Hüçreyi Çift Tıkla Makro Çalıştırma Hakkında

Rafet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofice 2010 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-12-2025
Bir çalışma kitabım var . İki makro yaptım ve Bu makrolardan biri çalışsınca F1 hüçresine "A" Diğeri çalışınca F1 Hüçresine "B" yazıyor. Ben yine buradan öğrendiğim bir komutla İilk makroyu çalışmasını D1 hüçresinin çıft tıklanmasıyla sağladım ama aynı komutu kopyalayım D2 hüçresinin çift tıklanamsıyla öteki makroonun çalışmasını istediğimde olmadı hata verdi.

Aslında benim isteğim olay D1 hüçresini çif tıkladığımda F1 Hüçresine "A" , D2 Hüçresini çift tıkladığımda F1 Hüçresine "B" yazması.

Saygılar.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Dosyanızda yapmış olduğunuz hata bir prosedürü iki kez farklı şekilde kullanmak istediğiniz için oluşmuştur. Bu şekilde kullanım hata ile sonuçlanacaktır. Bunun yerine bir prosedür içinde kriterlere göre işlem yaptırarak çözüme ulaşmaktır. Ekteki dosyada çözümlenmiş halini bulabilirsiniz. Ayrıca bir hücreye bir bilgi yazdırmak için makro yazmaya ve bu yazılan makroyu çalıştırmaya gerek yok bence bunun için ekteki dosyadaki modül1 içindeki kodları silip sayfadaki kodlarıda aşağıdaki şekilde değiştirdiğinizde aynı sonucu alırsınız. :arkadas:

Kod:
Private Sub Worksheet_BeforedoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
Cancel = True
If Intersect(Target, [D1:E2]) Is Nothing Then Exit Sub
If Target.Address = "$D$1:$E$1" Then
[F1]="A"
ElseIf Target.Address = "$D$2:$E$2" Then
[F1]="B"
End If
End Sub

Rafet

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofice 2010 - Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-12-2025
İlgilendiğiniz için çok teşekkürler.
Acıklayıcı bilgiler için ayrıca teşekkürler.

Muhabbetle.

mehmett

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Kodlarınızda aşağıdaki (kırmızı renkli) değişiklikleri yapınız.

[vb:1:ae9e9c5895]Private Sub Worksheet_BeforedoubleClick(ByVal Target As Range, Cancel As Boolean)
Cancel = True
If Intersect(Target, [D1]) Is Nothing Then GoTo 10
Application.Run "'Kitap1.xls'!Tarih_Değiştirmek_İçin_A_Yaz"
Range(" D1").Select
10 Cancel = True
If Intersect(Target, [D2]) Is Nothing Then Exit Sub
Application.Run "'Kitap1.xls'!Tarih_Değiştirmek_İçin_B_Yaz"
Range(" D2").Select
End Sub[/vb:1:ae9e9c5895]

Edit: Ben cevap hazırlarken COST CONTROL'un cevabı yoktu, benim önerim de bir alternatif olsun.