0 And Paragraf2 = 0 Then
        Worksheets("Sayfa2").Range("B11:K11").RowHeight = SatırYuk
    ElseIf Paragraf1 > 0 And Paragraf2 = 0 Then
        Worksheets("Sayfa2").Range("B11:K11").RowHeight = SatırYuk * 2
    Else
        Worksheets("Sayfa2").Range("B11:K11").RowHeight = SatırYuk * 3
    End If
End Sub
PROGRAMINIZ KOLAY ANLASILIYOR VE SADE. FAYDALANAN SATIRYUK DEKI İ YERİNE I YAZMIŞ OLABILIR.KENDIME NOT ALIRKEN FARKETTIM

malitogan

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-07-2026
Merhabalar.
Değerli uzman arkadaşlar, makro ile satır yüksekliğini otomatik ayarlama konusunda 2 problemim var. Bu konu başlığı adı altında sunulan çözüm (Korhan Bey’in cevabında örnek dosyada yer alan) tam aradığım gibi. Ancak bunu benim dosyama uyarlayamadım. (Benzer başka cevapları da uyarlamayı bir türlü beceremedim) Satır yüksekliği ayarlamasının, formülle veri aktarılan birkaç sayfada ve birleştirilmiş hücrede olması gerekiyor.
1’inci sorunum; Örnek dosyada görüleceği üzere “Bilgi” sayfasındaki “İş konusu” ile “Yüklenici Firma” hücrelerindeki verilerin “Kapak”, “HİK Teklif” ve “HİK Tutanak” sayfalarındaki ilgili hücrelere aktarıldığında aktarılan veriler hücreye sığmadığında satır yüksekliğinin otomatik olarak metne göre artması. Bilgi sayfasındaki veri silindiğinde satır yüksekliğinin eski yüksekliğine geri gelmesi.
Yine “Bilgi” sayfasında “Diğer Kesinti Nedeni” hücresindeki verinin “Rapor” sayfasında işaretli hücreye aktarıldığında satır yüksekliğinin otomatik ayarlanması.
2’nci sorunum ise, “KT Tutanak” sayfasında 10 adet boş satır var. Buralara manuel olarak veri girişi yapılıyor. 11,25 olan satır yüksekliğinin, satıra sığmayan veri girildiğinde otomatik olarak artması, hücre içerisindeki veri silindiğinde satır yüksekliğinin yine 11,25 olması.
Not: Sayfalar normalde şifre korumalı olarak kullanılıyor. Sayfa koruması açılmış olarak yükledim.
Bu konularda yardımcı olursanız memnun olurum.

Ekli dosyalar