İsim seçince resimlerin gelmesi

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
02-07-2020
Ýsim seçince resimlerin gelmesi

Merhaba arkadaşlar.
Ben öğretmenim. Ã?ğrencilerin bilgilerini bir sayfaya yazdım. Başka bir sayfaya bir şablon oluşturdum. Açılır pencere (galiba ismi bu ama enin değilim) ile öğrenci isimlerini görebiliyorum. İstediğim öğrenciyi seçince onun bilgilerini göriyorum Bu işlemi "ARA" komutu ile yapıyorum. Aynı olayı öğrenciyi seçince resimlerinin görünmesini istiyorum. Ama yapamıyorum. Resimler hücrelerin üzerine değilde içine yapıştırabilirsem sorun kalmaz. yardımlarınız için teşekkkürler.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın alipınar,

Ã?zel Mesaj ile benden; "...daha önce sorduğum isimi seçince resmin gelmesi sorusuna verdiğiniz cevaptan ötürü teşekkür ederim. Dosya üzerinde daha yeni çalıştım ve sizin gönderdiğiniz "Marka 1" adlı excel dosyasını inceledim. Kendime uyarlamaya çalıştım. Ancak başaramadım. Bunu nasıl yapacağımı anlatabilirseniz memnun olurum. Bazı sorularum var:
1.) Resimler nerede? Ayrı bir dosyada mı? Resim 49 gibi isimleri nasıl atadınız.
2.) Sayfa 1 de yazdığınız kodlardan başka bir şey yazmak gerekiyor mu?
3.) Markaları isimleri ve resimleri koddan başka (formül gibi) bir şeyle bağlanıyor mu?
...." konusunda açıklamalar istediniz. Bunları aşağıda veriyorum

1.Sheet1'e konacak resim (bmp) kopyalanıp Sheet1 sayfasına yapışıtırıyorsunuz.

2.Yapıştırdığınız resmin üzerine geldiğinizde resmin sol üst köşesinde "range name"lerin geldiği yere bakarsanız örneğin "Picture 48" gibi bir ifade görürsünüz. Yapıştırılan her resmin bu şekilde bir adı oluşur.

3. Sheet2'deki MARKA kolonuna marka adını RESİM NO kolonununa Bu Picture ... ifadesini yazın. Resminiz bu durumda görünecektir.

4.Bu şekilde ekleyecekleriniz 20 satıra kadar bir sorun yok. Range okadar belirlenmiş. "Pic Table" alan boyutunu artırmanız mümkündür.

5. Başka bir koda gerek yok yanlız kod üzerinde şöyle değişiklilkler yapabilirsiniz.
Ã?rneğin siz resimlerin nerede görünmesini istiyorsanız koddaki "C2"yi o şekilde değiştirin değiştirin. Eğer sayfanızdaki resimlerin tümünü görmek ve bazılarını yok etmek ve mükerrer resimleri görmek istiyorsanız, o zaman koddaki "Me.Pictures.Visible = False" False"ı "True" yapın, gizlemek için tekrar "False" yapın.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
02-07-2020
Sayın yurttaş
Dediklerinizi aynen yaptım ama yine başaramadım. Karşılaştığım sorunlar:
1.) "Pic Table" nedir? bunu kendimiz mi oluşturuyoruz yoksa bilgisayar otomatik olarak oluşturuyor mu?
2.) Resimleri Sayfa 1'e kopyala yapıştır yapacaktım ama yapıştır seçeneği aktive olmuyor. Ben de resim ekle seçeneğini kullandım.
3.) Resim formatı muhakkak BMP olması mı gerekiyor?
4.) Resimleri kopyalarlar üst üste mi kapyalamak gerekiyor yani yeni resim eklerken eskisi kayboluyor. Bu normal mi?
Değerli yardımlarınızı bekliyor ve ilginize teşekkür ederim.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
1."Pic Table" bu dosyadaki Sheet2'deki A2:B20 alanın adıdır.
2. Paint ile açmış olduğunuz resmi Sheet1'kopyalayacaksınız. Nereye gelirse gelsin önemli değil.
3. BMP, JPG, GIF'te de olur.
4. Resimleri Kopyaladıktan sonra hemen onun üstündeyken "Picture..." görüp Sheet2 de onu yazmamız lazım.

5.Dosyanızın bir minyatürünü eklerseniz yardımcı olurum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
02-07-2020
Sayın yurttaş,
İlginize ve yardımlarınıza teşekkür ederim. Ancak yine başaramadım. Haddimi aşmış olmazsam nedenlerini yazmak istiyorum.
1.) Galiba sorun C2 hücresinde bulunan formül. Ben sizin formulün aynısını yazdım. Proğramı çalıştırdığımda C2 hücresinde #YOK hatası çıkıyor. Hata denetim kutusu içindeki "Hesaplama adımlarını göster"e basınca görülüyor ki benim dosyadaki PicTable değil Sizin dosyadaki PİcTable kullanılıyor. Kendi dosyama PicTable nasıl uyarlayabilirim.
2.) Dosyanızdaki Sheet1 deki A2 hücresine koyduğunuz açılır pencereyi Kendi dosyama nasıl ıuyarlayabilirim. Sizin dosyadan kopyaladığımda hala sizin verileri kullanıyor. Ben farklı bir şey yapmaya çalıştım ama ...
Affınıza sığınır, iyi çalışmalar dilerim.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Dosyanız ektedir.

Sheet2'de yer alanlar "Resim..." olanları "Picture..." olarak değiştirin
Sheet1 A2 de yer alan kutu veri doğrulama ile yapılmıştır.

İzin verilen’e
Liste

Kaynak’a
=KAYDIR(PicTable;;;;1) ifadelerini girin.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
02-07-2020
Sayın yurttaş.
Size yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Eğer izin veririseniz son bir soru sormak istiyorum. Pic Table olarak A2 ile B20 arasını nasıl tanımladınız. Ben başka değişik şekilde nasıl tanımlayabilirim.

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
1.Tanımlayacağınız alanı seçin.
2.Ekle/Ad/Tanımla'dan bir isim veriyorsunuz (içinde Türkçe karakter ve noktalama işaretleri olmasın) ve Ekle diyorsunuz.
3. Bu tanımladığınız alan adını dosyanızdaki ilgili yerlerinde yani PicTable geçen yerlerde kullanmanız gerekir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
02-07-2020
Sayın yurttaş çok çok teşekkür ederim. Beyninize, elinize sağlık :hey:

Merhum İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Sayın alipinar,
Sağolun. Yardımcı olabildiysem benim için büyük bir mutluluktur.
İyi akşamlar...

sayın yurttaş benim dört çalışanımın hesapları ayrı sayfalarda, yapılan işleri bir stok sayfasında toplayp,daha sonra müşterilerime satıştan sonra bu adedin stoktan otomatik olarak düşmesini sağlayabilirmiyiz.Teşekkürler,iyi çalışmalar