hücreyi değiştirdiğimizde çalışma sayfasının isminin değişmesi

Erdal

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 - Türkçe 32 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-10-2024
merhabalar

1) A1 hücresine bir değer girdiğimizde bulunduğumuz çalışma sayfasının ismininde otomatik olarak değişmesini
2) Yukarıdaki sorumun tam tersi olarakta çalışma sayfamın ismini değiştirdiğimde A1 hücresinin değerininde değişmesini istiyorum

Aşağıdaki linkte benzer şeyler var ama tam olarak istediğimi bulamadım.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=17349&highlight=%E7al%FD%FEma+sayfas%FD+ismi

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Ekli dosyayı inceleyiniz.
Bütün sayfalar için geçerlidir.:cool:
Kod:
Private Sub Workbook_SheetChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
If Intersect(Target, [A1]) Is Nothing Then Exit Sub
If Range("A1").Value = Empty Then Exit Sub
ActiveSheet.Name = Range("A1").Value
End Sub
Kod:
Private Sub Workbook_SheetSelectionChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
Range("A1").Value = ActiveSheet.Name
End Sub

Erdal

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 - Türkçe 32 Bit
08-10-2024
Teşekkür ederim sn Orion2 tam istediğim gibi olmuş. Eğer izin verirseniz birşey daha sormak istiyorum; eklemiş olduğunuz dosyada herhangi bir çalışma sayfasını taşı veya kopyala dediğimizde örneğin kemal isimli sayfayı taşı ve kopyala dediğimizde yeni sayfanın ismi kemal (2) oluyor fakat a1 hücresindeki değer kemal olarak kalıyor taki herhangi bir yere tıklayınca veya enter deyince A1 hücresi kemal (2) değerini alıyor. Acaba bunu halletmenin bir yolu varmı?

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Teşekkür ederim sn Orion2 tam istediğim gibi olmuş. Eğer izin verirseniz birşey daha sormak istiyorum; eklemiş olduğunuz dosyada herhangi bir çalışma sayfasını taşı veya kopyala dediğimizde örneğin kemal isimli sayfayı taşı ve kopyala dediğimizde yeni sayfanın ismi kemal (2) oluyor fakat a1 hücresindeki değer kemal olarak kalıyor taki herhangi bir yere tıklayınca veya enter deyince A1 hücresi kemal (2) değerini alıyor. Acaba bunu halletmenin bir yolu varmı?
Bir hücreye tıklamalı veya enter'e basmalısınız.
Oluyormuş.Alttaki mesajıma bakınız.:cool:

Son düzenleme:

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
SheetActivita ile oluyor.
Kod:
Ekli dosyayı inceleyiniz.:cool:
Private Sub Workbook_SheetActivate(ByVal Sh As Object)
End Sub
Kod:
Private Sub Workbook_SheetChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
If Intersect(Target, [A1]) Is Nothing Then Exit Sub
If Range("A1").Value = Empty Then Exit Sub
ActiveSheet.Name = Range("A1").Value
End Sub
Kod:
Private Sub Workbook_SheetSelectionChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
On Error Resume Next
End Sub

Erdal

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 - Türkçe 32 Bit
08-10-2024
Yardımlarınız için teşekkür ederim sn Orion 2

Erdal

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 - Türkçe 32 Bit
08-10-2024
Sn Orion2 rahatsız ediyorum ama verdiğiniz kodları kendi çaloşmama uyarladığımda bir problemle karşılaştım. Şöyleki A1 hücresi bir formülden oluşuyor ve değerini formül sonucu alıyor. Ama bu kodlarla formül siliniyor. Acaba yardımcı olabilirmisiniz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sn Orion2 rahatsız ediyorum ama verdiğiniz kodları kendi çaloşmama uyarladığımda bir problemle karşılaştım. Şöyleki A1 hücresi bir formülden oluşuyor ve değerini formül sonucu alıyor. Ama bu kodlarla formül siliniyor. Acaba yardımcı olabilirmisiniz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Verdiğim kodlarda A1 diye geçenleri B1 olarak değiştirebilirsiniz.:cool:

Erdal

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 - Türkçe 32 Bit
08-10-2024
selamlar sn Orion2
problemi tam olarak anlatamadığım için kusura bakmayın. A1 hücresinde yatayara formülü var. Ve bu nedenle A1 hücresi rakam veya harflerden oluşan değişik değerler almakta ve ben A1 hücresi her değiştiğinde o çalışma sayfasınında isminin (A1 ile aynı olmasını) değişmesini istiyorum. Problemimi daha ayrıntılı anlatmadığım ve zamanınızı aldığım için özür dilerim. İyi akşamlar

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Mutlaka hücreye elle veri girişi yapılması gerekiyor.
Formül başka bir sonuç ürettiğinde sayfa adı değişemez.
Veya bunun için bir buton koyup,formül sonucunda oluşan değeri çalışma sayfası ismi olarak atayabilirsiniz.:cool:

Erdal

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 - Türkçe 32 Bit
08-10-2024
ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim sn Orion2

Erdal

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2021 - Türkçe 32 Bit
08-10-2024
merhabalar
Excel dosyalarımı karıştırırken sn cost_control'un yazmış olduğu aşağıdaki kodları buldum. Bu kodlarla otomatik olarak çalışma sayfa ismi 1-2-3-... diye artarak verilebiliyor. Acaba bu kodlar revize edilerek a1 hücresindeki değerin (formüller sonucu oluşuyor)çalışma sayfası ismi olması sağlanabilirmi (elle girmeden) yada hiç olmassa çalışma sayfasını taşı ve kopyala dedikçe çalışma sayfasının ismi bir sonraki ayın ismi (Çalışma sayfam ay isimlerinden oluşuyor) olabilirmi. Yani Ocak adlı çalışma sayfamı taşı ve kopyala dediğimde oluşan yeni sayfanın ismi şubat olması gibi

Private Sub Workbook_SheetActivate(ByVal Sh As Object)
On Error Resume Next
ActiveSheet.Name = ActiveSheet.Previous.Name + 1
End Sub