hücreye resmi sığdırma...(Otomatik boyutlandırma)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Türkçe
Ototmatiik resim almaya benzer bi başlık açtım ama cevaplayan arkadaş olmadı. Umarım bu konuda yardımcı olan birileri çıkar.

Bi çalışma sayfasına 2000 e yakın resim yapıştırıcam. Boyutları kiminin küçük kiminin büyük. İstediğim şey eklediğim hücrenin boyutuna göre otomatik olarak resminde boyutlanması.

Bide 2000 tane resim bilgisayarı çok kasarmı diye sorcaktım.

Teşekkür ederim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ototmatiik resim almaya benzer bi başlık açtım ama cevaplayan arkadaş olmadı. Umarım bu konuda yardımcı olan birileri çıkar.

Bi çalışma sayfasına 2000 e yakın resim yapıştırıcam. Boyutları kiminin küçük kiminin büyük. İstediğim şey eklediğim hücrenin boyutuna göre otomatik olarak resminde boyutlanması.

Bide 2000 tane resim bilgisayarı çok kasarmı diye sorcaktım.

Teşekkür ederim
Bu kadar çok resim exceli çok şişirecektir büyük olasılıkla açılmayacaktır. Bence resmi seçilen isme göre çağırabilecek şekilde bir tasarım yapın.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Türkçe
Hocam yaptığım şey bi mal kataloğu. Sınıflara ayırarak bölebilirim. Ama en az 500 resimli dosyalar olur yine.

Sorumun cevabı varmı acaba. Boyutlandırma.?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bir örnek dosya eklerseniz sorunuz daha net anlaşılacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Türkçe
Hocam Dosya ekte. Resim excel resmi. yani boyutu çok küçük. Benim resimlerin boyutu da büyük. Kalite düşürmeden nasıl resmi küçültebilirim...

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Aşağıdaki linkteki program ile resimlerinizin hepsini aynı anda istenilen boyuta getirebilirsiniz,resimler istenilen hücreye nasıl otomatik gelir?Bu beni bir hayli aşan bir konu.Sanırım resim boyutlandırmayı halledersiniz,dosyada resimli anlatımda mevcut.
ALINTIDIR
NOT: Dosyayı indirebilmek için linki tıklayın,Free yazan yere tıklayın,yeni açılan sayfada ortaya çıkacak kodu yanındaki kutucuğa yazıp,enter dersiniz.

http://rapidshare.com/files/42383209/resim_boyutunu_duezenleme.rar.html

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Türkçe
Levent hocam dosyayı inceleme imkanınız oldumu. Otomatik sığdırma ve kolaylıkla çalışma sayfasına yerleştirebileceğim kodlar lazım. Bir defaya mahsus olarak resimler yerleştirilecek. Sayfaların çıktısı alındığında daha ihtiyacım olmayacak... Yardımcı olursanız çok sevinirim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Resimleri hücreye göre yeniden boyutlandırmak elbette mümkün ancak bence bunun daha kolay yolu, hücrelere bir image nesnesi yerleştirmek ve reimleri bu nesnelere çağırmaktır. Bununla ilgili hazırladığım dosya ektedir. Resimlerin "c:\resim" klasöründe A sütunundaki isimleri taşıyacak şekilde bulunduğu kabul edilmiştir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003
Türkçe
hocam teşekkürler.
bir şekilde hallettim ve resimleri sorunsuz bi şekilde istediğim gibi çağırabiliyorum.
Yanlız butona ikinci kes bastığımda eski resimlerin üstüne resimleri ekliyor.Buda üst üste bi dünya resim demek oluyo. Tüm şekilleri seçerek silmek suretiyle aşmıştım bu konuyuda ama bu sefer düğmeleri de sildi. Onun için sadece belli bir sütundaki resimleri veya çalışma sayfasındaki resimleri silebilcek bi makro istiyorum. Teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
2012 türkçe
arkadaşlar hücreye image nesnesi nasıl ekliyoruz. bilen varmı

Excel Vers. ve Dili
2012 türkçe
resim ekleme

Resimleri hücreye göre yeniden boyutlandırmak elbette mümkün ancak bence bunun daha kolay yolu, hücrelere bir image nesnesi yerleştirmek ve reimleri bu nesnelere çağırmaktır. Bununla ilgili hazırladığım dosya ektedir. Resimlerin "c:\resim" klasöründe A sütunundaki isimleri taşıyacak şekilde bulunduğu kabul edilmiştir.
hocam hücrelere image nesnesi nasıl yüklenir. vermiş olduğunuz kod işime yarayacak gibi görünüyor ama ben örn. C4 hücresine girdiğim numaraya karşılık gelen resim C2 hücresine gelsin istiyorum; bir diğeri E4 hücresindeki namaranın resmi ise E2 ye gelsin gibi. nasıl yapabilirim. ve bu resimler namaralar girildiğinde otomatik gelmeli.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Bu şekilde image nesnesi otomatik eklenerek resim yüklenir.

Kod:
For a = 2 To [a65536].End(3).Row

Set adr = Cells(a, "D")

ActiveSheet.OLEObjects.Add ClassType:="Forms.Image.1", _
        Left:=adr.Left, Top:=adr.Top, Width:=adr.Width, Height:=adr.Height

ActiveSheet.Shapes("Image" & a - 1).OLEFormat.Object.Object.Picture = _
        LoadPicture("c:/resim/" & Cells(a, "a") & ".jpg")
Next

Set adr = Nothing

Excel Vers. ve Dili
2012 türkçe
hocam hücrelere bir image nesnesi yerleştirmekten bahsediyorsunuz ama bu işlemi nasıl yapabiliriz. D sütünundaki hücrelere bu nesneleri nasıl yerleştirdiniz.
bunu çakıklayabilirmisiniz.

Son düzenleme:

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Kod ile yerleştirildi. Bakın,
Kod:
Set adr = Cells(a, "D")

ActiveSheet.OLEObjects.Add ClassType:="Forms.Image.1", _
        Left:=adr.Left, Top:=adr.Top, Width:=adr.Width, Height:=adr.Height

Excel Vers. ve Dili
2012 türkçe
hata veriyor
"Compile error:
İnvalid Outside procedure"

HALILİBRAHIM

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007
tr.
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-05-2027
Hocam benim bir resim makrom var fakat bu makroyu değişik listelerde kullanmak istiyorum fakat hücre boyutları haliyle değişecek sizden rica etsem aşağıdaki makroya hücreye(alana) göre otomatik boyutlandırma yapabilmek mümkünmü'dür.
Hocam şu notu eklemekte fayda var diyelimki A1,A2,A3 hücrelerinin birleşiminde ortaya çıkan boşlukta bir resim olacak ve o alana sığdırılacak inş.

Saygılar..

Sub Düğme1_Tıklat()
Dim a As Integer
Dim son As Integer
Dim ad As String
Dim yol As String
yol = "C:\resimler\"
son = Range("C" & Rows.Count).End(xlUp).Row ' Seçilecek sütun
For a = 4 To son
ad = yol & Cells(a, 3) & ".jpg" ' Seçilecek yol
With ActiveSheet.Pictures.Insert(ad)
.Left = Cells(a, 2).Left 'Resmin görüleceği hücre Soldan
.Top = Cells(a, 2).Top 'Resmin görüleceği hücre Üstten
.ShapeRange.LockAspectRatio = True
.ShapeRange.Height = 45
End With
Rows(a).RowHeight = 55
Next a
MsgBox "İşlem tamamlandı", vbInformation, "T A M A M"
End Sub

Ekli dosyalar

RedStar

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Dil Türkçe
24-08-2029
Yeni bir konu açmak istemedim Çalışma Sayfamda A6 - C6 - E6 - G6 ve I6 hücrelerinin aynı resmi yerleştirdim fakat bu 5 hücreye yapıştırdığım resimin sagdan soldan üstten ve alttan tam olarak hücre içerisinde ortalanmasını nasıl sağlayabilirim? Diğer bir konuda sayfayı kopyalıyorum altındaki 2.sayfaya yapıştııyorum hücre içerisindeki resimler kayıyor özellikle resimlerin bulundugu hücrenin en ve boy oranları değişiyor bunu nasıl engeleyebilirim teşekkürler.

RedStar

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Dil Türkçe
24-08-2029
Üstadlar yardımlarınızı bekliyorum benim için önemli bir konu teşekkürler.

RedStar

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 Dil Türkçe
24-08-2029
Ustalar yardımlarınızı bekliyorum