iller ve ilçeleri açılan liste olarak görmek

İller ve ilçeler adında iki alanım var. Ben istiyorum ki il adını seçtiğimde o ilin ilçeleri gelsin.Bunu nasıl yapabilirim.Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Forumda çok örnekleri var arama yerinden arat örnekleri incele sana yol gösterir takıldıgın yerde yardımcı oluruz

Excel Vers. ve Dili
Access 2003 İngilizce
il ilçe sorgusu

Bunun örnekleri var. Ama ben biraz anlatayım. plaka nolu iller tablosu ve ile ait plaka kodu ve ilçe tablosunu ayrı ayrı oluştur.daha sonra sorgu oluştur ve bu iki tabloyu sorguda plaka kodları ile ilişkilendir.il tablosundan il ve ilçe tablosundan ilçeyi sorguya ekle.Daha sonra il'i seçmek istediğin formdaki il'in adını creteria bölümünde Expression building vasıtasıyla bul.kaydet kapa. Daha sonra forma git.ve sorgulanmasını istediğin ilçenin row source bölümünde query oluşturmak için üç noktalı butona tıkla. daha sonra sorguda sağ tıkla ve show table'dan biraz önce yapmış olduğun sorguyu getir.Daha sonra ilçeyi sorguya seç.Sıralama özelliğini Assending yap.İşlem tamamlanmıştır.İl'i seçtiğin zaman o ile ait ilçeler gelecektir.

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın dide,
yine bu forumdan aldığım örneği ekte gönderiyorum. umarım işinize yarar. (Tüm iller, illere ait ilçeler mevcut alıp kendi çalışmanızda kullanabilirsiniz.)

Excel Vers. ve Dili
Microsoft
peki bunun tersi nasıl olur

Yani ben açılan kutuya mahalle yi yazdığımda ilçesini ilini otomatik atsın bu nasıl olur

Excel Vers. ve Dili
office 2003 prof.tr
Sayın osman selim söylediğiniz tabiki mümkün ancak kullanışlı olmaz. nedenine gelince, aynı isimli fakat ilçe ve il isimleri farklı verileri girerken açılır listenize ilçe ve il bilgilerini de ilave etmeniz ve her veri girişinde doğru il ve ilçenin mahallesini girdiğinizden emin olmanız gerekir. buda veri giriş süresini gereksiz olarak artıracaktır. bu nedenle çok da tercih edilen ve işimizi kolaylaştıracak bir yöntem olmaz diye düşünüyorum. ama yine de yapmak istiyorsanız. formunuzun veri kaynağını sorgu (Adres bilgilerinin bulunduğu tablo ile ilçe ve il bilgilerinin bulunduğu tabloları eklersiniz, adres bilgilerinin tümünü, ilçe ve il bilgilerinden ise eşleşenleri göster iletisi işaretli olmak kaydıyla alanlarınızı sorguya ilave edersiniz.) yaparsınız, açılan listeden siz mahalleyi girince ilçe ve il bilgileri otomatik olarak görünür.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Bence o işi dlookup ile de yapabilirsiniz. Kullanımı için access yardıma dlookup yazın yeterli. Dlookup, form üzerinde bulunan herhangibir veriye göre tablodaki kaydı getiren bir komuttur.

Excel Vers. ve Dili
Office 2003
bu dosyalar nasıl iniyor ??