İki Tablodan birinden diğeirnde olmayan verileri çekmek???

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Arkadaşlar çok araştırdım ama bir türlü bulamadım. sql sorgumu yapamıyorum. problemim şu:
iki tablom var

Cariler:
Cari ID, Cari Adı

Bakiyedurum:
Cari ID, BorcuVarmı(checked)

bu iki tabloyu kullanarak borcu olmayanların listesini almak istiyorum. ama sorguyu bir türlü yapamadım

Excel Vers. ve Dili
ofis 2007
select cari ID, Cari Adı, BorcuVarmı from cariler inner join bakiyedurum on cari ID.Cariler=cari Id.Bakiyedurumu where borcuvarmı=-1

Excel Vers. ve Dili
2007 TR
Merhaba buna benzer bir şey de bana lazım. tablolarım aşağıdaki gibi

3 tablom var (temsilciler, musteriler, satislar)

Temsilciler tablosu
t_id
t_adisoyadi
t_tel
t_bolum
t_msay
...

musteriler tablosu
m_id
m_adisoyadi
m_tel
m_adres
m_unvan
....

satislar tablosu
s_id
s_donem
s_tarih
s_t_id
s_m_id
s_u_id
s_miktar
s_tutar
....

bunlari kullanarak belirli bir dönemde hangi temsilcinin kaç müşteriyle alışveriş yaptigini bulabiliyorum. fakat benim sorunum alışveriş yapmadışı müşterilerini de aynı listede görmek.

örneğin A temsilcisinin 85 tane müşterisi var diyelim ve Mart ayı içerisinde bunlarin 80 tanesi ile alışveriş yapmış olsun. tabloları birleştirerek o dönemde kimlerle alışveriş yaptığını bulabiliyorum, fakat alisveris yapmadiklari listede görünmüyor doğal olarak. yani raporda 80 kişi görünüyor. o dönem içerisinde satış yapılmamış 5 kişinin de listelenebilmesi için ne yapmalıyım? sonuçta elde edeceğim listede 85 müşterinin hepsi olacak, ama satış yapılmayanların karşısı boş veya başka bişeyler yazılı görünecek. bu şekilde birşeyi nasıl yapabilirim?

teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Join yani tabloları birleştirme seçeneğini değiştirmelisiniz.. Örneğin A tablosunda olan tüm kayıtları ve B tablosunda eşleşenleri göster gibi..

Excel Vers. ve Dili
2007 TR
Merhaba Taruz
Evet nasıl gözden kaçırdım anlamıyorum. Günün yoğunluğundan olsa gerek sanırım. Sorunumu hallettim. Senin de dediğin gibi left join kullanımı yeterli oluyor. ilgilendiğiniz için teşekkürler