If-Or Ctrl-Alt-Enter Derken En sonunda ambele oldum :D:D:D

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Eng
Arkadaşlar tekrardan herkese selamlar. Hazırladığım tablo sheet1 olup, sheet3'e kendime grafikler için özet çıkartmaya çalıştım. İf, or vb kullanırken tırlattım. Tam istediğim gibi hesap yapamıyor. Ben istiyorum ki;
Sheet3'te a1:g14 arasına her aya göre MOC'ların sayısını yazsın. Moc'lar Sheet1'de AC sütununda kırmızı yazanlar. Ama benimki tutuyor sadece moclar değil, bunun yanında moular vb herşeyi yazıyor.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Neden Pivot Table - Özet Tablo ile yapmıyorsunuz? Daha kolay, daha esnek ve daha etkin.

Bu yöntemle yapılmış dosyanız ekte.
..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Eng
Bu kadar çabuk verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Açıkçası bu hiç aklıma bile gelmedi. Gönderdiğiniz dosyayı inceleyip, üzerinde biraz daha çalışcağım ve durumu en kısa zamanda size bildireceğim. Çok çok sağolun ;)

Edit: Peki, istediğim şekilde mesela sadece MOC'lara göre ayrımı burada da yaptıramıyorum. Ben oluşan tablonun data bölümünde bütün denetlemeleri değilde sadece MOC'lar (BP-Shell-Exxon-Total vb) veya MOU'lar (BS-Paris-Indian) yada Ofis tarafından (Technical-HSE) gibi olan değerleri görmek istiyorum. Sanırım bu yüzden ilk etapta formüle gidip bu tabloyu düşünmedim. Zira bu tablo bir kısım sorunuma ilaç olsada hepsine ilaç olamadı :(

Son düzenleme:

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Bu kadar çabuk verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Açıkçası bu hiç aklıma bile gelmedi. Gönderdiğiniz dosyayı inceleyip, üzerinde biraz daha çalışcağım ve durumu en kısa zamanda size bildireceğim. Çok çok sağolun ;)

Edit: Peki, istediğim şekilde mesela sadece MOC'lara göre ayrımı burada da yaptıramıyorum. Ben oluşan tablonun data bölümünde bütün denetlemeleri değilde sadece MOC'lar (BP-Shell-Exxon-Total vb) veya MOU'lar (BS-Paris-Indian) yada Ofis tarafından (Technical-HSE) gibi olan değerleri görmek istiyorum. Sanırım bu yüzden ilk etapta formüle gidip bu tabloyu düşünmedim. Zira bu tablo bir kısım sorunuma ilaç olsada hepsine ilaç olamadı :(

Verilerinizin olduğu tabloya bir sütun ekleyin. Inspecting Party'de yer alanları nasıl tasnif edecekseniz bu sütuna girin. Yada formülle olacaksa formülle oluşturun.

Bu "MOU" yada "MOC"ların mantığını söylerseniz yani hangileri MOU, hangileri MOC vs. bir tasnif listesini verin. Belki bir formül oluşturabiliriz.

..

..

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Eng
Siz bu satırları yazarken bende işe koyulmuş bunları yapıyordum. Şaka bir yana sizinde dediğiniz gibi yaptım ve sayfa1'de verilen bulunduğu alanda Inspecting Party yanına yeni bir sütun ekleyerek bu partileri MOU,MOC,Company,Class ve Others olarak formüle döktüm.Şimdi bunlarıda Pivot Table'da yerine yerleştirerek işi halledeceğim. Çok çok sağolun.
Bunun dışında benim ilk formülüm niye çalışmamış olabilir??? Gayet mantıklı bir formüldü üstelik!!!

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Tasnifi sizin verilere dayanarak Classes diye yaptım.

Dosyanız ekte.

..

Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Eng
Elinize sağlık, ben gene kulağımı ters elimle tutmuşum :D:D:D Bende aynı şekilde tasnifi:
=IF(OR(G2="BP";G2="Shell";G2="ChevronTexaco";G2="ExxonMobile";G2="Total";G2="ENI";G2="ERG";G2="ConocoPhillips";G2="Repsol";G2="Cepsa";G2="Louis Dreyfous";G2="StatOil";G2="OMV";G2="CDI");"MOC";IF(OR(G2="BS MOU";G2="Caribbean MOU";G2="Indian Ocean MOU";G2="Latin American MOU";G2="Mediterrenean MOU";G2="Paris MOU";G2="Tokyo MOU";G2="Flag State");"MOU";"Other"))
Şeklinde yapmıştım...Nedense her işimi uzun yoldan yapıyorum...Tekrar çok teşekkürler, üzerimden büyük bir yük kalktı.