iki veritanını birbiriyle güncelleme

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Merhaba, hazırladığım bir veritabanı programı var. bu programı ofiste ve dışarıda kullanıyoruz. dışarıya giden arkadaşlarımızın diz üstu bilgisayarla veritabanı üzerinde yaptığı değişiklikleri ofise döndüğünde ofisteki sabit bilgisayarda bulunan ana veritabanına aktarmak istiyorum. bunu ben şu şekilde yapıyorum; tablolardaki otomatik kayıt numaralarını kontrol ediyorum ve ilave edilen kayıtları (numaralardan kontrol ederek) kopyala yapıştır ile ana veritabanına aktarıyorum ancak bunu tüm tablolar için tek tek yapmam gerekiyor ve uzun zaman alıyor, ayrıca varolan eski kayıtlarda yapılan değişiklikleri ancak kullanıcıların not ettikleri kağıtlardan ana veritabanına tek tek aktarıyorum. tüm bunları yapabilmemin daha kolay bir yolu var mı? varsa nasıl yapabilirim?

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

UPDATE Serbest_Rapor, Serbest_Rapor1 SET Serbest_Rapor.ddlKiminleOturuyor = Serbest_Rapor1!ddlKiminleOturuyor, Serbest_Rapor.ddlGecirdigiKaza = Serbest_Rapor1!ddlGecirdigiKaza, Serbest_Rapor.ddlEvKirami = Serbest_Rapor1!ddlEvKirami, Serbest_Rapor.ddlGecirdigiAmeliyat = Serbest_Rapor1!ddlGecirdigiAmeliyat, Serbest_Rapor.ddlOdasiVarmi = Serbest_Rapor1!ddlOdasiVarmi, Serbest_Rapor.ddlKullandigiCihaz = Serbest_Rapor1!ddlKullandigiCihaz, Serbest_Rapor.ddlEvNeIleIsiniyor = Serbest_Rapor1!ddlEvNeIleIsiniyor, Serbest_Rapor.ddlGecirdigiHastalik = Serbest_Rapor1!ddlGecirdigiHastalik, Serbest_Rapor.ddlOkulaNasilGeliyor = Serbest_Rapor1!ddlOkulaNasilGeliyor, Serbest_Rapor.ddlSurekliHastalik = Serbest_Rapor1!ddlSurekliHastalik, Serbest_Rapor.ddlCalisiyormu = Serbest_Rapor1!ddlCalisiyormu, Serbest_Rapor.ddlSurekliIlac = Serbest_Rapor1!ddlSurekliIlac, Serbest_Rapor.ddlBaskaKalanVarmi = Serbest_Rapor1!ddlBaskaKalanVarmi, Serbest_Rapor.ddlEngelTuru = Serbest_Rapor1!ddlEngelTuru, Serbest_Rapor.durumu = Serbest_Rapor1!durumu, Serbest_Rapor.ddlAileGelirDurumu = Serbest_Rapor1!ddlAileGelirDurumu, Serbest_Rapor.txtKilo = Serbest_Rapor1!txtKilo, Serbest_Rapor.txtBoy = Serbest_Rapor1!txtBoy, Serbest_Rapor.txtKardesSayisi = Serbest_Rapor1!txtKardesSayisi, Serbest_Rapor.txtKayitNo = Serbest_Rapor1!txtKayitNo, Serbest_Rapor.txtVerilisTarihi = Serbest_Rapor1!txtVerilisTarihi, Serbest_Rapor.ddlKanGrubu = Serbest_Rapor1!ddlKanGrubu, Serbest_Rapor.ddlDini = Serbest_Rapor1!ddlDini, Serbest_Rapor.ddlMeslegi = Serbest_Rapor1!ddlMeslegi, Serbest_Rapor.ddlOgrenimDurumu = Serbest_Rapor1!ddlOgrenimDurumu, Serbest_Rapor.txtTelCep = Serbest_Rapor1!txtTelCep, Serbest_Rapor.txtTelEv = Serbest_Rapor1!txtTelEv, Serbest_Rapor.txtTelIs = Serbest_Rapor1!txtTelIs, Serbest_Rapor.ddlYakinligi = Serbest_Rapor1!ddlYakinligi, Serbest_Rapor.txtEposta = Serbest_Rapor1!txtEposta, Serbest_Rapor.ddlMeslegi1 = Serbest_Rapor1!ddlMeslegi1, Serbest_Rapor.ddlOgrenimDurumu1 = Serbest_Rapor1!ddlOgrenimDurumu1, Serbest_Rapor.txtTelCep1 = Serbest_Rapor1!txtTelCep1, Serbest_Rapor.txtTelEv1 = Serbest_Rapor1!txtTelEv1, Serbest_Rapor.txtTelIs1 = Serbest_Rapor1!txtTelIs1, Serbest_Rapor.txtEposta1 = Serbest_Rapor1!txtEposta1, Serbest_Rapor.ddlEngelDurumu = Serbest_Rapor1!ddlEngelDurumu, Serbest_Rapor.ddlSurekliHastaligi = Serbest_Rapor1!ddlSurekliHastaligi, Serbest_Rapor.rdBirlikte = Serbest_Rapor1!rdBirlikte, Serbest_Rapor.rdAyri = Serbest_Rapor1!rdAyri, Serbest_Rapor.rdSag = Serbest_Rapor1!rdSag, Serbest_Rapor.rdOlu = Serbest_Rapor1!rdOlu, Serbest_Rapor.ddlMeslegi2 = Serbest_Rapor1!ddlMeslegi2, Serbest_Rapor.ddlOgrenimDurumu2 = Serbest_Rapor1!ddlOgrenimDurumu2, Serbest_Rapor.txtTelCep2 = Serbest_Rapor1!txtTelCep2, Serbest_Rapor.txtTelEv2 = Serbest_Rapor1!txtTelEv2, Serbest_Rapor.txtTelIs2 = Serbest_Rapor1!txtTelIs2, Serbest_Rapor.txtEposta2 = Serbest_Rapor1!txtEposta2, Serbest_Rapor.ddlEngelDurumu1 = Serbest_Rapor1!ddlEngelDurumu1, Serbest_Rapor.ddlSurekliHastaligi1 = Serbest_Rapor1!ddlSurekliHastaligi1, Serbest_Rapor.rdBirlikte1 = Serbest_Rapor1!rdBirlikte1, Serbest_Rapor.rdAyri1 = Serbest_Rapor1!rdAyri1, Serbest_Rapor.rdSag1 = Serbest_Rapor1!rdSag1, Serbest_Rapor.rdOlu1 = Serbest_Rapor1!rdOlu1
WHERE (((Serbest_Rapor.[NO])=[Serbest_Rapor1]![NO]));

bak ben burda serbest_rapor diye bir tablom var ve birde diskette serbest rapor diye bir tablom var ve ben disketteki tabloyu bağlı tablo olarak alıyorum ve disketi takığ sorguyu çalıştırınca güncellyiyor ben no alanları eşleşenleri güncelle diyorum ama sen herseferinde yeni bir kayıt ekleyeceksen ozaman ekleme sorgusunu kullan gerçi ado ilede yapılır ama bu daha kolay sen bu disket olayını ağdan tablo bağlayarak yapabilrsin sonrada makrolardan sorgu çalıştır dedinmi olay tamam

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Öncelikle gösterdiğin ilgiden dolayı çok ama çok teşekkür ederim. yukarıdaki açıklamaları uygulamalı olarak görebileceğim bir örnek gönderebilir misin? bir de var olan kayıtlardaki değişiklikleri tespit ederek (Yani yeni ilave edilenler değil de eskiden olup da alanlarından bir kısmında değişiklik yapılanları kastediyorum) bunları görmemi sağlayacak ve müteakiben benim onayladıklarımı ana veritabanına aktaracak bir yöntem mümkün mü?

Excel Vers. ve Dili
2003
cevap

zaten bağlı tablo olduğu için sorguyu çalıştırmadan önce bağlı tablodan bakabilrsin birde o herkesin girdiği tabloya bir evethayır onay kutusu koyarsın ve onlar görmez ama senin formunda görünür sorguda ben ölçüt olarak okulnoyu koymuştum bunun yanında sende birde o onay kutusunu -1 olarak koyarsın böylece senin işaretlediklerin bir tek güncellenir ama bu kayıt kayıt olur eğer sen her bir kutu için diyorsan o mümkün değil yani şu kayıtta bu bu kayıtta şu ve bu kutu gibi bir şey mümkün değil