iki birincil anahtar gibi işlem

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR
MS Office 2019 TR - 32bit

VBA, Selenium ve VBS
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-04-2026
örnek hazırladığım küçük bir dosyam var. Amacım dosyadaki sorunu birebir çözmek değil bunun mantığını anlamak istiyorum.

Bugüne kadar siz ustaların sayesinde bir çok excel dosyası hazırladım. Ancak hep bir eksik kaldı. Şöyle ki; Kişi adı soyadını hep birincil anahtar kabul ettim ve bunun üzerinde işlemler yaptım.
Bu bana bir noktaya kadar hiç bir sorun çıkartmıyor. Ancak kişinin soyadı yada adı değişir ise işte o zaman dosyadaki tüm o isimleri değiştirmem gerekiyor. Bu da profosyonel bir işlem olmuyor. Hatta bugüne kadar Asıl birincil anahtar olması gereken TC no yu dosyamda genel olarak yazmadım bile.

Ben, ekteki excel dosyamda hazırladığım gibi tc ve ad soyad olmalı ve yine ben her yerde ad soyad sorgulama ile işlem yapayım. ancak ad soyad değiştiğinde bunu yalnız kişiler dosyasındaki sayfamdan değiştirmem tüm ad soyadların değişiminde yeterli olsun.

Ancak buradaki çözüm profosyenel veri tabanı işlemlerinde nasıl yapılıyor ise o mantıkla yapmak istiyorum. Onu da bilmiyorum. Kişilerde bir değişiklik yapılınca vba ile tüm o ismi tüm sayfalardan değiştirir ve kendimce çözüm olmuş olur.

Örnek dosyamda lale ismi jale oldu

Sizin bilgilerinizden yararlanmak için yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
Merhaba,

Veritabanı kuralı basittir. Bir anahtar tüm tablolarda ortak referans kabul edilir.
Ve her türlü veri çağırma,ekleme,çıkarma,değiştirme veya tablolar arası transferler bu anahtarın değişmez olduğu kuralı veya sabiti ile yapılır. Sizin işinizde de tek değişmeyen T.C no olduğuna göre onu anahtar olarak kullanmak kaçınılmazdır.
Sizin işinizde ihtiyacınız olanının tamamı örnek dosyada verdiğiniz izin takibi midir? Yoksa bu bir bütün projenin bir kısmı veya parçası mıdır?

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR

VBA, Selenium ve VBS
08-04-2026
Merhaba,

Veritabanı kuralı basittir. Bir anahtar tüm tablolarda ortak referans kabul edilir.
Ve her türlü veri çağırma,ekleme,çıkarma,değiştirme veya tablolar arası transferler bu anahtarın değişmez olduğu kuralı veya sabiti ile yapılır. Sizin işinizde de tek değişmeyen T.C no olduğuna göre onu anahtar olarak kullanmak kaçınılmazdır.
Sizin işinizde ihtiyacınız olanının tamamı örnek dosyada verdiğiniz izin takibi midir? Yoksa bu bir bütün projenin bir kısmı veya parçası mıdır?
Sizin yazdığınız "Veritabanı kuralı basittir. Bir anahtar tüm tablolarda ortak referans kabul edilir.
Ve her türlü veri çağırma,ekleme,çıkarma,değiştirme veya tablolar arası transferler bu anahtarın değişmez olduğu kuralı veya sabiti ile yapılır. " cümlesini tabiki biliyorum. Ben arama gibi işlemlerimi ad soyada göre yapıyorum. kendimce 2 çözümüm var
1- tüm ad soyad değişikliklerini tüm sayfalarda makro ile değiştirmek
2- arama yaptığım ad soyad2n öncelikle TC sini buldurup arkada TC ye göre arattırmak.

bu tabiki benim mantığım. benim amacım profosyenel işlerde SQL işlemlerde bu böylemi
Tabiki önceden de belirttim örnek dosyamdan ibaret bir soru değil

NBATMAN

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 excel Türkçe
Zaten çözümü bulmuşsunuz.
Haklısınız benimki ukalalık olmuş.
Profesyonel uygulamalarda da sizin 2. mesajda yaptığınız gibi oluyor. Dediğiniz gibi zaten başka yöntem yok. Aklın yolu bir.

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR

VBA, Selenium ve VBS
08-04-2026
Zaten çözümü bulmuşsunuz.
Haklısınız benimki ukalalık olmuş.
Profesyonel uygulamalarda da sizin 2. mesajda yaptığınız gibi oluyor. Dediğiniz gibi zaten başka yöntem yok. Aklın yolu bir.
Ben bilmeden, size ukalalık yapacak bir kelime yaptım sa özür dilerim.
Aslında 2 şık sundum ama, düşündüğüm zaman 1. şık daha basit geliyor. 2. şık ile excelde işlem yapar isem yalnızca makrolarda kolay gibi ancak, formüllü işlemlerde hayalimde canlandıramıyorum. örnek excel dosyam. çok basit bir formül.

tabiki buradaki amacım asıl profosyonel işlemlerde nasıl olduğu idi. Yinede excel dosyamda bir örnek ile açıklayabilirseniz sevinirim

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
...bu tabiki benim mantığım. benim amacım profosyenel işlerde SQL işlemlerde bu böylemi...
SQL veritabanı mimarisi olarak yanlış düşünüyorsunuz. Aynı isim ve soyisimden tekrar gelirse ne olacak? Ya da işten çıkıp tekrar işe başlatılan birini nasıl izleyeceksiniz? Böyle bir durumda TC kimlik numarası da kurtarmaz. Çalışmanız bu kadar basit olmayacaksa bence tekrar kurgulayın.

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR

VBA, Selenium ve VBS
08-04-2026
SQL veritabanı mimarisi olarak yanlış düşünüyorsunuz. Aynı isim ve soyisimden tekrar gelirse ne olacak? Ya da işten çıkıp tekrar işe başlatılan birini nasıl izleyeceksiniz? Böyle bir durumda TC kimlik numarası da kurtarmaz. Çalışmanız bu kadar basit olmayacaksa bence tekrar kurgulayın.
Çok çok haklısınız. Düşünüyorum olmuyor. Evet işte benim de öğrenmek istediğim tam bu işte. Profosyonel sistemlerde bu sorun çözülmüş. Nasıl?

Mantık olarak şöyle olabilir. benim örnek gönderdiğim izinler sayfasında adsoyad yanına tc kimlik eklemeli. Buraya veri girerken ad soyad ve tc kimliği dikkat etmeliğim. Ancak bu rapor sayfasında da böyle olmalı. Userform sorgulamalarında da iki yada daha çok isim bulur ise TC lerini göstererek hangisi diye sormalı. gibi bir şeymi düşünmeliyim

Hocam yardımlarınızı bekliyorum. örneğin ekteki dosya üzerinden nasıl yapacağımı ilk başta yaparsam bana örnek olur. bazı şeyleri kurgulayabilirim diye düşünüyorum.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe
Ben basit bir yapı hazırladım. İsim değiştiğinde rapora güncel hali gelir.

Ekte 2 adet dosya var. "algoritma mantığı 2" dosyası bir veritabanı yapısında ADO & SQL sistemine göredir. ADO konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz "algoritma mantığı-1" dosyasındaki tekrarlı tek tablo ile kullanabilirsiniz.

Ekli dosyalar

mozdem

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Windows 2011 TR

VBA, Selenium ve VBS
08-04-2026
Ben basit bir yapı hazırladım. İsim değiştiğinde rapora güncel hali gelir.

Ekte 2 adet dosya var. "algoritma mantığı 2" dosyası bir veritabanı yapısında ADO & SQL sistemine göredir. ADO konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz "algoritma mantığı-1" dosyasındaki tekrarlı tek tablo ile kullanabilirsiniz.
teşekkür ederim, hemen inceliyorum