iki tarih ve iki tutar arasındaki gün farkı için formül

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 - Türkçe
Merhaba arkadaşlar ;
Cari ekstre ile ilgili soruma henüz yanıt alamadım, Bende sorumu daha açıklayıcı bir örnek dosya ile revize ettim. Umarım bu sorunuma çare bulursunuz inanın herkezin çok işine yarayacak bir buluş olacaktır. Ben üzerinde bazı çalışmalar yaptım fakat doğru formülleri yerine koyamadım. Umarım sizler başarır ve Ã?zellikle cari hesap işleriyle ilgilenenlerle bunu paylaşırsınız. Yardımlarınız için Þimdiden çok teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 - Türkçe
merhaba arkadaşlar;
Sorumla İlgilenen sekiz kişi var hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. örnek çalışmamda anlaşılmayan bir yer varsa belitirseniz sevinirim. Çözümüne acil olarak ihtiyacım var. Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 - Türkçe
merhaba arkadaşlar;
örnek excel çalışma sayfasındaki birden fazla formüle ihtiyaç duymadan visual basic yardımı ile çözebileceğimiz bir yöntemde işimi görecektir. Çok acil bu uygulamanın olup olamayacağı konusunda haberinizi bekliyorum. Teşekkürler.

G

Guest

Misafir
Merhaba gokay

Dosyada sorunu açıklamışsın ama senin yazdıklarını tam anlayamadım.Senden ricam mesala J26 hücresinde ne istediğin var ne istediğin yerine istediğin şeyin ne olduğu yanında nasıl yapılacağını anlatırsan bende excelde nasıl yapılacağı konusunda fikir vermeye çalışırım diğer hücreler için de geçerli geniş açıklamanı bekliyorum. :?

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 - Türkçe
merhaba türker;
ilgine teşekkür edrim. örnekteki açıklamalarımı değiştirdim. umarım bir çözüm bulabilirsin. Sana şimdiden kolay gelsin.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.lar Gökay...
İlk tablonuzu inceledim. ama bende bir sonuç çıkaramadım.
örn. eğer asıl olan fatura ise faturanın ödemesi tek parçada mı yapılıyor?
eğer öyle ise her faturanın karşısında ödeme vadesi ve ödenmesi gereken miktar belirtilmeli (yani bire bir örtüşmeli)
yok birkaç seferde ödeme kapatılabiliyor ise bir faturaya ait birkaç ödeme zaman ve miktar hücresi ilave edilmeli.
şayet bunu tersi yani ödeme asıl ise o zaman ödemeyi kapsayan faturalar aynı satırda olmalı diye (belki fat.nosu ve firma adı da gerekebilir)düşünüyorum.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 - Türkçe
merhaba muygun;
bu istediğim zaten bir firmanın cari ekstresinden alıntıdır.firma ve fatura bilgileri mevcut fakat evrak numarasındansa benim için tarih ve tutarların kıyaslanması ön planda fakat fatura numarasını referans almak anlamında söylüyorsanız, evet ilave edilebilir. ama bir tesadüf olmadıkça fatura tutarıda evrak no işini görebilir diye düşünüyorum. burada referans noktası faturalardır. çünkü ödemeler fatura kesildikten sonra yapılmaktadır. zor bir durum umarım sonuca varırız.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
cari

Slm.lar..
gerçekten zormuş (vba bilgim yeterli olmadığından ve cari sh.tan pek anlamadığımdan)
ama fikir vermek açısından belki tablonuza katkıda bulunacaklar çıkacaktır.
ama yinede askıda kalan anlıyamadığım noktalar var.
fazla ödeme ne olacak? (fazla ödeme olduğunda gecikme gün sayısı ne olacak)
bir tablo (işlem sayfası) oluşturdum bu tabloya aynı formatta fatura ve ödeme bilgisi girdim sonra makro ile bu tabloyu tarih bazında sıralattım.
2.sayfada (extra sayfası) kriterleri girdim
firma adı (x yada firma adı) c3 hücresine;
işlem türü (x yada f,ö vs...)
fatura no (x)
ve tarih kısmı burda gün için girdiğiniz değer küçük eşitse
ay için girdiğiniz değer küçük eşitse
ve yıl içinde girdiğiniz değer küçük eşitse
yani bu günün tarihini girerseniz bu gün dahil içeren tüm veriler
extra sayfanıza gelir.
burada birkaç işlem yaptırarak girdiğiniz tarihe kadar olan kesilmiş fatura ve toplamı, yapılan ödemeler ve bunun sonucunda bakiye hesabı çıkarttım.
yan tarafında da gün hesabı yaptırdım (bana mantıklı gelmedi ama neyse)
Sonuç: yetersiz soru mantığı ve bilgi ile ancak bu kadar oldu umarım makro bilen arkadaşlar daha sade ve kolay çözüm üreteceklerdir. (bilhassa kapanan faturaların işaretlenmesi) konuyu ilgiyle izleyeceğim. (çözümü bende merak ediyorum)
iyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 - Türkçe
merhaba muygun;
sorumla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. üzerinde oldukça uğraşmışsınız. Ama benim orjinal sorum eğer çözülürse sadece bir firma bilgisi için değil diğer firmaların ekstre bilgilerini bu tabloya yerleştirdiğimizde de sonuç alabilmeyi amaçlıyorum. Bu nedenle problemim tam olarak çözülmediğini düşünüyorum. Yinede ellerinize sağlık.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 - Türkçe
merhaba arkadaşlar;
birkaç gündür cevap bekleyen bu sorumla ilgilenirmisiniz. Ã?zellikle Moderator arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sn gokay

Dosyanızı inceledim. Sanırım muhasebe konularından hiç anlamadığım için ne istediğinizi anlayabilmiş değilim. Çok uğraş gerektirdiği açık, muhasebe konularında deneyimli arkadaşlarımız mutlaka yardımcı olacaktır. Fakat beni gibi muhasebeden hiç anlamayanlar için istediğinizi tam olarak ifade edecek şekilde tablosu doldurulmuş basit bir örnek eklerseniz iyi olacaktır.