imalat özeti

Excel Vers. ve Dili
office 2010
4 ayrı üretim hattı olan ve her üretim hattında farklı ürünler olan listede 2.ÜRETİM HATTI 2. ÜRÜN tıklayarak sadece o listede sadece sayılı olanları gösterecek geriye kalan hiç bir şeyi göstermeyecek şekilde ayarlamak mümkün müdür ?

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Merhaba.

Sorunuz pek net değil bence.
Seçilen sütundaki sayısal veriler "görünsün diğerleri görünmesin" demenizden;
-- diğer sütunlardaki belgilerin yazı rengi beyaz olup yokmuş gibi görünsün,
-- sadece seçili sütundaki sayısal veriler siyah yazı rengi olup görünür hale gelsin
istediğinizi anlıyorum (tahmin ediyorum).
Eğer isteğiniz bu ise;
--
alt taraftan sayfa adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜTÜLEyi seçip açılan VBA ekranında sağ taraftaki boş alana aşağıdaki kod blokunu yapıştırın,
-- H7:AH81 hücre aralığını seçin ve bu hücre aralığı seçili iken;
1) yazıtipi rengini BEYAZ (hücre arkaplan rengi) seçin,
2) KOŞULLU BİÇİMLENDİRME menüsünde FORMÜL KULLAN seçeneğinde, =H$1=1 formülünü uygulayıp, biçim olarak SİYAH YAZI TİPİ RENGİni seçin ve işlemi onaylayın.
Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If Target.Column >= 8 And Target.Column <= 34 And Target.Row = 6 Then
    [H1:AH1].ClearContents: Cells(1, Target.Column) = 1
Else: [H1:AH1] = 1: End If
End Sub

Excel Vers. ve Dili
office 2010
Merhaba.

Sorunuz pek net değil bence.
Seçilen sütundaki sayısal veriler "görünsün diğerleri görünmesin" demenizden;
-- diğer sütunlardaki belgilerin yazı rengi beyaz olup yokmuş gibi görünsün,
-- sadece seçili sütundaki sayısal veriler siyah yazı rengi olup görünür hale gelsin
istediğinizi anlıyorum (tahmin ediyorum).
Eğer isteğiniz bu ise;
--
alt taraftan sayfa adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜTÜLEyi seçip açılan VBA ekranında sağ taraftaki boş alana aşağıdaki kod blokunu yapıştırın,
-- H7:AH81 hücre aralığını seçin ve bu hücre aralığı seçili iken;
1) yazıtipi rengini BEYAZ (hücre arkaplan rengi) seçin,
2) KOŞULLU BİÇİMLENDİRME menüsünde FORMÜL KULLAN seçeneğinde, =H$1=1 formülünü uygulayıp, biçim olarak SİYAH YAZI TİPİ RENGİni seçin ve işlemi onaylayın.
Kod:
Private Sub Worksheet_SelectionChange(ByVal Target As Range)
If Target.Column >= 8 And Target.Column <= 34 And Target.Row = 6 Then
    [H1:AH1].ClearContents: Cells(1, Target.Column) = 1
Else: [H1:AH1] = 1: End If
End Sub
Hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Konuya hakim olmadığım için isteğim anlaşılmaz olmuştur. Olup olmayacağını da bilmiyorum seçilen bir ürünü seçince ekteki gibi olması sağlanabilir mi ?

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Elbette istedğiniz olabilir gibi görünüyor.
İşlemi adım adım tarif edin bence;
-- Son örnek belgenizdeki gibi "2.ÜRETİM HATTI 3. ÜRÜN" yazılı hücre aktif hale getirildi (seçildi),
-- Bu sütundaki sayısal değer olmayan satırlar gizlendi (filtrede "BOŞ OLANLAR"ın solundaki işaret kaldırılmış gibi)
-- Seçilen HAT ve ÜRÜN dışındaki sütunlar da gizlendi.
Buraya kadar sorun yok, peki tablo bu şekilde iken "2.ÜRETİM HATTI 1. ÜRÜN"ü seçmek istediniz bunu nasıl yapacaksınız?
Çünkü o başlığı taşıyan sütun gizlenmiş durumda.

Önerim başka bir alanda (1'inci satırda B1:G1 aralığında) bir hücreye uygulanmış veri doğrulama açılır listesinden seçim yaparak işlem yapılması yönünde olacak.
Bu hücreden üretim hattı ve ürünü seçersiniz, gizleme ve seçimi değiştirme işlemi bu hücredeki seçime göre kolaylıkla yapılabilir.

Excel Vers. ve Dili
office 2010
Elbette istedğiniz olabilir gibi görünüyor.
İşlemi adım adım tarif edin bence;
-- Son örnek belgenizdeki gibi "2.ÜRETİM HATTI 3. ÜRÜN" yazılı hücre aktif hale getirildi (seçildi),
-- Bu sütundaki sayısal değer olmayan satırlar gizlendi (filtrede "BOŞ OLANLAR"ın solundaki işaret kaldırılmış gibi)
-- Seçilen HAT ve ÜRÜN dışındaki sütunlar da gizlendi.
Buraya kadar sorun yok, peki tablo bu şekilde iken "2.ÜRETİM HATTI 1. ÜRÜN"ü seçmek istediniz bunu nasıl yapacaksınız?
Çünkü o başlığı taşıyan sütun gizlenmiş durumda.

Önerim başka bir alanda (1'inci satırda B1:G1 aralığında) bir hücreye uygulanmış veri doğrulama açılır listesinden seçim yaparak işlem yapılması yönünde olacak.
Bu hücreden üretim hattı ve ürünü seçersiniz, gizleme ve seçimi değiştirme işlemi bu hücredeki seçime göre kolaylıkla yapılabilir.
Aslında ürünleri tek tek göstermesi yeterli olacaktır. 2.ÜRETİM HATTI 3. ÜRÜN gösterdikten sonra bütün listeyi gösterip seçilen 2.ÜRETİM HATTI 1. ÜRÜN göstermesi işimi çözecektir.