İlişkiler

Ekte gönderdiğim dosyada ilişkileri bir türlü oluşturamıyorum,acemiliğim hat safhada...Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden Teşekkürler...

Ekte gönderdiğim dosyada ilişkileri bir türlü oluşturamıyorum,acemiliğim hat safhada...Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden Teşekkürler...

Sayın Milonga;
Programda hangi ilişkilerin kurulacağını tam bilmediğim için Hasta Bilgileri tablosuna örnek olarak iki adet ilişki kurdum. Birincisi Cinsiyet diğeri ise sosyal güvence.

Size Cinsiyet tablosu ile ilişkinin nasıl yapıldığını anlatayım. İlk önce cinsiyet tablosuna iki alan ekledim. Biri Kimlik alanı, Veri Türü Otomatik sayı;
diğeri ise Cinsiyet Alanı. ve bu tabloyu Cinsiyet olarak kaydettim.

Sonra Hasta bilgileri tablosunu tasarım görünümünde açıp Cinsiyeti alanına tıkladım. Buradaki veri türü metin idi. Bunu Arama sihirbazı olarak değiştirdim. Sihirbaz çalıştı, İLERİ diyerek ikinci adıma geçtim. İlişki kuracağım "Cinsiyet" Tablosunu secerek İLERİ tıkladım. Sonra karşıma Cinsiyet tablosundaki alanların listesi çıktı. İkisinide sağ tarafa attım. Sonra ileri ve son dedim. Bu kadar. Umarım karmaşık anlatmamışımdır. Saygılar.

Yanıtınız için çok teşekkür ederim,benim yapmaya çalıştığım farklı türdeki verileri aynı formda toplamak ve arama yaptığım zaman (örneğin tarih,ad soyad yada protokol numarası gibi,bütün bilgilerin girildiği şekilde gelmesi.Acemiliğimden ötürü kusura bakmayın.Yani bütün oradaki tablolar arasında bi ilişki kurmam gerektiğini düşündüm.Çünkü üstte gönderdiğim örnekteki tabloların hepsi ana giriş formunda olması gerekiyor.O bilgiler ana forma girilecek,daha sonra o bilgiye ihtiyaç duyulduğunda arama yapılınca aynı girildiği gibi geri gelecek.Yapmak istediğim buydu.

Sayın milonga;
Oluşturduğunuz tabloları tekrar inceledim. Ancak yapacağınız programın tam kurgusunu bilmediğim için tam olarak ne istediğinizi anlayamadım. Programı niçin yapmak istediğinizi, hangi sonuclara ulaşmak isdeğinizi açıklarsanız daha fazla yardımcı olabilirim.