İlişkili açılan kutular (Cascade ComboBox)

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Merhaba;

Hani hep sorarlar şu açılan kutuyu seçince diğer açılan kutuda ona ait veriler gelsin diye. Verilen cevap hep aynıdır il-ilçe örneğini inceleyin diye ;)

Aşağıdaki örnek ile istediğiniz veritabanını ve tablosunu seçip tabloya ait varolan tüm alanlara göre bunu oto yaptırmanızı sağlar ve size ayrı bir form olarak ilgili veritabanına kaydeder. Alanları ilgili tabloda olmak koşuluyla il-ilçe-köy-mahalle-sokak-isim gibi istediğiniz gibi uzatabilirsiniz..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın beab05,

Örnek çok güzel..

Belirttiğiniz yöndeki sorulara direkt kaynak oluşturuğu gibi kullanım ve kapsama alanını da arttırıyor..

Tabii bu kapsamın, beraberinde yeni soruları da doğurması muhtemel ;)

Çok teşekkürler..

Excel Vers. ve Dili
2002 türkçe
Örnek, işleyiş bakımından güzel ama bence acemi düzey kullanıcılar için fazla karışık.
Saygılar, İyi Çalışmalar.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Örneği ben ekledim ama yine de bu işlerin manuel yapılması taraftarıyım. Beraberinde yeni sorular gelirse de inceleriz.. ;) Acemi kullanıcılar için bence manuel cascading yapmaktan daha kolay bu örnekle oto yaptırmak. Tekrar söylüyorum biz bu işi yine de manuel yapalım ;)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 - Türkçe
Sayın Beab05;

Paylaşımınıza çok teşekkürler.

Acemiliğime verin.
Browse tuşuna bastığımızda, istediğimiz veritabanına ait bilgilerin sütun başlıklarını görebiliyoruz.
Sütunlarda olan bilgileri görebilmek için ne yapacağımı anlayamadım.
Selamlarımla.

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Sayın Beab05;

Paylaşımınıza çok teşekkürler.

Acemiliğime verin.
Browse tuşuna bastığımızda, istediğimiz veritabanına ait bilgilerin sütun başlıklarını görebiliyoruz.
Sütunlarda olan bilgileri görebilmek için ne yapacağımı anlayamadım.
Selamlarımla.
İlgili database seçtikten sonra altta tabloları göreceksiniz ordan ilgili tabloyu seçin ve altına da o tabloda cascading( İlişkili olacak alanları) seçin. Create denilince ilgili veritabanına o formu kaydeder..

Not: Gerçekten de beraberinde sorular getiriyormuş ;)

Tabii akla şöyle bir soru geliyor, ayrı ayrı ama ilişkili tabloları nasıl yapacağız. O zaman formu oto oluşturduktan sonra tablo yerine oluşturmuş olduğunuz sorguyu seçerseniz ( açılan kutu kaynaklarından) olur. Ben denemedim ama böyle olur sanırım.