iki calisma sayfasi arasindaki veri alisverisi

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Merhaba,

birbirine bagli iki calisma sayfasi kullaniyorum.

birinci sayfadaki (01) hesap icin gerekli deger ikinci sayfada (02) baska bir formul ve veriler ile hesaplanmis degerlerden aliniyor.

ornek olarak, birinci sayfadaki degeri
=02!$E$9
seklinde giriyorum.

Yalniz soyle bir sorunum var, ikinci calisma sayfasindaki verileri duzenlemek icin harf siralamasina gore siralama yapinca E9'daki veri degismis oldugu icin bu defa birinci sayfadaki hesap yanlis olmus oluyor.

Ben istiyorum ki (E9) hucresinin yeri siralamada degisse bile birinci sayfada o veriyi bularak onu kullansin. Bunu nasil formule etmem gerekiyor?

Sanirim biraz karisik anlattim ama yardim ederseniz cok sevinecegim,

saygilar,sevgiler

cengiZ

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Kullandığınız hücrenin sağında veya solunda ona ait bir hücre varmıdır.

Yani sayfa1 'e istediğiniz veriyi getirmek için sayfa2'ki hücrelerin yanında o hücre ait özel bir veri varmıdır.

İstediğiniz hücreyi sayfa1'e getirmek için Sayfa2 deki hücrelere ad tamımlayabilirsiniz.

Dynamic Range- Dİnamİk Alan

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Merhaba,

Soyle basitlestireyim:

SAYFA01

----A).............B)
----ali:............02!$B$2
----deli:..........02!$B$3
----veli:..........02!$B$1

SAYFA02

----A).............B)
----veli:..........deger1
----ali:............deger2
----deli:..........deger3

Bu durumda sistem gayet duzgun calisiyor. Fakat ben kullanim kolayligi acisindan SAYFA02'yi A sutununda harf sirasina gore siraladigim zaman SAYFA01'deki formuller degismedigi icin ulasilan degerler degisiyor yani yanlis sonuclanmis oluyor. Soruyu su sekilde ozet olarak sorabilirim:

Yukaridaki tabloda SAYFA02'nin A sutunundaki verileri siralamak istiyorum ama SAYFA01'deki formuller otomatik olarak duzelsin.

not: gosterdiginiz tabloyu ve ornekleri inceledim ama sanirim benim istedigim farkli birsey.

Tesekkurler..

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Örnek dosya eklerseniz çözüm kolaylaşır.
Not: verileri girdiğiniz=Data ve bu verileri işlediğiniz=veri sayfalarınızın olduğunu varsayarsak veri çektiğiniz sayfada herhangibir sıralamada veri karışıklığı olmaması için;
Sabit adres kullanmayın ve verilerinizi düşeyara yada indis ile çekin.
İyi çalışmalar.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Verdiğiniz bilgilere göre eğer sayfanızda kullandığınız isimler mükerrer değilse DÜŞEYARA formülü işinizi görecektir.

SAYFA01 de B2 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp denermisiniz. (İlk satırda başlık olduğunu düşündüğüm için B2 diye belirttim.)
Kod:
=DÜŞEYARA(A2;Sayfa2!A:B;2;0)

Excel Vers. ve Dili
excel xp
Merhaba arkadaşlar,

düşeyara fonksiyonunu inceledim, işimi tamamen görüyor.

Cevap yazan herkese yardımları için çok teşekkür ediyorum, :hey:

iyi çalışmalar..