İhtiyaç olduğu kadar userform oluşturulması.

Üretim maliyetlerinin hesaplandığı bir program oluşturmak istiyorum. Bunun için üretimi yapılan ürünlerin herbirine, üzerindeki neslelerin aynı olduğu birbirinin aynısı ama sadece isimleri ürünün adını alacak userformları bir buton yardımla oluşturmak, gereğinde ürünün üretimden kalkma durumuna göre ihtiyaç kalmadığında silmek istiyorum. Oluşturulacak bu userformlardaki fiyat bilgilerinin "ANA SAYFA" ya da "FİYAT LİSTESİ" adında oluşturulacak başka bir userformda da toplanması gerekiyor.

Şimdiden herkese teşekküler..

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Oluşturulmasını istediğiniz userformun tasarımınıda içeren bir örnek dosya eklermisiniz.

Sorumun çok karışık olduğun zannediyorum. Bir de şöyle deneyeyim.

Bir buton ile, var olan userformu, üzerindeki nesneleri ile beraber kopyalayarak çoğlatabilir miyiz? Gerektiğinde silebilir miyiz?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sorunuz üzerinde ben biraz çalıştım. Gerçekten kolay bir iş değil, birde Her ürüne ayrı userform oluşturmak dosyanın boyutunu çok şişirecektir. Neden tek form üzerinden hesaplama yaptırmıyorsunuz, yani her şeçilen ürüne göre userformdaki nesneler farklı yönlendirilebilir. Bunu açıklarsanız ona göre üzerinde düşüneceğim.

Not:Multipage kullanmakta bir çözüm olabilir, üzerinde çalışıyorum.

Sayın leventm;

Multipage ile de yapılabilir. Burada estetik kaygılardan dolayı herbir ürün için user form düşünmüştüm. Ama görünen o ki, multipage daha sağlıklı olacak.

Selamlarımla..

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yapmak istediğiniz hesaplamaları iki ürün için açıklamanız mümkünmü? Yani hesaplama kriterleri nereden alınacaktır, ayrıca veriler hangi sayfalara kaydedilecektir.

Userform1'de sarf malzemeleri fiyat girişi olacak. Burada girişi yapılan malzemenin birim fiyatı hesaplanmış oluyor. Örnek 366x183 ebadındaki bir suntanın fiyatı 51.00 YTL ise 100x100 (1m2 'si : 7,614 YTL) gibi.. Buna ilave olarak fire oranı da fiyata eklenecek ve birim fiyatı belirlenmiş olacak.
Multipage sayfasında ürün reçete edilirken sunta ölçüleri girildiğinde, birim fiyatı üzerinden, girilen ölçü ile çarpılarak o üründe kullanılan sunta maliyeti hesaplanmış olacak.Bir nevi ETOPLA fonksiyonu gibi..

İnşallah kafa karıştırmadan anlatabilmişimdir.

Multipage sayfasında m2 birimli malzemelerin hesaplanmasında "ADET" leri unutmuştum. Ekledim.

Sayın leventm;

Bu uygulamayı userformlar yerine,bütün nesneleri ile beraber yalnız bir userform içinde multipage sayfalarında topladım. Değişken sayıda userform yerine sabit sayıda multipage kullanmak daha mantıklı gibi. Bu haliyle kodlarını oluşturmak daha kolay olabilir. Fakat bu seferde 45 sayfadan fazla olmasına müsaade etmiyor. Ama bir çözüm bulacağım artık.

Yardıma ihtiyacım olan kısım, kullanım aşamasında ÜRÜN KOD NO ile sayfaları isimlerinin aynı yapılabilmesi ve fiyat listesi sayfasına, her sayfadaki ÜRÜN KOD NO, ÜRÜN ADI, FİYATI şeklinde listelendirilmesi.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu kadar çok ürün için binlerce satır kod yazmanız gerekecek. Neden tek bir form kullanıp ürün adlarını bir comboboxtan seçip, forma bu ürüne ait bilgileri getirip işlem yapmıyorsunuz. Yani arayüze o anda comboboxtan seçilen ürün ne ise onun bilgilerini çağırabilirsiniz.

Galiba haklısınız..

Dediğinize uygun olabilecek arayüzü oluşturup tekrar ekledim.

Belirtmem gereken bir husus, listboxlara girilecek verilerin satır sayıları belli değil. Her mamül için farklı kalemlerde malzeme kullanıldığından, bazılarında 20 satır iken diğerinde 40 olabilir..

Teşekkürlerimle..

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dediğinize uygun olabilecek arayüzü oluşturup tekrar ekledim.
Birde sayfalara veride eklerseniz daha anlaşılır olacak diye düşünüyorum.
Belirtmem gereken bir husus, listboxlara girilecek verilerin satır sayıları belli değil.
Bu önemli değil, bu bir değişken olarak tanımlanabilir.

En azından iki ürün için sayfada da tablo oluşturup, bu tabloların userform ile ilişkilerinide belirtebilirsiniz.

Yapabildiğim kadarıyla dosyayı düzenleyip, ekledim.