İki değer arasındaki sütundaki ortalamayı alma

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25.10.2018
Merhaba. Ekteki örnekte yapmak istediğim şey bir sütundaki iki değer arasındaki sayıların ortalamasını almak istiyorum.Örnek dosyada B2:B11 arasında veriler var, fakat verileri kopyalacağım sitede bu değerler değişken olabiliyor daha fazla veya daha az olabiliyor.Örneğin B2:B35 gibi. benim istediğim ise B3 ile son hücreden bir önceki hücreye kadar olan yere kadar ortalama yapmak. B3:B10 gibi. Bunun için nasıl formül kullanmalıyım?

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

B sütunu için, aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz (D sütunu için mavi renklendirdiğim kısmı D2 olarak değiştirin.
Son satırın tespiti C sütunu üzerinden (tümü metin olduğundan) yapılıyor.
.
Kod:
=[COLOR="red"]ORTALAMA[/COLOR]([COLOR="red"]KAYDIR[/COLOR]([B][COLOR="Blue"][SIZE="4"]B2[/SIZE][/COLOR][/B];;;[COLOR="Red"]KAÇINCI[/COLOR]("ZZZ";$C:$C;1)-3))

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
25.10.2018
Merhaba.

B sütunu için, aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz (D sütunu için mavi renklendirdiğim kısmı D2 olarak değiştirin.
Son satırın tespiti C sütunu üzerinden (tümü metin olduğundan) yapılıyor.
.
Kod:
=[COLOR="red"]ORTALAMA[/COLOR]([COLOR="red"]KAYDIR[/COLOR]([B][COLOR="Blue"][SIZE="4"]B2[/SIZE][/COLOR][/B];;;[COLOR="Red"]KAÇINCI[/COLOR]("ZZZ";$C:$C;1)-3))
Teşekkürler hemen deniyorum

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
25.10.2018
Ömer Bey yalnız ilk değer B11 hücresi benim istediğim B2:B11 arasındaki B3:B10 ortalamaları. B11 değişken olabiliyor ben bunun için =ARA(2;1/(C2:C1001<>"");C2:C1001) formülünü kullanmıştım. böylece en alttaki değeri bulabiliyordum.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Verdiğim formülün sonucunu kontrol edin.
Belirttiğiniz ARA işleviyle son değeri buluyorsunuz, size lazım olan son değer değil, son satır numarası.

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
25.10.2018
verdiğiniz formülün sonucu B3:B11 ortalamasını alıyor. Bu ara formülünü bu formülün içne nasıl dahil edebiliriz?Ayrıca "ZZZ" değerini anlmadım?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Yanılıyorsunuz.
Formül B3:B10 arasının ortalamasını alıyor. Mevcut verilere göre verdiğim formülün sonucu 0,97125.

-- Kaydırılacak hücre: B2.
-- Kaydırma satır sayısı: 8 (KAÇINCI("ZZZ";$C:$C;1)-3) , yani varılacak hücre adresi B10 oluyor.

Sayısal gibi görünen B ve D sütununda METİN de olduğundan (B11 ve D11), tümü metin olan C sütunu üzerinden son satır numarasını bulmayı düşündüm.
KAÇINCI formülü, C sütununda ZZZ değerini arar, bulamayınca son METİN değerinin satır numarasını bulur (sondaki 1 sayısı).
Bundan sonra 3 çıkartma işlemini de şöyle söyleyeyim:
-- KAYDIR işlevinde başlangıç hücresi HARİÇ satır sayısı verilir.
-- Başlangıç satırı 2 ise ve KAÇINCI("ZZZ";$C:$C;1) sonucu 11 ise, 11'den 3 çıkartarak kaydırma satır sayısına ulaşılır.
.

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
25.10.2018
Kusura bakmayın şimdi anladım .İlginiz için teşekkürler.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Daha iyi anlaşılması için aşağıdaki formülü herhangi bir hücreye uygulayın ve aşağı doğru 10 satır kopyalayın.
Formül ortalaması alınacak değerlerin listesini verir.

8 yerine 10 satır kopyalayın dememin sebebi, BOŞ sonuçları da görmeniz.
.
Kod:
=[COLOR="red"]EĞER[/COLOR]([COLOR="red"]KAÇINCI[/COLOR]("ZZZ";$C:$C;1)-3<[COLOR="red"]SATIR[/COLOR](A1);"";[COLOR="red"]KAYDIR[/COLOR]($B$2;[COLOR="Red"]SATIR[/COLOR](A1);0))
Bir de aşağıdaki formülü G3 hücresine uygulayın ve aşağı doğru 10 satır kopyalayın (aynı sonucu verecektir).
Kod:
=[COLOR="red"]EĞERHATA[/COLOR]([COLOR="red"]KAYDIR[/COLOR]($B$2;;;[COLOR="red"]KAÇINCI[/COLOR]("ZZZ";$C:$C;1)-[B][COLOR="Red"][SIZE="4"]2[/SIZE][/COLOR][/B]);"")

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
25.10.2018
peki ömer bey şöyle bir sorumdaha olucak;
=EĞERHATA(İNDİS(L3:L171;KAÇINCI(DOĞRU;L3:L171<>"";0));"") bu formül ile bir sütundaki ilk değer buluyorum.Bu sütunda ilk değeri değilde 2nci değeri bularak yukardaki sizin verdiğiniz örneğe uyarlamak istiyorum. Bunun için nasıl formül uygulamalayım. Daha kısa yolu varmı?. Yani işlem aynı sadece veriler değişken olduğu için belli bir boşlukta olabiliyor.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bence yeni soruyu yeni örnek belgeyle destekleyin.
Aralarda veya veriler başlamadan önce boşluk olup olmadığı, başlıkların olup olmadığı,
veri alanının (asıl işlem yapılacak veriler elbette) sayfadaki konumu, verilerin SAYI/METİN/TARİH vs türleri gibi
şeyler formülü etkileyebilecek türden unsunlar.

Belkide normal formül yerine dizi formülü kullanılması gerekebilir.
.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Geç oldu, ayakta uyumayayım, yarın bakmaya çamışırım artık
veya başka cevap yazan üyeyer de olabilir.

Bu arada; ne verisidir acaba bunlar merak ettim doğrusu, umarım İDDAA filan değildir, zira hiç hazzetmediğim konulardır.

Ayrıca, verileri I, J, K ve L sütunlarında listelemek, önceki cevaplarımdan da anlaşılacağı üzere gereksiz hale geliyor sanırım.
Çünkü verdiğim formüller doğrudan turuncu gibi boyadığınız alandaki veriler üzerinden işlem yapıyor.
.

Excel Vers. ve Dili
2016 tr
25.10.2018
Öncelikle dürüst olamlıyım. Evet futbolla ilgili veriler. Fakat herhangi bir kar gütme amacım yok. Tamamen kişisel analizm. Sadece oran düşüş çıkışlarına bakıyorum.Sadece tahmin yürütmeye çalışıyorum.Size ne kadar inandırıcı gelmiştir bilmiyorum ama ben verileri farklı bir şekilde girip tamamen farklı örnek olarak belirtebilirdim. Fakat gerek duymadım.Söylediğim gibi takımların puanlarının düşüş ve çıkışlarıylaalakalı veriler. Yardımlarınız için teşekkür ederim yinede.Size yalan söyleyip yeni bilgilere ulaşmak gibi niyetim yok. Vaktiniz olduğunda dilerseniz cevap yazarsanız sevinirim. Yazmazsanızda teşekkür ederim ilginiz için.