iki sütun için veri sıralama

Excel Vers. ve Dili
Excel xp
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22/12/2018
Verilerimin a1 den başlayıp b10 a kadar küçükten büyüğe veya tersi yönde sıralanmasını istiyorum. Ancak b sütunundaki bir sayı sıralama gereği a sütununa geçmeli iken bir türlü bunu sağlayamıyorum. Sütunları kendi içinde sıralıyor. Ben sütunların birbirinin devamıymış gibi olmasını istiyorum.

Forma yeni üye oldum, çok inceleyemedim. Zamanım az. Daha önce soruldu ve yanıtlandı ise yönlendirebilirsiniz. Kusura bakmayın.

Tşk.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba,

Dosyayı inceler misiniz.

Kod:
Public Sub Sirala_A_Z()
Range("A2:B13").Sort key1:=[A1], Order1:=xlAscending
End Sub
Kod:
Public Sub Sirala_Z_A()
Range("A2:B13").Sort key1:=[A1], Order1:=xlDescending
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel xp
22/12/2018
Teşekkürler

Teşekkürler. Hemen deneyeceğim.

Excel Vers. ve Dili
excel 2002, türkçe
Sacexcel arkadaşımızın demek istediği bambaşka bir şey galiba. a1:b10 ' aralığındaki değerleri artan ya da azalan şekilde sıralamak istiyor. Yani a1 ve b1 birbirinden bağımsız değerler( aynı şekilde a2 ve b2 ....) ve sıralama şekline göre b sütunundaki değer a sütununa da geçebilmeli.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın ismail0160,

Sanırım haklısınız. "Ben sütunların birbirinin devamıymış gibi olmasını istiyorum." diyor Sayın Sacexcel.

Sheets2 sayfasını ara sayfa olarak kullandım.

Kod:
Public Sub Cift_Sutun_Sirala()
Application.ScreenUpdating = False
Set s1 = Sheets("Sheet1")
Set s2 = Sheets("Sheet2")
AdetA = s1.[A65536].End(3).Row - 1
AdetB = s1.[B65536].End(3).Row - 1
s2.Range("A:A").ClearContents
s1.Range("A2:A" & AdetA + 1).Copy s2.[A1]
s1.Range("B2:B" & AdetB + 1).Copy s2.Range("A" & AdetA + 1)
s2.Select
s2.Range("A:A").Sort key1:=[A1], order1:=xlAscending
s1.Select
s2.Range("A1:A" & AdetA).Copy s1.[A2]
s2.Range("A" & AdetA + 1 & ":A" & AdetB).Copy s1.[B2]
MsgBox "Sıralama İşlemi Bitmiştir.........."
End Sub

Excel Vers. ve Dili
Excel xp
22/12/2018
İlk yazılan cevaptaki kodlara benzer birkaç kod denedim. elimde excel ile ilgili bir iki tane kitap var. İstediğim kodlar olmasa da uyarlamaya çalıştım ancak başaramadım. İkinci kodlar daha işime yara görünüyor ancak deneme fırsatım henüz olmadı. İnternete çok kısıtlı girebiliyorum.

İlginize çok teşekkür ederim. Sanırım bu ikinci kod işime yarayacak. Şimdi bunu formlar ile ggiriş yaptığım bir programa uygalamaya çalışacağım. Bir şeyler yapamak çok güzel.

Herkese başarılar

Excel Vers. ve Dili
Excel xp
22/12/2018
excel de sabır denemesi

Necedet beyin kodları gerçekten işe yarıyor ancak veriler tam olarak sıralanmıyor. Yani a1 den başlıyor a10 kadar oradan b1 e oradan da b10 a kadar bir bütün halinde sıralanmasını gerekirken örneğin b4 ten sonra sıra tersine dönüyor. son bir yardım rica ediyorum olmazsa artık benden pes

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın sacexcel,

Merhaba,

Önce sorunuzu A sütunu ile birlikte B sütununu da sıralısın olarak yaptım. Sonra birbirinin devamı olarak demişsiniz, başka bir sayfada bu iki sütunu birliştirip sıralattım ve tekrar A ve B sütununa yerleştirdim.

Onu da beğenmediniz. Tam olarak ne yapmak istedğiniz örnek ile açıklarsanız yardımcı olmaya çalışırız.

Anladıklarımı yaptım ama sizinle anlaşamadık.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Bu da formülle yapılmış bir örnek.

.

Excel Vers. ve Dili
Excel xp
22/12/2018
Yanlış nalttı isem özür dilerim. İsteğim örneğin a1=1 a2=2...a10=10 b1=11 b2=12....b10=20 gibi bir sıralama. Necdet beyin kodları işe yarıyor sadece sorunum örneğin b4 e kadar istediğimn gibi sıralarken sonra sıralamaya ters şekilde devam ediyor. Beğenmedim diye bir şey yok. Teşekkür de ettim. Zaten artık uğraşmayacağım. Ben elimdeki kitaplardan formülleri uygun şekilde birleştirmeye çalıştım başaramayınca buraya soru yazdım. Yardımlarınız için teşekkürler ama azarlamaya gerek yok sanırım.....