İleri seviye excel için yol haritası

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
01-07-2025
Selamlar,
Öncelikle ben burada belirttiğim konuyu, "sürekli aynı konuların açılması" adlı konuda dile getirmiştim, ancak bahsedilen başlıktan bağımsız olarak bu konuyu siz değerli dostların fikirlerine açmanın faydalı olacağını düşünüyorum.
Konu : İleri seviye excel için yol haritası oluşturmak.
Kategorilendirilmiş bir bilgi haritası gibi.
Makro öğrenmek isteyenler için farklı adımlar
Formülleri öğrenmek isteyenler için farklı adımlar. Bu adımlar hakkında da görüşler belirtilebilir, kolaydan zora, sık kullanılandan az kullanılana gibi.
Ve her adım sonunda bilgileri test etmek için bir sınav mesela yada yeni açılan konuya cevap verilerek bir puanlama.
O kadar çok şey geçiyor ki kafamdan bunları cümleye dökmeye korkuyorum, toparlayamam dağıtırım diye :)
Bu konudaki fikirlerinizi merak ediyorum, bu çalışmanın amaçlarından bazıları şunlar olabilir;
Ülkemizdeki en büyük excel forum olduğumuz kesin, ancak bu rakipsiz olduğumuz anlamına gelmez, bunun için Türkiye'deki excel otoritesi olabilmek. Ne demek istiyorum? Şöyle; etrafınızda ofis programları kullanma sertikifası alan kullanıcılara bakın, yada çalıştığınız kuruluşlardaki bilgi işlem departmanları, yazılım uzmanlarına bakın bir çoğunun emin olun ki buradaki orta seviye excel bilenler kadar bile excel bilgisi yoktur. Ama bu forumdaki uzmanlarımıza baktığımızda durum çok farklı. Sonuç olarak "excel web" tarafından tescillenmiş bir sertifika piyasa geçerliliği çok daha değerli olacaktır.
Belki buradan tescillenmiş kullanıcılar, hayal ettikleri görevleri üstlenebilecekler, ve excel web bunlara vesile olacaktır.
Belki bir gün her firma için excel doktor kadroları bile açılabilir (ar-ge, bilgi işlem, planlama departmanları içerisinde). Ki bence yine bence tabii böyle bir kadro kesinlikle çok faydalı olacağını düşünüyorum, yada firmalara excel danışmanlığı gibi.
Çalıştığınız firmalara zamanınız olduğunda bir de şu gözle bakmayı dener misniz?
Ofis çalışanları neler yapıyor, hangi veriler giriliyor, nasıl raporlanıyor?
Hatta bazı üyelerin mesajlarına dikkat ediyor musunuz, biz bu iş için (örnek formülle yapılacak bir işi manuel yapmaktan bahsediyor.) günlerce uğraştığımız oluyor dediğini. Ve bazı konular özellikle nöbet dağılımları, bir hastane düşünün ve nöbet programı düşünün, iş yoğunluğunun en üst düzeylere ulaştığı zamanda aynı sayıda eleman çalışıyor, işlerin seyrek olduğu zamanda, bu personeli nasıl etkiler hiç düşündünüz mü?. Diyeceksiniz ki zaten böyle yapılıyor ama , her zaman bir karar verici tarafından yapıldığı için çoğu zaman personel memnuniyetsizliği olur, unutmayalım ki excel torpil yapmaz. Halbuki önceden tespiti yapılmış sonrası için ön görülen durumlarda daha fazla eleman diğer zamanlarda daha az eleman ile yada daha farklı yöntemler ile (tabi yine excel yardımı ile) nöbetler daha adaletli hale getirilebilir. Olmaz mı dersiniz, Kesinlikle olur diyorum.
Biraz abarttığımın farkındayım, ancak sorunla karşılağınızda bunun ilk çözümü excelde arayın, bakın neler değişiyor.
Exceli ileri seviyede öğrenmek; Bir çok bilgi girişinin daha hızlı, daha doğru
girilmesi ve aynı şekilde raporlama için bu kesinlikle şart.
Yazdığım yazıyı iki kere okudum yine biraz dağılmış, ama siz görüşlerinizi paylaşırsanız zaten bir şekil alacaktır konu.
Bu konuyu Sn. Murat Beyin açtığı konudan yola çıkarak yazdım, konusunun tekrarı gibi olduğu ise lütfen mesaj fazla dağılmadan silelim.
Herkese selamlar.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
exel 2002
Sayın @konas06,

Yazdıklarınızı baştan sona okudum.Ve Baştan sona söylediklerinize katılıyorum.Ben çok iyi excel bilmiyorum ama öğrenmek için çaba harcıyorum,zaman harcıyorum işimin gerektirdiği ölçüde.Burdaki çok değerli arkadaşlardanda çok yardımlar aldım, üzerine kendimde bişeyler katmaya çalıştım ve gerçekten iş hayatımda excelle alakalı olarak işimizi bir nebze olsun kolaylaştırmak adına çok güzel şeyler ortaya çıktı.Ben istiyorum ki,hep yardım alan değil yardım edecek düzeyde de bilgi birikimine sahip olayım.Konuyla alakalı olarak forum yöneticileri ve ileri seviyede bilgi birikimine sahip olan arkadaşlarımız bizi bu konuda gelişmemizde yardımcı olsunlar o zaman her daim duacıları oluruz.En azından ben kendi adıma bunu söyleyebilirim.Gerçekten burdaki arkadaşlar benim gözümde birer excel dahisi,hiç bir sorum yanıtsız kalmadı şimdiye kadar.Ve benim olmaz buda yapılamaz dediğim şeyleri yaptı burdaki arkadaşlar.Gerçekten minnettarım.İnşallah bahsettiğiniz olaylar gerçekleşir ve biz gerçek exceli öğrenmek isteyenler için bir yol haritası oluşturulur.Burda öğrendiğim en önemli şey hakkaten excel bir derya denizmiş.Tüm arkadaşlara teşekkürler.

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Sayın üstadlar, moderatörler, excelciler sadece bir arkadaşım hariç kimse yorum yazmadı.
Kısaca şöyle sorayım isterseniz, kendinizi bir excel hocası gibi düşünün, ve birisi geldi size danışıyor.
Exceli ileri seviyede öğrenmek istiyorum nereden başlamalıyım ve nasıl devam etmeliyim.
Cevabınız ne olurdu.

Siz elbette istediğiniz gibi yazabilirsiniz ama eğer neler yazacağınız konsusunda tereddüt varsa şu sorulara cevap arayabiliriz ?

1- Genel Hatları ile (Örnek : önce formüller, sonra makrolar gibi)
2- Sonra Formüllerde sık kullanılandan az kullanılana göre öğrenilmesi gereken formüller.
3- En çok birlikte kullanılan formüller yine sık kullanılandan az kullanılan sırasında
4- Birlikte kullanılan formüllerde; mantık nasıl yürütülmesi gerekiyor.
Sonra Makrolar yine aynı şekilde.
Belki özet tablolar bunların önüne geçer.
Ve bir şey daha bu verilen formüller yada makrolar ile ilgili örnek uygulama yada formül açıklarımın olduğu linkler.
Yani sonuç olarak öğrenmek istediğim; Bu siteye yeni gelen bir üye, excel öğrenmek isteyen biri , nereden başlaması gerektiğini bir şekilde öğrenmesi gerekiyor diye düşünüyorum.
Lütfen özellikte siz değerli hocalarımız müsait olduğunuzda yönlendirmelerde bulunursanız özellikle yeni üyelerinin faydalanacağı önemli bir kaynak olacağını düşünüyorum.
Hatta her gün yeni bir formülü görüp kafası karışan bizlerin de.

Son düzenleme:

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Bana göre;
Fonksiyonlar için; ilk önce EĞER, EĞERSAY, DÜŞEYARA, İNDİS, KAÇINCI, SATIR, SÜTUN öğrenmesi gerekir.

Makro için de; RANGE, CELLS ve DÖNGÜLER ilk öğrenmesi gereken temel konulardır.

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2010 tr 32bit
13-06-2029
Excel iyi huylu bir hastalık ve insan bile bile kendine bunu ya da kendini buna bulaştırıyor, fena da olmuyor. Hem özel hem iş problem ya da akışında süper hız getiren harikalar sık sık yaratan birşey, mesela 15 000 satırlık mail adreslerini, mükerrerlerini silip bir de harf sırasına dizmek , normalde birkaç gün almalıyken; excel'de 15-20 saniye sürüyor. Dolayısı ile sonraki aşamaya 1 dakika sonra geçmek mümkün oluyor.

Benim fikrimce önce ana kanalı belirlemek gerek, öğrenmek için ....
Ya formülleme ya da makrolama.. İkisi birden aynı anda olmuyor. Birini sonraya bırakmak, bir çalışan için mecburi istikamet gibi.

Sonra da puzzle başlar. Daha önce ortaya çıkan formül ya da makroları , nasıl ve neden o işi yaptıklarını anlayarak toplamak ve arşive atmak gerek. Sitede derlenmiş olarak ikisi de var. Ayrıca excel dersanesi de var .
Velakin ; öğrenme konusunu şırınga ya da serum içinde veya hap tarzında değil ama deneme yanılma ile sağlamlaştırmakla mümkün.

Yani arşivlediniz, yeterli değil. Bir konu içinde o parça bilgileri bir algoritma içinde birleştirip sonuca giden yolu kısaltmanız gerek. Ne zaman ki , baka yapa değil de problemin çözüm formül ya da makrosunu kafadan yapmaya başlarsınız; o vakit öğrenme gerçekleşmiş demektir.

Bir tek yardımcınız var, o da sabır ...

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Anlaşılan ustalar, herkesin excel öğrenmesini istemiyor, şaka yapıyorum tabii.
Ancak bu konudaki yönlendirmelere ihtiyacımız var.
Sadece ustalar değil, diğer üyelerde bu konuda ne düşündüklerini yazarlarsa belki ustaların yönlendirme ihtiyaçları artabilir.

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 365 (64 bit) - Türkçe
Forumu düzenli takip edin; ilginç konu ve teknikleri unutmamak için arşivleyin; soru sormuyorsanız bile sorulan sorular için çözümler arayın ki, yeni şeyler keşfedip öğrenebilirsiniz... gerisi kendiliğinden gelir.

Ben yeni üye olduğum günlerde hemen hemen geriye dönük tüm başlıkları okumuştum.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Bir öğretmen olarak tecrübelerim sonucu öğrenmede en etkili yöntemin uygulama ve sık tekrar olduğunu söyleyebilirim. Masa tenisi oynayanlar bilirler: Bu oyunu ilk öğrendiğinizde topu masaya nasıl denk getireceğinizi bilemezsiniz. Hatta tüm kuralları öğrenirsiniz; fakat yine de iyi bir oyun çıkaramazsınız. Bir sene fasılasız bu oyunu oynadığınızda, artık oynarken topa bakma ihtiyacı bile duymazsınız. Bir sene boyunca iyi bir hocadan ders mi aldınız, hayır... Sadece başlangıç kısmında oyunun nasıl oynanacağı konusunda birilerinden yardım almışsınızdır. (Tabi karşınızdaki oyuncunun kalitesi öğrenme hızınız artıracaktır. :)) Sonrası, sizin bu oyunu sürekli oynamanızın sonucudur.
Bu nedenle sorulan sorulara cevap aramak, çözülmüş soruları incelemek ve en önemlisi kendinize ait bir projeyi tamamlamaya çalışmak, bu aşamada işin uzmanlarına sorular yöneltmek epey bir mesafe katetmenizi sağlayacaktır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Kendimden örnek vermek istiyorum;

Ben işim gereği excelle aşırı derecede haşır-neşir oluyorum. İşe ilk başladığım yıllarda excelin ofis işlerinde çok etkili olacağını anlamıştım. O zamanlar çevremde çok iyi bilen ve hakim olan kişiler yoktu. Kendi kendime bir yere kadar öğrendim. Daha sonraları bilgi işlem departmanına ilgi duydum. Bu departmanda bilgisayarın önemini daha da iyi kavradım. Kafamda bazı belirsiz konular şekillenmeye başladı. İşyerimde her probleme beni göndermeye başladılar. Tabi o zamanlar genciz bu tarz işler hoşuma gidiyordu. Zevk alarak insanlara yardım ediyordum. Yardımcı oldukça yeni bilgiler öğreniyordum. Öğrendikçe merakım daha çok artıyordu. Kendi kendime karar aldım. İleriki dönemde başarılı olabilmek için bilgisayara ve excele iyi derece hakim olmam gerekiyordu. Bunu kendime hedef olarak belirledim. Hiç yılmadan ve çoğu zaman gece yarılarına kadar uykusuz kalarak elimdeki dosyalarla tekrarlar yapıyordum. Netteki excel sitelerinden bihaber yaşıyordum. Bir gün işimde terfi aldım. Daha yoğun excel kullanılan bir bölüme geçtim. Sürekli ve yoğun raporlar ve analizler hazırlanıyordu. Ve kendime çok güveniyordum. Ben exceli nasıl olsa biliyorum. Bu bölümde çok zorlanmam dedim. İşin başına geçtim. Bazı raporları benim hazırlamamı istediler. Dosyaları açtım. Birde ne göreyim ! Dosyalarda bağlantılar oluşturulmuş. Ben daha o güne kadar böyle bir olayın yapıldığını bilmiyordum. O zaman anladım ben excelde sıfır denecek kadar az şey biliyorum. Hemen işe koyuldum. İlk olarak aklıma nette excel yardım sitelerinin olması gerektiği geldi. Hemen arama yaparak ilgili siteleri keşfettim. Siteleri incelemeye başladım. Yapılan işlemleri gördükçe moralim bozuldu. Ben daha excelin "E" harfinin yarısını bilmiyormuşum dedim. Ama yılmadım. Bu beni kamçıladı. Başladım başlıkları incelemeye. İlk olarak fonksiyonlu çözümleri inceledim. Düşünün çevremde bir tane exceli iyi bilen kimse yok. Sadece finans müdürümüz vardı. Onun şirket için hazırladığı dosyaları bana verdiler. Onun sayesinde ufkum genişledi. Dosya bağlantıları ve fonksiyonların varlığından haberdar oldum.

Fonksiyonları inceleyerek olaya başlamam benim için çok faydalı oldu. Böylece excelin temelini sağlam kurmuş oldum. Fonksiyonlar bölümünde çok fazla seçenek var. Ben işim gereği daha çok birden fazla kritere göre işlem yapabileceğim fonksiyonları öğrenmeye gayret ettim. Bunlar kısaca (TOPLA-ETOPLA-EĞERSAY-TOPLA.ÇARPIM-İNDİS-KAÇINCI-DOLAYLI-DÜŞEYARA-YATAYARA-ARA ve daha niceleri) fonksiyonlarıdır.

Çevremdeki ofis arkadaşlarımdan sorular geliyordu. Nette araştırma yapıp kendim öğrendikten sonra kişilere bu bilgileri aktarıyordum. Bu bilgi alışverişleri benim kısa sürede gelişmeme sebep oldu. Daha sonra boş vakitlerimde forumlardaki sorulara çekinerek yanıt vermeye başladım. Çekinmemin sebedi insanları yanlış yönlendirmekti. Ama baktim ki kişiler verdiğim yanıtlardan olumlu sonuçlar alıyorlar. Bu da beni kamçıladı. Artık hergün soruları yanıtlamak hobi halini almaya başladı. Cevap verdikçe yeni bilgiler öğrendim. Bu böyle uzun bir süre gitti. Daha sonra işlerimde artık fonksiyonların yetersiz kaldığını hissetmeye başladım. Bir basamak daha çıkmam gerekiyordu. Bu basamak MAKRO basamağıydı. Bu konuda çok fazla bilgi var. Doğrusunu öğrenmem gerektiğini düşünerek kendime bir kitap aldım. Kitabı okudukça "vay be excelde neler yapılıyormuş" ifadesi ile zevkle devam ettim. Okuduklarımı uygulamaya başladım. Tabi bu süreç uykusuz geceleri beraberinde getirdi. Hiç yılmadan 3 ay boyunca yoğun bir tempo ile çalıştım. İnanın çevremdeki bu konuda bilgi sahibi olan herkesin başının etini yiyordum. Özellikle bilgi işlem departmanındaki abilerimin kafasını çok şişiriyordum. İlk öğrendiğim makro "bir sayfadan butona tıklayarak başka bir sayfaya geçmek" makrosudur. Bunu bilgi işlem sorumlumuz öğretmişti. Bunu öğrendiğim dakikada kafamda şimşekler çaktı. Ben bu bilgiyi dosyalarıma nasıl uyarlarım dedim. Hemen işe koyuldum. İşin içine girdiğimde karşıma bir sürü bilmediğim ifadeler çıktı. Bunları netten ve elimdeki kitaptan deşeleyerek iyice kavramaya çalıştım. Kavradıkça hoşuma gitmeye başladı. Biraz kendime güvenim geldiğinde yine forumdaki makro ile ilgili sorulara yanıt vermeye başladım. Bunlar gerçekten insana çok iyi tecrübe oluyor. Bütün üyelerimize şiddetle tavsiye ediyorum. Ve birde baktım ki yıllar geçmiş. Şimdi forumumuzun moderatörlerinden birisiyim.

Size ve bu işe gönül vermiş kişilere tavsiyem;

İlk olarak etkili bir kitap almalarıdır. Kitaba ek olarak forumun ilgili eğitim bölümlerini iyice incelemeniz sizlere çok faydalı olacaktır. Çünkü çoğu kitapta temel bilgiler anlatılıyor. Detaylı özellikler için forumları mutlaka takip etmelisiniz. Zaten gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Temel bilgilere hakim olduktan sonra (menüler+fonksiyonlar) bu tempo ile 3 ay bu işin üzerine yoğunlaştıktan sonra kendinizdeki gelişime hayretler içinde bakacaksınız. Ama dediğim gibi bu işi sevmelisiniz ve gönül vermelisiniz.

Emir Hüseyin Çoban

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Tr - Win10 x64
. . .

Makrolar için, ben şu yolu izledim ve giriş seviyesini aştığımı düşünüyorum.

- Makro kaydet
- Değişkenler nedir ve kullanı mı
- İf Then Like Elseif (eğer vb.) kod yapısı
- En az bir döngü (for-next)

Bu ana başlıkları öğrenmekle başlarsanız, çoğu sorunu çözmeye başladığınızı göreceksiniz.
Bu başlıklarda en fazla 20-30 günde öğrenilecek konulardır.

. . .

konas06

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis 2016 Türkçe
01-07-2025
Değerli üstadlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim, Özellikle Korhan Beyin samimi bir şekilde kendinden örnekleyerek bizlere yol göstermesi çok önemliydi.
Bence bu konu sürekli açık kalmalı, herkes belki kendi excel yol hikayesini yazıp birilerine ilham kaynağı olabilir.
Bu arada halen bu konuda bilgi paylaşmak isteyen herkesin fikrine ihtiyacımız halen vardır.
Herkese selamlar.

Hüseyin

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 - Türkçe
Merhaba,
aşağıdaki yazacaklarım direkt konu ile ilgili olmayabilir.
Öyleyse Moderatör arkadaşlar mesajımı silebilir :)

Excel öğrenmenin önündeki en büyük engel insanın kendisidir.
Genelleme yaparak yazıyorum (İstisnalar kaideyi bozmaz) ;
EMEK HARCAYARAK ÖĞRENMEYİ SEVMİYORUZ!!!!!

Bugün hangi dizileri izliyorsunuz diye başlık açsak her akşam en az 3 saat süren bir kaç diziyi izlediğini bir çok kişi yazar.
Başka bir başlıkta "Excel bilginizi neden geliştiremiyorsunuz?" diye sorsanız aynı kişiler "Vakit olmadığı için" şeklinde yanıt verir.

Kendimden örnek vereyim;
Ben Exceli askerdeyken öğrendim.
Benimle benzer imkanlara sahip 60 kişilik bir takımdaydım.
Akşamları boş muhabbetlerin yapıldığı ve Kemal Sunal filmlerinin onlarca defa izlendiği "Gazino" da vakit öldürmek yerine Excelin yardım sayfalarını okuyarak sıfırdan Excel öğrendim.
Diğer 59 arkadaşımın "Vakitleri olmadı".
Benim öğrendiğim zamanlar www.excel.web.tr gibi kaynaklarda yok tu tabii ki :)

Askerden döndüğümde iş arıyorken "Microsoft Programlarının Eğitimini Verecek Eğitmenler Aranıyor" ilanını gördüm.
Kiraz Eğitim ve Danışmanlıktı galiba adı.
Başvurdum ve işe alındım.
Sonradan öğrendim ki;
Kiraz Eğitim taşeron olarak Koç Holding personeline eğitimler veriyormuş.
Ben de yaklaşık bir yıl süreyle İstanbul Bayramoğlu' ndaki KOGEM de Eğitimler verdim. (Yıl 1996-1997)
Bu eğitimler bilgimin tam anlamıyla oturmasını ve gelişmesini sağladı.

Özetle;
Eğer biraz fedakarlık yapar ve emek harcarsanız öğrenmek için artık çok fazla kaynağınız var.
Kitaplar, forumlar, bloglar, video eğitimler, yerinde eğitimler vs. vs.

Amacım yermek değil, tersine isteyince olacağını anlatarak motive etmektir.

Saygılarımla