İlgili hücreye bakıp, dosyasını açıp, bir sonraki hücreyi açılan dosyaya nasıl yazdırıp kaydettirebilirim ?

Excel Vers. ve Dili
2016
Merhaba, benim şöyle bir sorum olacaktı. Benim hazırladığım bir listem var 30 sütun ve 8 satırdan oluşuyor.

Örneğin; A1 hücresinde "1", A2 hücresinde "2", A3 hücresinde "7" yazıyor. Ve bu 127 no'lu excel dosyam demek oluyor. Devam ediyorum ;

B1 hücresinde "2", B2 hücresinde "6", B3 hücresinde "7", B4 hücresinde "8" yazıyor. Bu da 2678 no'lu excel dosyam oluyor.

Görsellik olması açısından her bir rakamı alt alta hücrelere yazıyorum, fakat aramada şöyle bir kolaylık olması açısından sayfanın altlarına inip =A1&A2...., yan hücreye geçip =B1&B2.... şeklinde kod girerek yukarıda tek tek hücrelerde yazan rakamları yan yana yazdırmayı düşündüm. Şimdi kod girdiğim yerlerde hücreler şu şekilde oldu;

127 - 2678...

Şimdi sorum buradan sonra başlıyor. Ben, 127 yazan ilk hücremde 127 no'lu dosyamın açılmasını ve sıradaki boş sütunuma peşinden gelen sütunun kopyalanmasını istiyorum.
Yani önce hücredeki sayıya bakacak, atıyorum 3578 de olabilir bu, 123457 de olabilir. Hücrede ne yazıyor ise o no'lu dosyayı açarak bir sıra sonrasındaki sütunu açtığı dosyadaki gelen sütuna yazdırıp, kaydedecek.

Son olarak şöyle özetleyeyim, hücrede 127 yazdı, hücreye baktı 127 yazıyor, 127 no'lu dosyayı açtı, sıradaki boş sütunu buldu, peşinden gelen B1 hücresindeki "2"'yi B2 hücresindeki "6"'yı B3,B4 diye devam ederek sıradaki boş sütuna yapıştırdı ve son olarak kaydedip 127 no'lu dosyayı kapattı.

Sıradaki işlem 2678 için başlayarak aynı şekilde devam edecek. Hücrede yazana bakacak 2678 yazılmış, 2678 No'lu dosyayı açacak şeklinde devam edecek.

Umarım anlatabilmişimdir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2016
Tekrar merhaba, ilerlememe taban olacak bir kod yazabildim. Aşağıdaki bu kodda veri giriş listesi sayfamdaki A70'deki ilk değere bakıyor, 125 ise 125 dosyasını bulup açıyor ve bir sonraki yazılmış değeri 125 dosyasında son boş sütuna kopyalıyor. A70'deki değer 125 değil ise makroyu sonlandırıyor.
Ben şunun nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorum, aşağıdaki 125 isimli dosyamın görüntüsü, 30. sırada liste bitiyor ve bir altına aynı biçimde kopyalanıp 31 olarak devam ediyor ve 60'da son buluyor. Bu yazmış olduğum kod 60. sırayı doldurduğunda tekrar bir altına aynı listeyi kopyalayıp 61. sırasından kopyalamaya devam etmesini istiyorum, ta ki 90. sıraya gelene kadar. 90'dan sonra döngü belirttiğim şekilde devam etmeli.
Bunu nasıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz ?

Kod:
Sub Bir_İki_Beş()
'
' Bir_İki_Beş Makro
'

'
Dim birikibeş As Variant

birikibeş = Sheets("sayfa2").Range("b2") & "125.xlsm"

If Range("a70").Value = "125" Then
    Range("B3:B10").Select
    Selection.Copy
    Workbooks.Open birikibeş