İki parametreye bağlı tablo hazırlanması

Excel Vers. ve Dili
enterprise
Dosya içerisinde yer alan mavi tablodaki değerler, hat uzunluğunun hesap aralığına göre bölünmesiyle elde edilmektedir.

Hat uzunluğu tablosu oluşturulurken dosya içerisinde kırmızı ile işaretlenen ray konumu parametresi dikkate alınmaktadır. Bahsedilen ray konumunun dosya tabloda bulunmaması durumunda örneğin "21" değeri yazılan formül ile tabloya eklenmektedir. Bununla birlikte " 1.ray sırası", " 2.ray sırası", " 3. ray sırası", " 4. ray sırası" ve " 5. ray sırası"'na ait ray sırası konumların mavi tabloda yer alması gerekmektedir. Ray sıralarının karşısında yer alan ray sırası konumlarının mavi tabloda yer almaması durumunda tıpkı ray konumuna benzer şekilde mavi tabloya ek sütun olarak eklenmesi gerekmektedir.

Yazılı olarak kendimi ifade etmeye çalıştım kusura bakmayın ama dosya içerisinde çok daha net anlaşıldığı düşünüyorum. Dosya içerisinde yer alan formüllerin neredeyse hepsini Ömer Bey'in yardımı sayesinde birleştirdim. Dosyayı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://s3.dosya.tc/server7/hr1l9i/calisma_2.xlsx.html

Teşekkür ederim,
Saygılarımla.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhabalar, konunun evvelitatını biliyorum.
Şu an cep telefonundan yazıyorum ve yeni belgenize bakmadım.

Umarım belgenizin tasarımı değişmemiştir.

Adım adım ilerlemek istemenizi anlıyorum ama, tasarladığınız nihai yapı bilinirse; formüllerle uğraşmaktansa (belgedeki her değişiklik veya yapılan ilave; daha önce tasarlanan formülleri etkileyebilir) sonuç odaklı düşünülerek daha hızlı yol alınabilir.
Akşama belgenize bakabilmeyi umuyorum.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Tekrar merhabalar.

Eklediğiniz belgeyi ve konu açılışında yaptığınız açıklamaları tam anlayamadım.
Örnek belgeye göre;
-- C13 ve aşağı doğru devamındaki satırlarda yapılacak bir işlem var mıdır?
-- Sadece mavi boyanmış 3'üncü satırdaki değerlerin üstüne yazılacak formül mü arıyorsunuz?
-- Eğer hedef F sütunundan itibaren 2'nci satır ise,
-- F2'den itibaren sağa doğru, elde edilmesi gereken değerler sırasıyla nelerdir?
-- Amaç; sabit ray konumu olan 21'i dahil etmeden ( mi?) raylara numara mı vermektir?

-- Ayrıca 21 sayısında olduğu gibi başka sabit ray konumu olması seçeneği var mıdır?
Yani sabit ray konumu sadece bir tane midir?

Olması gereken sonuçları hücre adresleri belirterek buraya yazın veya
formül kullanmadan elle veri girişi yaparak aynı belgenin bir örneğini yükler misiniz?

Excel Vers. ve Dili
enterprise
Merhaba Ömer Bey, çok haklısınız aslında ben aşamalı giderek daha net anlarım diye düşünmüştüm ama dediğiniz gibi sonuç odaklı olarak daha hızlı ilerleyebiliriz.

Sizinde söylemiş olduğunuz gibi, olması gereken sonuçları hücre içerisine girerek bir dosya hazırladım, bu dosya içerisinde alt alta iki adet örnek mevcut. Böyle hazırlamamın sebebi farklı değerlerde değişkenler girilince istenilen her koşulun sağlanması. Hat uzunluğu, hesap aralığı, sabit ray konumu, ray sırası, ray sırası konumları ve maksimum ray sayısı değişkendir.

Aşağıdaki linkten hazırlamış olduğum dosyayı bulabilirsiniz.

http://www.dosya.tc/server6/yjulpp/calisma_2.xlsx.html

Bu arada sorularınıza aslında başta tek tek cevap vermiştim ama kafa karışıklığına sebebiyet verir düşüncesiyle onları buraya eklemedim.
Teşekkür ederim,
Saygılarımla.

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

Dosyanız ekte.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
enterprise
Ömer Bey yardımınız için çok teşekkür ederim, dosyayı indiremiyorum sanırım altın üyelik satın almam gerekiyor. Tekrar teşekkürler.

Saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
enterprise
Ömer bey dosyayı inceledim çok teşekkürler. Ancak bir şey dikkatimi çekti, hazırlamış olduğunuz dosya da C6 ve C9 hücresine aynı değer girdiğimizde yan yana aynı noktalardan veriyor. Sizce bunu engellemenin bir yolu var mı? Bende bir yandan uğraşıyorum, çözebilirsem buraya yazacağım.

İyi çalışmalar dilerim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Belgede F9 hücresindeki formülü aşağıdaki ile değiştirip, aşağı doğru kopyalayınca istediğiniz elde edilir.
.
Kod:
=EĞER(C9="";"";EĞER(YADA(C9=$C$6;EĞERSAY($E$8:$E$33;C9)>0);"";C9))

Excel Vers. ve Dili
enterprise
Çok teşekkür ederim ben işleri baya bir karmaşık düşünüyorum galiba :)