İki alanı eşitleme

Excel Vers. ve Dili
office xp
Tüm form üyelerine iyi günler dilerim.

Birbiriyle ilişkili iki tablom var. tablo1 ve tablo2 diye. Bu tablolara bağlı birerde form var. her iki tablodada renkler adında birer tane alan var. bu tablolara dayalı form1 ve form2 formlarım var ve form2 altform ile form1 ile beraber veri girişi yapılıyor. her iki form üzerindede açılır kutu ve içerisinde seçmeli (kırmızı, turuncu ve beyaz) olmak üzere üçer tane değişken var. yapmayı isteyipde yapamadığım şu;

form2 deki açılır kutuda seçili renk eğer kırmızı ise form1 üzerindeki açılır kutudaki değer kırmızı olsun, turuncu ise turuncu olsun beyaz ise beyaz olsun.

eğer altform daki yani form2 deki açılır kutuda birden fazla veri varsa ve bu veri içerisinde bu üç renklerden bütün değerler mevcut ise üst form1 deki açılır kutu değeri form1 deki kırmızı olana eşit olsun. değer olarak kırmızı yok ise turuncuya eşit olsun. beyaza eşitlik alt form2 deki tüm değerler eğer beyaza eşit ise üst form1 deki alan değeri beyaz olsun.

biraz karışık gibi belkide zor ama yardımlarınızı bekliyorum.

NOT : kırmızı turcuncu beyaz değerleri yazı ile.. yanlış anlaşılmasın. yani alan rengi olarak değil.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn u4selec;
Zor bir şey olduğunu sanmıyorum. Bence siz tam anlatamadınız derdinizi :) Bir örnekle beraber yollarsanız daha güzel olacak.
Saygılar,İyi Çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
office xp
dosyam ektedir. ilginiz için teşekkürler.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn u4selec;

Eğer yanlış anlamamışsam istediğiniz çözüm ektedir.
Saygılar, İyi Çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
office xp
sayın ayhan2122
evet istedigim aynen bu idi. teşekkürler çok saolun. ancak form1 deki değişen değeri tablo1 deki alana nasıl yazdıracağız?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
office xp
sanırım bunu alanın özellikler bölümüne kod yazarak yapmak lazım. genede yardımlarınız için sağolun.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn u4selec;

Siz "sanırım bunu alanın özellikler bölümüne kod yazarak yapmak lazım. genede yardımlarınız için sağolun." diyince kendiniz çözersiniz diye bekledim.
Fazla uğraşamadım ama inşallah istediğiniz gibi olmuştur.
Saygılar, İyi Çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
access
ArkadaŞlar Acces Verİ Tabanini GÖrmek İÇİn Ne Yapmamiz Gerkİyor F11 TuŞuna Basiyorum Olumsuz BaŞka Yolu Varmi

Excel Vers. ve Dili
office xp
sayın ayhan2122 sanırım ben derdimi tam olarak anlatamadım :(
altformda girdigimiz değişken veri değeri tablo2 içerisindeki renk hanesine yazdırılıyor. burda sorun yok. sorun form1 üzerindeki renk alanındaki değeri tablo1 içerisindeki renk alanına yazdırmada. form üzerindeki alt form ile ilişkili alanın eşitlemesi sizinde örnekte gönderdiginiz değim ile çözüldü. sorun altformda aldığı değeri tablo içindeki ilişkili alana yazdırmak. örneği tekrar incelerseniz bu sefer daha açık oldu sanırm.

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Sn u4selec;
Öncelikle alt formunuzun görünümünü "veri sayfası" olarak ayarlayın. ( bkz. altformun özelliklerinde "Biçim/VarsayılanGörünüm=VeriSayfası" ayarlayın) Form üzerinde "Güncelle" diye bir düğme var. Onu tıkladığınızda gerekli renk ayarlanır. Yani tabloya yazdırılır.
Saygılar, İyi Çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
office xp
sn ayhan2122;
sizinde söylediginiz gibi altform veri sayfası görünümü olarak ayarlayınca sorun yok. ancak yaptığım çalışmada alt formda bir sürü alan ve işlevi önemli bir sürü komut düğmeleri var. görünümün bana form sayfası görünümünde olması gerekiyor. ilginiz için tekrar teşekkürler.