İki aynı yapıya sahip database dosyasından veri aktarma

Elimde iki tane aynı veritabanı dosyası var ama tek farkları birinin tamamen boş bi veritabanı olması ama tablo yapıları, vs. herşeyiyle aynı diğeri ise dolu. Ekteki dosyadaki formda da görüldüğü gibi "gözat" tuşuna basarak dolu database'i seçip, "verileri al" tuşuna bastığımda da dolu olan veritabanındaki tüm verileri kendine geçirmesini istiyorum, lütfen yardımcı olun, teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın erty,

Daha sonra uğraşmamak için:

Bu iş devamlı olark yapılacakmı yoksa bir defaya mahsusu mu. Yani daha sonra aynı tabloyu aynı şekilde güncellemek isteyecek misiniz?

iyi çalışmalar :)

Bu veri alma işlemi devamlı olarak yapılacak o yüzden de böyle bi koda ihtiyacım var, access'in kendi menülerinden de yapmak istemiyorum(import falan..). Bu arada aslında sanırım tam olarak aradığım şey "append query" 'nin ters şekli ama bunu kodlara aktaramıyorum :( Aklımda bi çözüm yolu daha var ama yine yardımcı olmanız lazım; verileri almak istediğim veritabanına "append query" sorgusu eklesem, daha sonra verileri aktarmak istediğim veritabanından, dolu veritabanındaki append query'i nasıl çalıştırabilirim (dolu veritabanını açmadan) ?

Excel Vers. ve Dili
Sayın erty,

Dün geceyi bu konuyu araştırmakla geçirdim. Takip ettiğim yabancı forumlarda da araştırdım. Hep dış veri alı kullanın diye cevap veriyorlar. Ama tabi ki bu yordam da bir kod kullanıyor en nihayetinde. Ben başka bir yol düşündüm ama bilmiyorum. Bir veri tabanından diğerini açabiliyorum. Açtığımız formda görünmeyen metin kutuları olsa ve bu verileri oraya atarsak bu kutular da tabloya bağlı olsa bu iş olur diye zannediyorum (Çünkü denemeden hiç bir şeyden emin olmuyorum artık ve denemediğim bir çözümü de yazmıyorum ama) Neyse bugün pek vaktim yok denemek için. Bir de ADODB kullanın bu iş için hem daha kolay hem de yeni.

iyi çalışmalar :D

İlgine çok teşekkür ederim Modalı. Ben access'ten çok iyi anlamayan bi arkadaşıma çok karışık bi veritabanı hazırladım ama devamlı bişeyler ekliyorum ya da yaptığım form hatalarını düzeltip tekrar yolluyorum dosyayı. O da tam verileri girmeye başlarken tekrar yeni dosya gelince ona aktarmakla uğraşıyo baştan :( Haliyle çok karışık ve birçok veri girilmesi gereken bi veritabanı olduğu için textbox'lar resmen kastırır ama bunun dışına bi çözüm üretibilrsen çok sevinirim. Malesef ADODB'yi de bilmiyorum :( yardımcı olabilirsen çok sevinirim, tekrar çok teşekkür ettim...

Excel Vers. ve Dili
Sayın erty,

En sonunda dayanamadım bilgisayarın başına geçip çözdüm.

Yalnız dikkat birmodül var onuda kopyalamanız gerekiyor nerede çalıştıracaksanız. bir de uyarı mesajlarının eklenmesi gerekiyor. Dosya adı metin kutusu boşsa eğer veri çağrılırsa sistem hatası verecek bınu önlemek için.

İyi çalışmalar :hey:

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
bencede süperrrrrrrrrrbir örnek olmuş
ellerine sağlık ..
Sayın Modalı,, :arkadas: :icelim: :Dost:

Excel Vers. ve Dili
Bu arada hatırlatayım burada tabloların aynı olmasına da gerek yok.

İyi çalışmalar :mutlu:

Harikasın modalı :bravo: çooooookkk teşekkür ederim beni çok büyük bi sıkıntıdan kurtardın... Bu arada BrowseFile modulu bende çalışmadı dosyanın adresini elimle girmek zorunda kaldım. Modulun çalışmama sebebi ne olabilir acaba, kodlarda bi problem olduğunu sanmıyorum. Bu arada kodlar tam olarak istediğim gibi olmuş, tek kelimeyle harika, tekrar çok teşekkür ettim...

Excel Vers. ve Dili
Access 2002
hocam daha iyi bilir ama dll dosyası eksik
referanslardan bakabilirsiniz. :hey:

Excel Vers. ve Dili
Sayı erty,

Ne gibi bir uyarı verdi acaba? Kodlarda birşey yok normal çalışıyor. Tamamladığım örnek üstünde mi denediniz yoksa başka biruygulamada mı çalışmadı?

Önce gözat düğümesine basıp aşılan pencereden istediğiniz veritabanını seçmeniz gerekiyor

Bu arada tablo adı kodların içinde. Seçilen veritabanının tablo adlarının dökümünü alıp oradan da seçmek mümkün.

iyi çalışmalar :D

karaayhan'ın da dediği gibi büyük ihtimalle referanslarımda dll dosyalarımdan biri eksik olabilir. Yolladığınız dosya üzerinde denedim, başka bi veritabanına aktarmadan. Hiçbir uyarı vermiyo sanki tuşa ait kod yazılmamış gibi ama onun yerine biraz daha pratik bi çözüm buldum. Referanslarda "Microsoft Office 11.0 Object Library" 'i ekleyerek sadece

Application.FileDialog(msoFileDialogOpen).Show
Text.Value = Application.FileDialog(msoFileDialogOpen).SelectedItems(1)

' "Text" => Hedef dosyanın bulunduğu yeri ve dosyanın adının yazacağı Texbox

kodlarını yerleştirdim, hem sadece iki satır, hem de module gerek kalmıyo, tavsiye ederim... İyi çalışmalar, tekrar teşekkürler...

sayın erty örneğini koyarsanız daha iyi olur...
sayın modalı sizin örneğinizde süper inceledim yalnız nenim istediğim bir veritabanından istediğim kişiye ait bilgiyi alma durumum varmı yani tümünü aktartmak istemiyorum.teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Pek tabi mümkün. Veri tabanından verileri çağırırken sorgu kullanırsınız olur biter.

Örneği koymakta biraz geç kaldım ama kusura bakmayın lütfen finallerim olduğundan uzun bi süre foruma giremedim :(

Referans olarak "Microsoft Office 11.0 Object Library" 'i koymayı unutmayın...

Excel Vers. ve Dili
office 2003 pro türkçe
arkadaşlar bu örneğe ihtiyacım var. Elinde olanlardan rica ediyorum, lütfen ekeleyiveriniz.

Excel Vers. ve Dili
Sayın herdogan,

İlgili uygulamayı ekliyorum.

Gerçi bir göz attım DAO ile yapmışım. Yenisini kısmetse ADO ile yaparız.

Dolu veritabanındaki verileri Boşa taşınabiliyorlar. Boştaki formun üstündeki göz at düğümesinden uygulamayı buluyorsunuz ve verileri çekiyorsunuz.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
sayın
modalı hocam konuyu inceledim ve benimde bir zamanlar çok uğraştığım ve pes ettiğim bir konuya değinildiğini gördüm, gerçekten süper bir çözüm olmuş emeğinize sağlık

ancak gönderdiğiniz ek tede biraz değişiklik yaparak gönderdiğim gibi benim sorunum biraz farklı

diyelim ki
gelen bilgileri ilk seferinde aktardık ve sorunsuz aktardık
belli bir süre sonra eski tabloların (yani iki tablonunda) üzerine yeni bilgiler eklendi ve biz bu eklenen bilgileride kendi veritabanımıza eklemek istedik (eskileri duruyor)

tabi aktarırken ilk aktardığımız verilerin değişmeden sadece yeni bilgilerin eklenmesini sağlayabilirmiyiz
yani istediğim şey şu
aktar butonuna bastığımızda önce isimler tablosuna bakılacak tabloda hiç olmayan bir tc var ise kayıt devam edecek yeni isim ve görevler eknelecek

eğer isimler tablosunda var olan bir tc var ise bu sefer görevler tablosunda giriştarihi, çıkıştarihi ve görevi (hepsi) aynı ise aktarma olmayacak, fakat farklı ise sadece görevler tablosuna yeni görevler eknelecek

biraz uzun oldu ama kusura bakmayın, umarım zaman ayırıp sorunum ile ilgilenirsiniz

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2003
sevgili üstadlar üstteki sorumun bir çözümü varmı acaba?