İki ayrı denklemi eşitleme

Excel Vers. ve Dili
Türkçe - 10
Merhabalar,
Günlerdir üzerinde emek harcadığım ancak herhangi bir sonuca ulaşamadığım bir sorun hakkında bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var.
Şöyleki,
Elimde bir denklem var, bu denklem (Px) Q,Y,S,SRT,kd,nbVSS,Yn,NOx,kdn,fd bileşenlerinden oluşuyor. Px denklemini oluşturmada herhangi bir sorun yaşamıyorum. Ancak bana gerekli olan değer tek bilinmeyen SRT değeri ve ben bu değeri bir eşitlik olarak yazamıyorum. (Çünkü ortada çok bilinmeyenli karmaşık bir denklem var.)
Px'in bir başka denklemi daha var ve oradaki değerleri girince otomatik Px değerini hesaplayabiliyorum.
Şimdi bu hesaplanan Px değeri üzerinden diğer bileşenleri de yazarak, SRT'yi nasıl hesaplarım?
Yardımcı olursanız çok sevinirim...
Şimdiden teşekkürler.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Karmaşık da olsa mevcut denklemi paylaşırsanız, üyelerden öneride bulunan olacaktır.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe - 10
Px = [ (Q*Y*(So-S)*SRT) / ((1+kd*SRT)*0,85) ] + Q*nbVSS*SRT + [ (Q*Yn*NOx*SRT) / ((1+kdn*SRT)*0,85) ] + [ (fd*kd*Q*Y*(So-S)*SRT^2) / ((1+kd*SRT)*0,85) ] + [ Q*(TSS-VSS)*SRT ]

Px = 11039000
Q= 3785
Y= 0,40
So-S= 352
Kd= 0,088
nbVSS= 68
Yn= 0,12
NOx= 28
Kdn= 0,06
Fd= 0,15
TSS-VSS= 20
SRT=?

Bir dizayn oluşturmak için bu excel formülasyonuna ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim...

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Aşağıdaki iki bağlantı adresine bir bakın isterseniz, işinize yarayacak birşeyler olabilir.
-- http://documents.tips/documents/biyolojik-temel-islemler.html
-- http://eng.harran.edu.tr/moodle/moodledata/119/Atiksularin_artimi_ders_notlari-24.11.2010.pdf

Ayrıca verdiğiniz formülü parçalara ayırıp kesirli ifadelerin pay ve paydasını farklı hücrelere yazarak
(aşağıdaki belgede yer aldığı gibi)
formülün genel görünümü netleştirmenizde yarar var.
BELGE BURADA

Son düzenleme: