İki sütun arasında soldan sağa formül hk.

Excel Vers. ve Dili
EXCELL 2016 TÜRKÇE
Merhaba öncelikle herkese iyi günler diliyorum,

Sorum şu; iki sütun var AAA,AAA AAA,AAA-AAB,AAB şeklinde olan satırlar nasıl ayırırım. Daha net örnek vermek gerekirse birbiri ile ilk 5 harfi aynı olan
AAB,AAB satırları aradan çıkarmak istiyorum farklı olanlar kalsın.
XYZ,MNP
BBB,BBB

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Bir sütunda yinelenen değerleri silmek için "Veri" tabını açıp "Yinelenenleri Kaldır" tıklatın.

Excel Vers. ve Dili
EXCELL 2016 TÜRKÇE
tam olarak öyle değil Muzaffer Bey dediğim gibi, bu satırlarla ilişki diğer sütunlarda da veri var. Birebir aynı olanları elemekten ziyade ilk 3 harfi veya 5 harfi benzer olanları elemek istiyorum. Mesela AAABB,AAABC iste bunu elemek istiyorum.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Elinizdeki verileri gösteren ve olmasını istediğiniz şekli gösteren örnek dosya hazırlayın.
dosya.tc gibi bir paylaşım sitesin ekleyebilirisiniz.

Excel Vers. ve Dili
EXCELL 2016 TÜRKÇE
Malesef veri paylaşamıyorum. Sadece şunu soruyorum;
A SÜTUNU B SÜTUNU C SÜTUNU D SÜTUNU
İSİM İSİM MİKTAR TC
ALİ VELİ ALİ VELİ 12232 123123
ALİ VELA ALİ VELA 12323 12312
MEHMET AHMET 131231 123123
SEDA SEDA SEDA SADA 123123 123123

Yani bu listeden mehmet ahmet satrını ayıklamak istiyorum . İsminin ilk 5 harfi aynı olanlar dursun gerisini süzeceğim. Bunun formulunu soruyorum muhtemelen soldan a2;1;5 tarzı bir formül ama yapamadım tam.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Maalesef örnek bir dosya hazırlayamayışınıza şaşırıyorum.
Örnek dosya demek bire bir aynı dosya demek değildir.

Excel Vers. ve Dili
EXCELL 2016 TÜRKÇE
ben de Türkçe'nin sınırlarını zorlayarak anlattığım halde anlayamayışınıza şaşırıyorum. Gayet açıklayıcı anlattım. Bilmiyorsanız bilmiyorum deyin yoruma ihtiyaç yok.

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

E2 hücresine aşağıdaki formülü yazıp sütün boyunca kopyalayın.
Tabloda filtre uygulayarak E sütununda 1 olanları listeleyin.
Kod:
=EĞERSAY($A$2:$A$5;SOLDAN($A2;5)&"*")

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Bilmiyorsanız bilmiyorum deyin yoruma ihtiyaç yok.
Bu tür konuşmaya hiç ama hiç gerek yok. Anlattığını sanan ama formül ya da kodları görünce ben o şekilde istememiştim diyen çok olay var bu forumda. Anlaşılmıyorsa demek ki çözüm üzerinde düşünen arkadaşımız sizin anlattığınızdan farklı şeyler anlamış olabilir.
En garanti olan, basit örnek bir dosya eklemek. Kesin çözüm olur. Bu kadar da yazışmaya gerek kalmaz. Ayrıca verdiğiniz örnekte satır sütun belli olmadığı için sorunu çözmeye çalışan insana bir de dosya hazırlatmak zorunda kalıyorsunuz.

Diye düşünüyorum :)

Excel Vers. ve Dili
Excel 365 Türkçe
Merhabalar A2-B2-C2-D2 den itibaren verilerinizin olduğunu varsayıyorum soldan ilk 5 harfi eşit olanları ayrı bir yerde listelemeye çalışıyorsunuz galiba Aşağıdaki formülü yazıp sağa ve aşağı sürükleyerek oluşturabilirsiniz..

Kod:
=EĞERHATA(İNDİS(A$2:A$200;TOPLAMA(15;6;SATIR(A$2:A$200)-1/(SOLDAN($A2;5)=SOLDAN($B2;5));SATIR(A1)));"")