ilişkilendirme

Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
fiat artırma

selam herkese arkadaşlar.

3 tane tablom var ve ben bunları bir türlü ilişkilendiremiyorum.

müşteriler tablomdaki müşteri numarası ile müşteribilgilerinde ve çalışanlardaki müşterinumarası bölümlerini ilişkilendirme çalıştığımda
"dizin veya ilişki tanımında geçersiz 'müşteri no' alan tanımı" die bir uyarı . ben bunun çözümünü aynı veri türü kullanarak giderdim ama müşteri illişkilerinde müşterinumarası sıfır iken müşterilerde 1 oluyor. yani bir tutarsızlık oluyor. bunu nasıl giderebilirim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
dosyayı unutmuşum buyrun burda.

arkadaşlar yukardaki projede müşterilerin aldığı ürünleri gösterecek.
çalışanların hangi müşterilere hizmet verdiği gösterilecek
müşteribilgi tablosu ile müşteriler tablosundaki müşterino alanları birbirine eşit olacak daha sonra müşterino1 olan birsinin bilgiler gözükecek. bu işlemleri gerçekleştiremedim. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın sheak,

Birincil anahtar atamamışsınız. Tekrarsız veri olmayınca tutarsızlık da oluşur. Anladığım kadarıyla müşteriler ve müşteribilgileri tablolarında müşteri no birincil anahtar olmalı. Yaptıktan sonra ilişkiler oluşturulabiliyor.

İyi çalışmalar:)

Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
kardeş ikiside 1.cil anahtar olunca birbir ilişki oluyor bu da çalışmıyor.

ve

"dizin veya ilişki tanımında geçersiz 'müşteri no' alan tanımı" die bir uyarı veriyor.

Excel Vers. ve Dili
Haklısınız.
Şu kodları eklemeniz gerekiyor:

MüşteriBilgileri Formuna:

Kod:
Private Sub Form_Load()
Me.MüşteriNo = Forms![Müşteriler]![MüşteriNo]
End Sub
Müşteriler formu Müşteri bilgileri aç düğümesinin klik olayına:

Kod:
Private Sub Komut32_Click()
On Error GoTo Err_Komut32_Click
    Dim stDocName As String
    Dim stLinkCriteria As String
    stLinkCriteria = "MüşteriNo=Forms!Müşteriler!MüşteriNo"
    stDocName = "musteribilgileri"
    DoCmd.OpenForm stDocName, , , stLinkCriteria
Exit_Komut32_Click:
    Exit Sub
Err_Komut32_Click:
    MsgBox Err.Description
    Resume Exit_Komut32_Click

End Sub

Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
ya bana küfür edeceksiniz ama önce bizim hocadan başlayın. bize bunları öğretmedi :( nasıl olacak bu.
yarına projeyi göstermem gerekiyor yardımcı olabilirmisiniz?

mümkünse msn : tahagur006@hotmail.com

Excel Vers. ve Dili
Sayın sheak,

Hiç telaşa gerek yok. Düzeltilmiş uygulamayı gönderiyorum. Şimdi yapılanları anlatayım:

Siz müşteriler formunda müşteri bilgi formunu aç düğümesine bastığınızda bir bağlantı kriteri verirseniz o zaman eğer var ise ilgili kaydı bulup getirir.

Eklediğim tek satır:

Kod:
stLinkCriteria = "MüşteriNo=Forms!Müşteriler!MüşteriNo"
Burada MüşteriNo sunun Müşteriler formundaki MüşteriNosuyla eşitliyoruz.

Diğer kodları accss sihirbazi otomatik olarak ekliyor

Eğer kayıt yok ise o zamöan yeni bir kayıt açıp

Kod:
Private Sub Form_Load()
Me.MüşteriNo = Forms![Müşteriler]![MüşteriNo]
End Sub
İyi çalışmalar

Satırlarıyla da Açılan formun (MüşteriBilgi formu) MüşteriNo alanını Müşteriler formunun MüşteriNo suna eşitliyor.

Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
valla çalışacak gibi akşama kadar burda iseniz ben bugun soru sorarım akşama kadar :D teşekkürler şimdiden

Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
arkadaşlar çalışmayan çalışanları listelemem içine ne yapmalıyım sizce?

Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
arkadaşlar güncelleştirme sorgusu hazırlayacağım ama şimdi istediğim farklı bir durum var.

güncelleştirme sorgusunda fiat artışını biz ayarlarız. ama diyorumki parametre değeri girdiğimiz bir kutucuk gibi bir kutu açılsın oraya artacak % miktarını girelim. daha sonra mesaj olarak "ürünleriniz % (girilen miktar) artırıldı" die bir uyarı mesajı çıksın.

Excel Vers. ve Dili
Sayın sheak,

Tüm sorularınız çözümü için örnek eklerseniz daha çabuk sonuca ulaşırız. Çözümden sonra takıldığınız noktaları cevaplandırırım.

Böylece daha çabuk ilerlemilş oluruz.

Excel Vers. ve Dili
Güncelleştirme sorgusuyla ilgili örnek ekde.

Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
yukardaki örnek ile aynıdır. ama bi daha yolluyorum

Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
güncelleştirmede uyarı veremiyoruz demi? sonunda ürünleriniz su kdar artırıldı die delphideki showmessages penceresi gibi?

Excel Vers. ve Dili
Sayın sheak,

Güzel olmuş ama bir de tam olarak ne istediğinizi de yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
neyse boş verdim artık :D elinizde dosya varken size zahmet müşteriler tablosu ile müşteribilgileri tabloları arasında kurulan ilişkide bir tutarsızlıkmı ne var bi incelerseniz sevinirim. ben 5 nolu müşteri formunu doldurdum müşteri bilgileri diince 1 geriden devam ediyor. yani müşteriler tablosunundaki müşterino 5 iken müşteribilgileri tablosundaki müşterino 4 oluyor

acceste tüm verileri sıfırlama die bir olay varsa belki onunla giderebilirim. ama sorunun kaynağını çözdüm.

birisinde otomatik sayı 1 den başladı dierinde 0 dan başladı bunu bi halletsek sunacaım. bu arada geliştirmek için fikirlerinizi bekliyorum.

Excel Vers. ve Dili
Sayın sheak,

Resim eklemeyi de pek ole nesnesiyle yapmıyoruz. Çünkü resimleri bmp formatında gömyor uygulamaya Access. Fotoğrafları ayrı bir klasörde tutup veri tabanına veri yolunu kaydediyoruz, böylece resim kutusunda veri yolundaki resim görünüyor. Forumda örnekleri var.

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
peki müşterilerin numaraları arasında tutarsızlık oluyor buna ne yapabiliriz. birde bugune kadarki tüm her şeyi nasıl silerim tüm verileri

müşteri numaraları olan bölümlerde sıfırlanacak

Excel Vers. ve Dili
Tutarsızlık göremedim normal çalışıyor şu an ben de.

Eğer otamatik sayıları 0 lamanın yolu: İlişkilerden sıfırlanacak alanlarla ilgili üm ilişkileri kaldırız. Sonra ilgili tabloyu tasarım görünümünde açıp otomatik artan sayıyı içeren alanı siler tabloyu kaydederiz. Ondan sonra tekrar tasarım görünümünde açıp aynı alanı ekleriz. Böylece otomatik sayılar 1 den başlayıp 1 er artarak devam ederler. Ondan onra ilişkileri tekrar oluştururuz.

Excel Vers. ve Dili
XP - 2000 - 2003
arkadaşlar son halini bir kez daha yolluyorum ama burda müşteriler tablosunda + ya tıklanınca alt veri sayfası ekle diyor. burayı bir kere yaptım ve çalışmamıştı bi el atarsanız sevinirim.

Son düzenleme: