iki dosyayı karşılaştırıp benzerleri bulmak

MERHABALAR

BENİM BİR SORUM OLACAK ÞİMDİ BİZ YAPTIÐIMIZ İÞ DOLAYISIYLA FİRMALARIN TELEFON NUMARALARINI VE ADRESLRİNİ KAYITLI TUTTUÐUMUZ EXCEL DOSYAMIZ VAR BUNLARI ARIYORUZ VS….

ÞİMDİ YENİ BİR LİSTE DAHA ELİMİZDE VAR VE BİZ BU İKİ LİSTEYİ ÇAKIÞTIRMAK İSTİYORUZ BİNLERCE NUMARA VAR .HERBİRİNİ TEK TEK YERİNE İKİ DOSYADAKİ BENZERLERİ BULACAK BİR METOD BULUMADIM.. YANİ İKİ FARKLI DOSYADAKİ BENZER NUMARALARI VEYA BENZER FİRMA ADRESLERİNİ BULACAK AMA BUNU TOPLU OLARAK YAPACAK..
COKMU İMKANSIZ ACABA

KOLAY GELSİN

OSMAN YAZGAN ….

Merhaba!
Benim de problemim aynı sayılır.Her biri birkaç kez girilmiş 2500 civarında sicil numaram var. Bunların bir kısmı zamanla kaldırılmış.sadece olan sicilleri satır bilgileriyle beraber bulabilmem mümkün mü? çünkü yan hücrelerde sicillerle alakalı bilgiler mevcut.
Ã?rnek:2500 sicil sayısı 2300'e düşmüş. A sütununda her biri birkaç defa girilmiş eski siciller;B ve C sütunlarında o sicillerle alakalı bilgiler mevcut. E sütununda ise şu an geçerli, bulunan siciller mevcut. Ben A sütununda sadece şu an geçerli sicilleri yanındaki bilgileriyle beraber nasıl ayırabilirim.

Merhaba
Kalibreosman arkadaşımız için,
vlookup ve hlookup fonksiyonlarını kullanarak iki dosyayı değil ama iki tabloyu karşılaştırmanız mümkün. Sizin örneğinizde satır bazında bilgi istendiğine göre vlookup fonksiyonu daha uygun olacaktır.

sellami2005 arkadaşımız için,
sizin sorununuz daha farklı ve anlayabildiğim kadarıyla "filtreleme" ile çözülebilecek nitelikte. Bunun için veri / otomatik süz (bendeki excel versiyonu ingilizce olduğundan Türkçe exceldeki terminolojiyi tam hatırlayamadım) ve sonra E sütünunda non-blank (boş olmayan) yani "sicil numarası" olan verileri süzerseniz, sanırım istediğiniz sonucu almış olursunuz

iyi çalışmalar
ilker

Sayın sprogo arkadaşım. Ã?ncelikle teşekkür ederim. Sicilleri teker teker araştıracak olursak filtreleme yöntemi uygun. Ama bu, çok zamanımı alıyor. Yaklaşık 2300 sicili teker teker filtreleme yoluylo eski listede olup olmadığını araştıracağım. Zaten bu işi bir kere de yaptım. :yardim: Acaba bu işi formüle edebilir miyim diye düşünüyorum...

Excel Vers. ve Dili
MSofis 2003 türkçe
sayın arkadaşlar birkitap almıştım orada bu konu ile ilgili iki konu var dosyaları yolluyorum işinize gelirse kullanırsınız

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın Kalibreosman,
Bildiğim kadarı ile iki excel kitabının karşılaştırılmasına ilişkin piyasada paralı programlar var. Doğal olarak bunların Shareware'leri de var.

Google'da "Excel file compare" diye aratırsanız, pek çok program olduğunu ve bunların shareware'lerinin olduğunu göreceksiniz.
Aşağıda bir bağlantı veriyorum. Geçici bir durum için bu Shareware'lerden birisi işinizi görebilir.

http://www.synkronizer.com/download/syxl80.exe

iki listeyi alt alta ekleyip, aynı bilgiler olması mutemel olan sütünu gelişmiş süzgeçte bezersiz kayıtları seçerseniz işinizi görürmü

bu foruma nasıl dosya ekleyebilirim. Belki o zaman problemimi daha rahat anlatabilirim zannederim.

ahm11

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-06-2026
bir inceleyin

ahm11 arkadaşım teşekkür ederim.
Ama ben orada sarı rengi belli olması için kullandım.aslında listede renk falan yok.benim yapmak istediğim eski liste ile yeni listeyi aynı anda formüle edip yeni listede olmayanların belli olması.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Ingilizce
ÇÃ?ZÜMÜ VAR. N/A OLANLAR ESKİ LİSTEDE OLMAYANLAR.