İlişkili Form Kullanımı Hakkında

Merhaba Arkadaşlar,
Ben okulumda Ana sınıfı öğrencileri için basit ama iş görecek bir program hazırlamak istiyorum. 2 tablodan oluşacak.
1. tabloda öğrenci bilgileri
TC Kimlik No, Ad Soyad, Doğum Tarihi, Doğum Yeri, Baba Adı, Anne Adı, Ev Tel
Adres, Fotoğraf

2.Tablo Aidat Ödeme Bilgileri
Ödenen Ay, Makbuz No, Ödeme Tarihi, Ödene Miktar, Ödeyen Kişi

Şimdi: Aslında çok kolay bir şekilde 2. tabloda da bir TC Kimlik No alanı oluşturup bu değişken üzerinden ilişkilendirip Access'te Ekle menüsünden Otomatik Form seçeneğine tıklayarak kullanılabilir bir program hazırlayıp, düzenleyip tamamlıyorum.

SORUM: Benim istediğim Öğrencinin kimlik bilgilerini bir form aracılığı ile ekrandan gireyim. Form üzerinde AİDAT ÖDEME/GÖRME düğmesine tıklayınca da öğrenci için ödenmiş ve yeni ödenecek Aidat bilgilerini 2. formdan takip etmek.
Bu siteden hazırlanmış bazı örnek programları inceledim ama anlamadım. Bir kaç şekilde denedim. Çok karışık geldi. Olmadı. Çalışmadı. Aidatlar birbirine girdi. Oysaki bunu yapmanın çok basit bir şekli olduğunu düşünüyorum. AMA NASIL? Konu hakkında bilgisi olan kolay bir çözüm bilen arkadaşım varsa yardımcı olursa çok teşekkür ederim.
İYİ ÇALIŞMALAR...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın capukoğlu,

İlişikdeki örneği inceleyin. Sanırım İstedikleriniz bunlar.

Son düzenleme:
Sayın Modalı,
Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ediyorum. Siz bizim için bir hazinesiniz. Aslında çok basit ama yapamadım. Demirbaş programında bu işlem yapılmış. İnceledim çözemedim.Anlamadım.
Sizin verdiğiniz örneği inceledim. Bilgi girişi yaptım. Ama hatalı. 2 kayıt girdim. Sonrada bu kayıtlara Ödeme bilgilerini girdim. 1. kaydın Ödeme bilgilerine bakayım dedim, ama malesef girilmiş bütün ödemeleri gösteriyo. O an üzerinde bulunduğum kaydın ÖDEMELERİNİ göstermiyor. Üstelik Ödemeler ekranında ÖğrenciID değeri bambaşka değerler gösteriyor. Yani kimlik bilgileri girilen öğrenci ile Uyumsuz.
Aslında tek formda OTOMATİK FORM oluştur seçeneği ile çok kolay ama 2 form ile olmuyor. Nerde hata yapıyorum acaba. Sizden rica etsem bir kez daha incelermisiniz. Gerçekten çok teşekkürler. İyi Çalışmalar...

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Sayın capukoglu,

Ödeme formunu açacak olan düğümenin klik olayında formu açma kriteri cümlesini eklemeyi unuttum. Kusura bakmayın. İlk gönderdiğim dosyayı değiştiriyorum.

İyi çalışmalar:)

Sayın Modalı,
Çok teşekkür ederim. En sonunda anladım.
Ancak bir şey var. Herhangi bir öğrencinin ödeme bilgilerini girerken ÖDEMELER formunda yukarıdaki ÖğrenciID sıfır(0) olarak görünüyor. Mesela 4. öğrenciyi kaydettik. ÖDEMELER kısmında Ödeme bilgilerini girmek istediğimde ÖğrenciID sıfır gözüküyor. Aslında 4 olması lazım. ama kayıt işlemi bittikten sonra Ödemeler formunu kapatıp tekrar açınca ÖğrencID 4 gözüküyor. Ama yeni bir Ödeme bilgisi daha girerken tekrar sıfır gösteriyor. Ben nereden bu bilgiyi yenilettirebilirim. Teşekkürler.