ilk defa makro oluşturma

merhaba

elimde çeşitli mağazalara ait, çeşitli firmalardan tedarik ettiğimiz ürünlerin satış adet ve tuturları var ve bunları ay ay karşılaştırmak istiyorum.Her mağaza hangi firmadan hangi tutarda mal satmış ve geçen bu rakam neydi şeklinde..

Kullandığımız sistemden döktüğüm excel raporunu her ay şekillendirmektense her ay döktüğüm raporu copy-paste edip
işimi kolaylaştırmak istiyorum.

bu konuda makro oluşturabilmem için yardımlarınız bekliyorum :)

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Merhaba

Sorunuza doğru bir cevap vermek için bir örnek dosya eklemenizde fayda olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde verilecek bir kod amacınızı gerçekleştirmeyebilir.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ekte bir örnek hazırladım inceleyiniz. Dosyada göreceğiniz butona bastığınızda ürünlerin tekrarsız listesini çıkarır, net satış adedi ve net satış tutarını hesaplar. Kısaca bir özet rapor hazırlayacaktır.

çalışmanız için teşekkürler..ama ekteki dosyayı göremedim desem?

yeni bi kullanıcıyım :)

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Yukarıdaki dosyanın sağ tarafındaki indir butonuna basarak bilgisayarınıza kaydedin sonra tekrar açarak inceleyebilirsiniz.

tablo tam istediğim gibi olmuş..elinize sağlık..

her ay gerçekleşen verileri sizin tablonuza kopyalayınca istediğim sonucu alabilcek miyim?

Bir de bu tabloyu kendim oluşturmak istesem, yani her yenibir makro oluşturmak istediğimde sizi rahatsız mı etmeliyim ? :oops:

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Sütun değiştirmeden aynı şekilde kopyalarsanız,makro aynı şekilde sorunsuz olarak çalışacaktır. Yardım konusunda hiç tereddütünüz olmasın,buradaki tüm arkadaşların amacı sadece karşılıksız yardımlaşmadır. Sorularınızı her zaman sorabilirsiniz.

teşekkürler :)

tablonuzu incelemeye devam ediyorum. Yalnız verilerin tamamını dikkate almamış.yani 444 kodlu firmaya yönelik herhangi bir bilgi yok mesela.

tablo belli bir alanı mı kapsıyor? yani a-b-c sütunlarında yer alan tüm verileri değerlendirmiyor mu ?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Makro sadece A sütunundaki mağaza kodlarını dikkate alıyor, eğer Sadece B ye göre isterseniz kodda küçük bir değişiklik yapmak gerekir.

B sütunuda yer alan her firmanın, A sütunuda yer alan her mağazadaki performansına ihtiyacım var

her bir tedarikçini mağaza bazında satış durumunu inceleyeceğim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Ã?rneğin sadece 101 nolu tedarikçi seçerek (her tedarikçiyi ayrı ayrı) incelemek mi istiyorsunuz. Bu cevabınıza göre yeni bir çalışma yapacağım. eğer hepsini altalta görmek istiyorum derseniz zaten ana tablonuzda A ve B sütunlarındaki değerleri aynı olan bir satır mevcut değil bu durumda ana liste zaten her veriyi ayrı vermiş olacaktır. Eğer bir örnek özet tablo oluşturup buraya eklerseniz sanırım sorunuz daha iyi anlaşılacak.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Dosyayı ekleyemediniz sanırım.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bu şekilde formüllerle yapmak daha kolay görünüyor,bu tip bir çözüm istermisiniz.

eğer verileri kopyaladığımda otomatik olarak güncelleyecek şekilde köprü kurabilrseniz o da olur..illa makro olmak durumudan değil..

size bırakıyorum..

levent bey günaydın

dosyayı ekledim ancak sizden herhangi bi feedback alamadım.ekteki dosyayı görüntüleyebiliyor musunuz ?

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Günaydın,

Dosyanız üzerinde hala düşünmekteyim. Formüllerle yaptığım çözüm pek hoşuma gitmedi,veri sayısı fazla olunca çok sayıdaki formül dosyanın hacmini 1-2 mb civarına çıkartıyor. Bu sebeple tekrar makrolu bir çözüm üretmeye çalışıyorum.Bu biraz zaman alacak sabırlı olmanızı rica ediyorum.