İlginç bir Döngüsel Başvuru hata

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Ay sayılarına manuel değer verebildiğim hücre, (C17 hücresi) ve bu hücreye girdiğim değere göre hesaplama yapan dosyamın üç ayrı sayfasında formüller var. Malum ay sayısı 1 den 12'ye kadar. Bu güne kadar 8.nci ay dahil sorun yaşamadığım ay sayısı hücresine 9 yazdığımda döngüsel hata veriyor. 10, 11,12 yazdığımda da sorun yok. Bulabilmek için önce başvuran hücreleri tek tek, bulamayınca baş vuran hücrelerin tamamını sildim. Başvuruları denetle dedim, hiç baş vuru yok. Ama hücreye 9 değeri verdiğimde döngüsel başvuru uyarısı veriyor.
Geçmiş tecrübesi ya da bilgi dağarcığında çözümü hakkında bilgi sahibi dostlardan yardım rica ediyorum.

muhasebeciyiz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016
64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
21-12-2027
Excel'de döngüsel başvuru hatası genellikle bir hücrenin kendisini veya dolaylı olarak kendisini referans alması durumunda ortaya çıkar. Ancak sizin durumunuzda, bu tür bir hata yalnızca belirli bir değer girildiğinde ortaya çıkıyor, bu da sorunun biraz daha karmaşık olabileceğini gösteriyor.
  1. Döngüsel Başvuru Hatasını İzole Edin:
    • Eğer belirli bir değeri (örneğin, 9) girildiğinde hata alıyorsanız, öncelikle bu değeri tetikleyen hücreleri belirlemeniz gerekebilir.
    • Formül İzleme: Excel’in "Formül İzleme" özelliğini kullanarak hangi hücrenin hangi hücrelere başvurduğunu görebilirsiniz. "Formüller" sekmesinde bulunan "Bağlantıyı İzle" ve "Bağlantıyı Bul" araçları bu konuda yardımcı olabilir.
  2. Özelleşmiş Hata Kontrolü Yapın:
    • Hata Denetleyici: Excel’de “Hata Denetleyici” özelliği ile hücrelerinizdeki formülleri inceleyebilirsiniz. Formüller sekmesinde “Hata Denetleyici” seçeneğini kullanarak, döngüsel başvuru hatasına neden olan hücreleri tespit edebilirsiniz.
  3. Manuel Kontrol Yapın:
    • Hücreleri Tek Tek Kontrol Edin: Özellikle döngüsel hatayı tetikleyen ay sayısının (9) kullanıldığı formülleri ve hücreleri manuel olarak kontrol edin. Özellikle bu sayıya bağlı olarak değişen hesaplamaları ve referansları dikkatle gözden geçirin.
  4. Veri Bağlantılarını Kontrol Edin:
    • Eğer dosyanızda veri bağlantıları veya dış referanslar varsa, bu bağlantılar da döngüsel başvuru hatasına neden olabilir. Özellikle veri bağlantılarının doğruluğunu ve yapılandırmasını kontrol edin.
  5. Geçici Çözüm:
    • Özellikleri Test Edin: Hata oluşturduğunuz ay sayısına özel bir test yaparak, değeri değiştirip formülleri izleyerek hangi hücrenin döngüyü tetiklediğini bulmaya çalışın.
  6. Excel Ayarlarını Gözden Geçirin:
    • Döngüsel Hesaplamayı Kapatma: Excel’in döngüsel hesaplamayı devre dışı bırakma seçeneğini deneyebilirsiniz. "Dosya" menüsünden "Seçenekler" > "Formüller" bölümüne gidip "Döngüsel Hesaplama" seçeneğini kapatıp kapalı olduğundan emin olun. Bu, döngüsel başvurunun size gösterilmemesine neden olabilir, ancak sorunun kaynağını bulmanıza yardımcı olabilir.
Bunlarla çözüme ulaşamazsanız örnek dosyanızı ekleyiniz

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 Türkçe
Excel Ayarlarını Gözden Geçirin:
  • Döngüsel Hesaplamayı Kapatma: Excel’in döngüsel hesaplamayı devre dışı bırakma seçeneğini deneyebilirsiniz. "Dosya" menüsünden "Seçenekler" > "Formüller" bölümüne gidip "Döngüsel Hesaplama" seçeneğini kapat
İnanamadım.
Dngüsel Hasaplamayı tıkladığımda doğrudan döngüsel hata veren hücreyi gösterdi. Benim daha önce oklarla görememe nedeninini de böylece fark ettim. Süzülen satırlar içinde kalan bir hücre imiş.
Yeni bir şey öğrendim.
Teşekkür ederim.