İkincil Anahtar

Excel Vers. ve Dili
ANLAMADIM Kİ O DEDİĞİNİZ NE YARDIM EDİN Bİİİİ
İyi akşamlar.access te ikincil anahtarı nasıl eklerim yardımcı olursanız çok sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
hayır birincili biliyorum. değil, ikincil anahtar.

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Sayın ASIM51;

Sanıyorum sizin bahsettiğiniz, bazı kaynaklarda ikincil anahtar adıyla da anılan yabancı anahtar (foreign key)…

Bildiğiniz gibi birincil anahtarlarlar bir tabloda diğer alanlardan bağımsız, farklı ve benzeri olmayan bir alan üretmek için kullanılır. Yine bu birincil anahtarlar, diğer tablolarla ilişki kurmakta kullanılıyor… Bir tablodaki birincil anahtarı, diğer tabloya (tablolar arasında ilişki kurmak amacıyla) dahil ettiğimiz zaman, ikinci tabloda bir kopya anahtar üretmiş oluyoruz ki, buna “yabancı anahtar” veya “ikincil anahtar” (foreign key) diyoruz… Yani kısaca ve özetle; aralarında ilişki kurulmuş iki tablodan birincisinin birincil anahtarı ikincisinin yabancı anahtarı olmuş oluyor…

Bir örnekle basit hale getirmek gerekirse:

Yukarıdaki tablo ilişkisinde de görüldüğü üzere Yazarlar tablosundaki YazarNo bu tablonun birincil anahtarı. Yazarların kitaplarıyla ilişki kurmak amacıyla oluşturduğumuz ikinci tablo olan Kitaplar tablosunda ise KitapNo alanı, Kitaplar tablosunun birincil anahtarı… Burada Kitaplar tablosundaki YazarNo alanı, Kitaplar tablosuna Yazarlar tablosuyla ilişki kurabilmek için kopyalanmış bir yabancı (ikincil) anahtar oluyor…

İnternetteki veya bu konuda yazılmış kitaplardaki bilgilere baktığınız zaman da İkincil Anahtar (Secondary Key) tanımının; “kopyaları olan bir veya daha fazla niteliğin içerilmesi” ya da “Başka bir tablodaki bir alanı referans vererek tanımlama” gibi ifadelerle yapıldığını görebilirsiniz.

Benim ikincil anahtar tanımından anladığım ve bildiğim bu… Sanıyorum ve umarım aradığınız budur… Eğer değilse ve biraz daha konuyu açabilirseniz forumdaki değerli ustaların daha fazla yardımcı olacağından eminim…

Yukarıda resmini verdiğim örneği ekliyorum…

Saygılarımla…

Excel Vers. ve Dili
bulduuummm,:) dizinden yapılıyormuş.cevaplarınız ve zahmetleriniz için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2003
dizin derken neyi söylüyorsunuz daha doğrusu ikincil anahtarı nasıl oluşturduğunuzu anlatırsanız sevinirim
merak ettim nasıl olduğunu..

Excel Vers. ve Dili
Birincil anahtarı ekledikten sonra, araç çubuklarında bulunan birincil anahtar simgesinin yanında bulunan dizinler butonuna tıklıyoruz,açılan kutucuğun ilk satırında birincil anahtar olarak seçtiğimiz satır bulunuyor.Biz bu kutucuğun ikinci satırından, "alan adı" yazılı hücreye geliyoruz, ve buradan ikincil anahtar olarak seçmek istediğimiz satırı seçiyoruz. İnşallah analatabildim.saygılar..

Excel Vers. ve Dili
2003
çok teşekkür ederim, bende bunu öğrenmiş oldum sayenizde,,,